عرضه 18 شرکت دولتی در قالب 3 صندوق ETF، زمان پذیرش ایمیدرو در بورس

به گزارش مجله شهبازی، صالح گفت: پیش بینی می شود تا اواسط اردیبهشت مجموعه ایمیدرو به صورت شرکت سهامی عام در بازار سرمایه پذیرش و کشف قیمت شود.

عرضه 18 شرکت دولتی در قالب 3 صندوق ETF، زمان پذیرش ایمیدرو در بورس

به گزارش گروه مالی خبرگزاری خبرنگاران، رئیس سازمان خصوصی سازی در تشریح جزییات واگذاری سهام شرکت های دولتی در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد، توضیح داد: 18 شرکت در قالب سه صندوق ETF هستند که شامل بانک و بیمه، پالایشگاه و فلزات و خودرو می شوند. همچنین پیش بینی می شود تا اواسط اردیبهشت مجموعه ایمیدرو به صورت شرکت سهامی عام در بازار سرمایه پذیرش و کشف قیمت شود.

علیرضا صالح با اشاره به عرضه سهام شرکت های دولتی در بورس، اظهار کرد: در این فرایند سهامی را به صورت رقابتی در بورس عرضه می کنیم که ممکن است هم بخش خصوصی و هم صندوق ها در آن شرکت داشته باشند. این متفاوت است با اینکه به صورت رد دیون مستقیم به نام صندوق ها کنیم. این اتفاق در سال 1398 آغاز شد و در سال جاری هم دنبال می شود و باید در فضای رقابتی باشد اما ترجیح ما بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: اگر بخش خصوصی مشارکت داشته باشد نرخ سود اقساطی که قرار است در آینده پرداخت کند، سه واحد درصد کم تر از نهادهای عمومی است. ما نمی توانیم رقابت را منع کنیم. مهم این است که عرضه ها را به صورت رقابتی انجام بدهیم نه مستقیم و به صورت رد دیون.

رئیس سازمان خصوصی سازی درمورد رد دیون توضیح داد: گاهی در قانون بودجه این بحث مطرح می شود که قانونگذار به صورت رد دیون برای نهادها عرضه را انجام دهد اما این اتفاق قرار نیست در این فرایند رخ دهد. اصل 44 درصد تعیینی را با تصویب قانون مجلس تا کنون اجرا شده است.

پذیرش ایمیدرو در بورس تا اواسط اردیبهشت

صالح از آماده سازی شرکت های دولتی برای پذیرش در بازار سرمایه خبر داد و گفت: پنج هلدینگ آماده شده است. قرار است در نخستین جلسه هیات وزیران این اجازه را کسب کنیم که زنجیره مدیریتی را از بین نبریم. یکی از ایرادهایی که به واگذاریها وارد بود این بود که زمانی که شرکت های زیر مجموعه یک شرکت مادر تخصصی را یکی یکی واگذار می کردیم زنجیره ارزش از بین می رفت بنابراین درحال کسب اجازه هستیم که مجموعه ای را، برای مثال ایمیدرو را به صورت سهامی عام عرضه کنیم. بر این اساس پیش بینی می شود تا اواسط اردیبهشت مجموعه ایمیدرو به صورت شرکت سهامی عام در بازار سرمایه پذیرش و کشف قیمت شود.

وی ادامه داد: در این شرایط شرکت ها مکلف هستند اطلاعات را به صورت شفاف در کدال تعیین کنند. همچنین باید صلاحیت حرفه ای سازمان بورس را داشته باشند. همچنین این فرایند برای نیروگاه های برق و شرکت مادر تخصصی برق حرارتی طی می شود. برای ایدرو و ایمیدرو موافقت وزیر صنعت را اخذ کرده ایم و در انتظار اجازه هیات وزیران هستیم. از دوستان بورس هم برای پذیرش و کشف قیمت برای عرضه اولیه قول گرفته ایم.

بانک، بیمه، پالایشگاه، خودرو وفلزات در قالب ETF

رئیس سازمان خصوصی سازی درمورد 18 شرکت دولتی که قرار است سهام آن ها در بورس عرضه شود نیز توضیح داد: 18 شرکت پرتفوی خوب و بلوک مدیریتی دارند. این 18 شرکت در قالب سه صندوق ETF هستند. در این راستا نامه ای خطاب به وزیر اقتصاد نوشته ایم و این وزارت خانه قرار است واسطه گری مالی انجام دهند و باقی مانده سهام سه بانک صادرات، تجارت و ملت و دو بیمه البرز و اتکایی امین را عرضه کنند. سهم دولت در برخی از موارد ذکر شده 17 و در برخی 18 درصد است. وزارت اقتصاد کننده خود را طی نامه ای معرفی کرده است.

صالح ادامه داد: همچنین یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پالایشی وجود دارد که شامل پالایشگاه های بندرعباس، تبریز، تهران و اصفهان می شود که بلوک مدیریتی هم در آنها اعمال می شود. در این راستا نامه ای خطاب به وزیر نفت ارسال کرده ایم که پذیره نویسی را آغاز کنند. جلسات در این راستا در وزارت نفت در حال برگزاری است. یک صندوق دیگر نیز فلزات و خودرو است که شامل سهام دو خودروسازی سایپا و ایران خودرو و باقی مانده فولاد مبارکه و شرکت ملی صنایع مس می شود. بقیه موارد در هیات واگذاری دنبال می شود. قیمتی که برای انتقال سهم در نظر گرفته میشود یک ماه منتهی به آگهی است.

وی در خاتمه درمورد آزادسازی سهام عدالت نیز گفت که امیدورایم تا خاتمه آبان سهام عدالت قابل معامله شود.

4141

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 22 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 223

به "عرضه 18 شرکت دولتی در قالب 3 صندوق ETF، زمان پذیرش ایمیدرو در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه 18 شرکت دولتی در قالب 3 صندوق ETF، زمان پذیرش ایمیدرو در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید