تجارت ایران و آفریقا به 5 میلیارد دلار می رسد

به گزارش مجله شهبازی، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: براساس هدف گذاری اجرا شده تجارت ایران و آفریقا تا انتها سال جاری به 2.5 میلیارد دلار و تا انتها 1404 به 5 میلیارد دلار می رسد.

تجارت ایران و آفریقا به 5 میلیارد دلار می رسد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، علیرضا پیمان پاک، در برنامه میز اقتصاد شبکه یک با اشاره دستاورد سفر هیات نیجریه به تهران گفت: این سفر در راستای برگزاری ششمین اجلاس کمیسیون های مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال نیجریه صورت گرفت و در این اجلاس تجاری، ایران و نیجریه یک سند اصلی و 8 سند فرعی همکاری در حوزه های مختلف فرهنگی، گردشگری، نفت، کشاورزی، ورزشی و تجاری، گردشگری، استاندارد، جوانان، هواپیمایی و ... امضا کردند.

وی اضافه کرد: در سفر هیات بلندپایه تجاری و نمایندگان بخش خصوصی نیجریه به تهران برنامه های دیگری از جمله ملاقات و نشست بخش خصوصی و روسای اتاق بازرگانی دو کشور و بازدید از صنایع پیشرفته و آشنایی با حوزه صنعت ایران نیز دنبال شد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به تراز تجاری100 میلیارد دلاری نیجریه گفت: با وجود اینکه اقتصاد دو کشور مکمل هستند؛ اما مبادلات تجاری ایران با این کشور در سال 1400، 125 میلیون دلار بوده و برنامه ما افزایش این سهم است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به تدوین نقشه راه توسعه تجارت کشور در ابتدای دولت سیزدهم گفت: در این نقشه راه هدفگذاری کلان صادرات و سهم بخش ها معین شده و در خصوص قاره آفریقا نیز اولویت بندی و تقسیم بندی های تجارت با کشور های مختلف و الزامات آن مدنظر قرار گرفته است.

پیمان پاک با اشاره به سهم کشور های آفریقایی در سبد تجارت ایران اضافه کرد: واردات آفریقا، حدود 580 میلیارد دلار است و سهم ما از این مقدار با وجود همه کوشش های دولت، همچنان اندک است و در حال حاضر توانستیم 1.2 میلیارد دلار از این بازار را به دست آوریم.

وی با اشاره به صادرات خدمات فنی مهندسی به قاره آفریقا گفت: صادرات خدمات فنی و مهندسی به آفریقا 300میلیارد دلار است؛ اما سهم ما در سال گذشته با وجود افزایش در دولت سیزدهم، به 200 میلیون دلار رسید که همچنان اندک است.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه در هشت سال گذشته فرصت های تجاری زیادی نادیده گرفته شده و برگزاری کمیسیون های مشترک و نشست های تجاری به تعویق افتاده بود، گفت: در قاره آفریقا کشور هایی هستند که در شرایط تحریم قرار دارند و امکان افزایش تجارت و مراودات تجاری با آن ها فراهم است، این در حالی است که طی سال های اخیر بسیاری از فرصت های تجاری معطل مذاکره با غرب مانده بود.

پیمان پاک با اشاره به الزامات تجارت با کشور های آفریقایی ادامه داد: خطوط کشتیرانی و زیرساخت های تجاری، پولی و بانکی برای تجارت با کشور های آفریقا طی سال های گذشته به علت عدم اولویت بندی، تعریف نشده و تمرکز ما در حال حاضر تجهیز و فراهم کردن این الزامات برای افزایش تجارت است.

معاون وزیر صمت با اشاره به هدفگذاری صادرات به آفریقا گفت: برنامه ما این است که تا انتها سال 1401، 1.2میلیارد دلار تجارت ایران با آفریقا را به دو برابر یعنی 2/5میلیارد دلار و تا انتها 1404 به 5 تا 6 میلیارد دلار برسانیم که رسیدن به این مقدار نیازمند الزاماتی از جمله تجهیز زیرساخت هاست.

وی یکی از موانع اصلی در راه رسیدن به عدد 5 میلیارد دلاری مبادلات تجاری با آفریقا را نوع نگاه حاکم در میان مدیران میانی دانست و گفت: در دولت های گذشته کعبه آمال آن ها کشور های پیشرفته و تجارت با آن ها بود، اما اکنون که سیاست دولت تغییر نموده و مدیران سطح یک در پی توسعه روابط تجاری با کشور های دیگر هستند، نگاه مدیران میانی که همچنان مانند گذشته است در این راه ایجاد مشکل می نماید.

پیمان گفت: هم اکنون بخشنامه های ما از مدیران سطح یک به مدیران میانی میرسد، اما به علت همین طرز نگاه، ترتیب اثر داده نمی گردد.

وی راه اندازی نشدن خطوط هوایی و کشتیرانی میان ایران و آفریقا را حاصل همین نگاه دانست و تاکید نمود: برای حل مشکل حمل و نقل 4 کشور در 4 نقطه شرق، غرب، جنوب و شمال آفریقا انتخاب شده اند تا ابتدا با راه اندازی خطوط هوایی و کشتیرانی به این کشور ها بتوانیم راه ورود به آفریقا را طی کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 تیر 1401 بروزرسانی: 25 تیر 1401 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1369

به "تجارت ایران و آفریقا به 5 میلیارد دلار می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجارت ایران و آفریقا به 5 میلیارد دلار می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید