نمی توان به سادگی از کنار مسائل و مسائل زاینده رود عبور کرد

به گزارش مجله شهبازی، معاون اول رئیس جمهور گفت: نمی توان به سادگی از کنار مسائل و مسائل زاینده رود عبور کرد.

نمی توان به سادگی از کنار مسائل و مسائل زاینده رود عبور کرد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در جلسه کارگروه احیای رودخانه زاینده رود با اشاره به اینکه مسئله آب یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی کشور است گفت: مسئله آب مسئله امروز و فردای ایران است و باید با همکاری، مفاهمه و برنامه ریزی همه دستگاه ها برای ساماندهی آن تلاش کنیم.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه امروز مسئله آب به گفتمان همه مردم و مسئولین تبدیل شده است، شرح داد: مواجهه با چالش کم آبی در کشور با راه حل های عادی امکان پذیر نیست. در این دولت در سال 96 به منظور مدیریت مصارف آب در سه بخش کشاورزی، صنعت و شرب کارگروه سازگاری با کم آبی تشکیل شد و سیاست گذاری های آن در برخی استان ها در حال اجراست و باید با جدیت دنبال شود.

جهانگیری با اشاره به نحوه شکل گیری ستاد احیای دریاچه ارومیه برای جلوگیری از مرگ این دریاچه به عنوان یکی از اصلی ترین شعار های رئیس جمهور، گفت: خوشبختانه با تشکیل کارگروه دانشگاهی، تهیه طرح جامع و اجرای پروژه های مرتبط، امروز به نتایج و دستاورد های مطلوبی در احیای این دریاچه رسیده ایم و نتیجه کار رضایتبخش بوده است.

وی به نقشه راه ارائه شده از سوی وزارت نیرو برای مدیریت حوضه آبریز زاینده رود اشاره وخاطرنشان کرد: زاینده رود یکی از اصلی ترین کانون های تمدن ایران بوده است و در این حوضه از سر شاخه ها تا تالاب گاوخونی، در طول تاریخ تمدن بزرگی شکل گرفته و همواره جمعیت فراوانی در این منطقه زندگی کرده اند. بنا براین نمی توان به سادگی از کنار آنچه بر زاینده رود می گذرد عبور کرد.

جهانگیری ضمن قدردانی از وزیر نیرو که نقشه راه مدیریت حوضه آبریز زاینده رود را با همکاری سایر دستگاه ها تهیه کرده است، گفت: در این طرح ضمن شناخت کافی از حوضه، مسائل مرتبط با نحوه اجرا و نظارت نیز تهیه شده است و می تواند به عنوان مبنای عمل همه دستگاه ها قرار گیرد.

وی گفت: این طرح می تواند مبنای وفاق ملی باشد و باید همه ذینفعان حوضه آبریز رودخانه زاینده رود در آن مشارکت داشته باشند. قطعا مردم انقلابی و مومن و آگاه اصفهان و استان های همجوار با مشارکت خود می توانند به حل مسائل در این زمینه کمک کنند.

معاون اول رییس جمهور اضافه نمود: باید با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی طرح های مرتبط با الگوی کشت در استان های اصفهان و چهارمحال و بختکمک اجرا شود که نه تنها زندگی مردم آسیب نبیند بلکه درآمد آن ها نیز افزایش یابد.

جهانگیری با بیان اینکه موفقیت در اجرای این نقشه راه می تواند تجربه گرانسنگی پیش روی مدیران کشور برای نجات سایر حوضه های آبریز کشور قرار دهد، گفت: اگر لازم باشد می تواند در برنامه هفتم توسعه کشور به عنوان یکی از محور های اصلی، جهتگیری های مرتبط با آب را در آن گنجانده شود.

در ابتدای جلسه وزیر نیرو گزارشی از علل اصلی شرایط ناپایدار حوضه زاینده رود و آسیب شناسی های اجرا شده در خصوص این رودخانه ارائه کرد و به تشریح نقشه راه مدیریت حوضه آبریز زاینده رود پرداخت.

در این نشست که رییس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران اصفهان، یزد و چهارمحال و بختکمک نیز حضور داشتند، پیرامون ساز و کار های اجرای نقشه راه مدیریت حوضه آبریز زاینده رود بحث و تبادل نظر شد.

در این جلسه همچنین پس از بحث و بررسی، کلیات نقشه راه مدیریت حوضه آبریز زاینده رود به تصویب رسید و مقرر شد دستگاه های مرتبط ظرف دو هفته نظرات و دیدگاه های اصلاحی خود را به وزارت نیرو ارائه دهند تا برای تصویب نهایی به جلسه شورای عالی آب ارائه شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 419

به "نمی توان به سادگی از کنار مسائل و مسائل زاینده رود عبور کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمی توان به سادگی از کنار مسائل و مسائل زاینده رود عبور کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید