3 شهر و یک روستای صنایع دستی ایران جهانی شدند

به گزارش مجله شهبازی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: با ثبت شهرهای شیراز، زنجان، ملایر و روستای قاسم آباد در فهرست شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی از سوی شورای جهانی صنایع دستی، تعداد شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی ایران به 14 رسید.

3 شهر و یک روستای صنایع دستی ایران جهانی شدند

به گزارش خبرنگاران، علی اصغر مونسان در این باره اظهار کرد: شورای دنیای صنایع دستی به تازگی 3 شهر و یک روستای ایران را در فهرست شهرها و روستاهای دنیای صنایع دستی ثبت کرده است. با ثبت این چهار شهر و روستا، تعداد شهرها و روستاهای دنیای ایران در این فهرست از 10 به 14 رسید تا همچنان ایران رتبه اول دنیا را از این لحاظ دارا باشد.

مونسان با اشاره به عناوین شهرها و روستاهای ثبت شده از سوی شورای دنیای صنایع دستی اضافه کرد: شیراز از استان فارس به عنوان شهر دنیای صنایع دستی، زنجان به عنوان شهر دنیای ملیله، ملایر از استان همدان به عنوان شهر دنیای مبلمان منبت و روستای قاسم آباد از استان گیلان به عنوان روستای دنیای چادرشب بافی در فهرست شهرها و روستاهای دنیای صنایع دستی قرار گرفته اند.

وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی با تبریک به شهرها و روستاهای پذیرفته شده در فهرست شهرها و روستاهای دنیای صنایع دستی خاطر نشان کرد: بر اساس آمار دنیای تا کنون 48 شهر و روستا در دنیا به عنوان شهر یا روستای دنیای صنایع دستی به ثبت رسیده اند که 40 شهر در منطقه آسیا و اقیانوسیه، 6 شهر در آمریکای لاتین و 2 شهر در اروپا بوده اند.

مونسان با اشاره به حفظ رتبه برتر ایران از لحاظ تعداد شهرها و روستاهای دنیای صنایع دستی گفت: ایران با ثبت 11 شهر و 3 روستای دنیای، با مجموع 14 عنوان شهر و روستای دنیای صنایع دستی، مقام نخست را در میان کشورهای دنیا دارد. کشور چین با ثبت 7 شهر و روستای دنیای صنایع دستی مقام دوم را به خود اختصاص داده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خاتمه صحبت های خود ضمن تشکر از حسن توجه ارزیابان و داوران شورای دنیای صنایع دستی و قدردانی از تلاش های همکاران معاونت صنایع دستی در تهیه این پرونده ها به همه مردم ایران خصوصا مردم و هنرمندان استان های فارس، زنجان، همدان و گیلان تبریک گفت.

پیش از این، تبریز برای فرش، اصفهان برای صنایع دستی خلاق، مشهد برای گوهرسنگ ها، لالجین همدان برای سفال، مریوان کردستان برای کلاش بافی(گیوه)، سیرجان کرمان برای گلیم شیریکی پیچ، آباده در حوزه منبت، میبد یزد در رشته زیلوبافی و روستاهای خراشاد خراسان جنوبی در حوزه حوله بافی و کلپورگان سیستان و بلوچستان برای سفالگری 7هزار ساله در فهرست شورای دنیای صنایع دستی به ثبت رسیده اند.

این برای اولین بار است که شورای دنیای صنایع دستی چهار پرونده از ایران را به طور هم زمان مورد بررسی قرار داده است.

منبع: چمدان
انتشار: 29 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 61

به "3 شهر و یک روستای صنایع دستی ایران جهانی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 شهر و یک روستای صنایع دستی ایران جهانی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید