سقوط 56 هزار واحدی شاخص بورس، لزوم پرهیز سهام داران از هیجان

به گزارش مجله شهبازی، شاخص کل بورس تهران با ریزش عمده شاخص های بورس امروز کلا به رنگ قرمز درآمد.

سقوط 56 هزار واحدی شاخص بورس، لزوم پرهیز سهام داران از هیجان

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، شاخص کل بازار در بورس اوراق بهادار تهران که از مرز دو میلیون واحد هم گذشته بود، به خاطر هجوم مردم برای فروش سهام خود، همچنین فروش سهام عدالت و انجام رفتار هیجانی از سمت سهامداران حقیقی باعث شد، شاخص کل بورس ریزش کند و در حال حاضر با وجود اینکه هنوز بازار بسته نشده است، اما بیش از 56 هزار واحد افت نموده است و شاخص کل از بیش از دو میلیون واحد در حال حاضر به یک میلیون و 671هزار و 156 واحد رسیده است.

گرچه نوسان جزو ذات بازار است، اما متاسفانه رفتار غیر حرفه ای بعضی دولتمردان مانند تائید و تکذیب عرضه سهام 4 پالایشگاه در قالب صندوق دارا دوم و همچنین اظهار نظرهای افرادی در دولت که عملا سیگنال می دهند که شاخص کل بورس تا فلان رقم قابلیت کاهش دارد و نیز عدم هماهنگی بین سازمان های دولتی مانند وزارت نفت، اقتصاد و سازمان خصوصی سازی در عرضه دارا دوم و همچنین عملکرد نامناسب در خصوص سهام عدالت باعث ریزش شاخص بازار شده است.

گرچه کارشناسان می گویند، رشد شاخص بورس در روزهای قبل که به بیش از دو میلیون واحد رسیده بود نیز واقعی نبوده و در حالی که شرایط واقعی اقتصاد کشور در رکود به سر می برد، اما شاخص بورس مرتب رکورد شکنی می کرد.

از طرفی بورس اوراق بهادار تهران که در روزگاری حدود 100 هزار معامله گر فعال داشته و تعداد کدهای سهامداری به 4 میلیون مورد می رسید سال جاری به دلیل عرضه شرکت های ارزنده مانند شستا و نیز رشدهایی که در شاخص بورس اتفاق می افتاد باعث تشویق عامه مردم به سرمایه گذاری در بورس شد.

در همان زمان نیز کارشناسان اقتصادی و کارشناسان بازار سرمایه مرتب به مردم توصیه می کردند از روش غیرمستقیم سهامداری یعنی خرید سهام صندوق ها و شرکت های هلدینگ استفاده نمایند و از رفتار هیجانی و تبعیت از شایعات و فضای مجازی پرهیز نمایند.

امروزه رفتار هیجانی کاملا بر بازار حکمفرماست، وگرنه در دنیای واقعی اقتصاد هیچ تفاوت بنیادی صورت نگرفته که شاخص کل بورس بخواهد 20 درصد افت کند.

به هر حال دولت و شرکت های عظیم باید سعی نمایند با عرضه سهام شرکت های جدید و افزایش سهام شناور شرکت های حاضر در بورس به عمق بازار یاری نمایند تا با شفاف شدن عملکرد شرکت ها در بورس اقتصادیات واقعی نیز از آنها گرفته گردد.

شورای عالی بورس برای جلوگیری از کاهش قیمت سهام عدالت تصویب کرد: سهام عدالت مردم تجمیع شده و به صورت بلوکی به نهادهای اقتصادی و نه معامله گران حقیقی فروخته گردد تا جلوی کاهش قیمت سهام ارزنده عدالت گرفته گردد.

به گفته فهیمی سخنگوی سهام عدالت از 20 میلیون سهامدار عدالت در روش مدیریت مستقیم تنها 2.2 میلیون نفر یعنی 11 درصد درخواست فروش بخشی از سهام خود را داده اند یعنی اکثریت سهامدران عدالت ترجیح داده اند سهام ارزنده خود را نگه دارند.

در این زمینه روز گذشته محمد شریعتمداری وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چه زمان باقی مانده سهام شستا در بورس عرضه می گردد، گفت: طبق مصوبه دولت قرار است شرکت های نهادهای عمومی مانند شستا که زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی است تا سقف 25 درصد از سهام خود را در بورس شناور کند و در این زمینه شستا موظف است تا خاتمه سال میزان شناوری سهام خود را از 10 درصد کنونی به 25 درصد افزایش دهد.

همچنین شرکت های مهم مانند فولاد مبارکه با انتشار اوراق دربازار سرمایه قصد جمع آوری 10 هزار میلیارد تومان سرمایه برای هزینه های جاری و نیز پروژه های در جریان خود دارد و از طرفی یکی از مدیران اقتصادی فولاد مبارکه در جلسه معرفی اوراق فولاد مبارکه خاطرنشان کرد این شرکت به زودی افزایش سرمایه خواهد داد که این به منزله ارزنده شدن سهام این شرکت بنیادی است

در حال حاضر فولاد مبارکه عظیمترین فراوری نماینده فولاد کشور است که حجم فراوری آن به 4.7 میلیون تن در سال می رسد.

همچنین بعضی شرکت های دیگر بورسی هم برنامه افزایش سرمایه اعلام نموده اند مانند هلدینگ سرمایه گذاری کشاورزی کوثر که عبدالامیر باروتکوب مدیرعامل این شرکت خاطرنشان کرد قرار است به زودی افزایش سرمایه در دو شرکت زیرمجموعه سرمایه گذاری کوثر به نام های کشت و صنعت شریف آباد و شرکت فراوریی مرغ ماهان افزایش سرمایه صورت گیرد.

لازم به ذکر است مجموع این موارد نشان می دهد که سرمایه گذاران خرد نباید دچار واهمه و ترس شوند و با هجوم برای سهام ارزنده خود باعث کاهش قیمت بیشتر نشوند و بدانند که فرهنگ سهامداری همراه با مطالعه قدری تأمل و دوری از رفتار هیجانی و عدم پیروی از سیگنال فروشان و فضای مجازی غیرمجاز است

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 458

به "سقوط 56 هزار واحدی شاخص بورس، لزوم پرهیز سهام داران از هیجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط 56 هزار واحدی شاخص بورس، لزوم پرهیز سهام داران از هیجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید