از نوآوری در حوزه آموزش تا ساخت 300 مدرسه و کتابخانه

به گزارش مجله شهبازی، تهران (پانا) - کاظم قلم چی از خیرین فعال در حوزه مدرسه سازی است. این خیر مدرسه ساز در عین حال عضو هیات مدیره جامعه خیرین مدرسه ساز کشور و مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران نیز هست و نقش موثری در رشد و شکوفایی فعالیت خیرین در عرصه ساخت و توسعه فضاهای آموزشی دارد.

از نوآوری در حوزه آموزش تا ساخت 300 مدرسه و کتابخانه

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش جامعه خیرین مدرسه ساز، کاظم قلم چی عضو هیأت مدیره مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران از خیرین فعال در حوزه مدرسه سازی است. این خیر مدرسه ساز در عین حال عضو هیات مدیره جامعه خیرین مدرسه ساز کشور نیز هست و نقش موثری در رشد و شکوفایی فعالیت خیرین در عرصه ساخت و توسعه فضاهای آموزشی دارد. در این نوشتار با چکیده ای از پیشینه این خیر مدرسه ساز آشنا می شویم:

زندگینامه

سال 1352 است و بچه ها یکی یکی برای ورود به جلسه آزمون صف می کشند و خود را برای بزرگترین امتحان زندگیشان آماده می نمایند. در همان زمان پسر بچه ای که پشت نیمکت های کنکور نشسته بود می دانست که باید برای بزرگترین تصمیم خود آماده گردد. قبولی در رشته مهندسی معدن برای او بسیار پر اهمیت بود چون تصمیم های بزرگی در سر داشت و حالا بعد از آن می توانست آن ها را عملی کند. کوشش و حرکت در جهت هدف، رمز موفقیت پسر بچه ای است که خود در شرایط سخت زندگی توانست به موفقیت های بزرگی دست پیدا کند و در اعتلای نظام آموزشی کشور تاثیرگذار باشد.کاظم قلم چی بنیانگذار موسسه کانون فرهنگی آموزش، در سال 1334 در یکی از محلات جنوب تهران به دنیا آمد. کودکی خود را در سختی و مشقت گذراند و مجبور بود حتی تا دیر هنگام و در تابستان نیز کار کند تا بتواند خرج زندگی خود را تأمین کند. پشتکار و جدیت را از مادرش آموخته بود، زیرا مادرش با شغل معلمی توانسته بود، تا مقطع فوق لیسانس در دانشگاه تحصیل کند و او نیز باید با جدیت درسش را به اتمام می رساند.کاظم قلم چی در سال 1370 کانون فرهنگی آموزش را تاسیس کرد. در سال های پس از جنگ و در سال 72 اتفاق مهمی در تاریخ کنکور ایران رقم می خورد؛اولین آزمون به شیوه قلم چی در زیرزمین دبستان آزادگان در منطقه پاسداران تهران برگزار گردید و نزدیک به 60 نفر دانش آموز داوطلبانه در آن شرکت کردند. این اتفاق از دیدگاه کاظم قلم چی بسیار اتفاق نادری بود زیرا بچه هایی که از امتحان فراری بودند، آمدند و در این جلسه حضور پیدا کردند. در آن موقع، بیشتر بچه ها خودشان درس می خواندند و توانایی شرکت در کلاس ها را نداشتند به همین دلیل، احساس کرد بهترین حالت ممکن طراحی برنامه منظمی است که یاریشان کند تا به صورت خودآموز پیش بروند و در نوع خواندنشان نظم ایجاد نمایند. از آن موقع تا به حال نزدیک به سه دهه می گذرد و همه بچه کنکوری ها نام قلم چی و کانون فرهنگی آموزش از زبانشان نمی افتد ، اما مهم ترین خصوصیتی که کاظم قلم چی را از فعالیت های دیگرش جدا می نماید، ساخت 233 مدرسه و 72 کتابخانه است که او را در زمره بزرگترین خیرین مدرسه ساز کشور قرار داده است.

بنیاد علمی آموزشی قلم چی

کانون فرهنگی آموزش یا بنیاد علمی آموزشی قلم چی بزرگترین مؤسسه آموزشی غیردولتی در ایران است که بنیان گذار آن کاظم قلم چی است و در زمینه آموزش و نشر کتاب یاری درسی و برگزاری آزمون های برنامه ای و برنامه ریزی تحصیلی فعالیت می نماید. کانون فرهنگی آموزش یکی از فعال ترین ناشران کتاب یاری آموزشی در ایران است.

کانون قلم چی، وقف عام

پانزدهم شهریور سال 1384 بنیاد علمی آموزشی قلم چی بر گسترش دانش و آموزش وقف عام شد و از آن سال تا به امروز اقداماتی در سراسر کشور در کارنامه خود به ثبت رسانده است. ساخت بیش از 300 مدرسه و کتابخانه تنها بخشی از اقدامات ارزشمند کانون فرهنگی اموزش و شخص کاظم قلم چی است.

بنیاد علمی آموزشی قلم چی تا به حال در استان های آذربایجان شرقی 11 مدرسه و 4 کتابخانه، آذربایجان غربی: 7 مدرسه و یک کتابخانه، اردبیل: 11 کتابخانه، اصفهان یک مدرسه، البرز دو مدرسه و 5 کتابخانه، ایلام 2 مدرسه و یک کتابخانه، بوشهر 5 مدرسه و یک کتابخانه، تهران 7 مدرسه و 9 کتابخانه، چهار محال و بختیاری 2 مدرسه، خراسان شمالی 1 مدرسه، خراسان رضوی 2 مدرسه ، خراسان جنوبی، 6 مدرسه، خوزستان 30 مدرسه و 6 کتابخانه، زنجان یک کتابخانه، سیستان و بلوچستان 42 مدرسه، فارس یک مدرسه و 2 کتابخانه، قزوین 2 مدرسه، کردستان 13 مدرسه، کرمان یک مدرسه، کرمانشاه 11 مدرسه، کهگیلویه و بویر احمد: 54 مدرسه، گلستان 17 مدرسه و یک کتابخانه، گیلان یک مدرسه و 4 کتابخانه، لرستان 5 مدرسه و 2 کتابخانه، مازندران 4 مدرسه و 10 کتابخانه ، مرکزی یک مدرسه و 4 کتابخانه و هرمزگان 3 مدرسه احداث نموده است.

همچنین بنیاد علمی آموزشی قلم چی با توجه به نیازهای کشور در حوزه هوشمند سازی، 1323 مدرسه (شامل 928 مدرسه شهری و 395 مدرسه روستایی با 1807 کلاس درس) را در کشور هوشمند نموده است.

همچنین این بنیاد ساخت 107 مدرسه در دست اجرا در کل کشور را بر عهده دارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 913

به "از نوآوری در حوزه آموزش تا ساخت 300 مدرسه و کتابخانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از نوآوری در حوزه آموزش تا ساخت 300 مدرسه و کتابخانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید