باقلا عامل بیماری فاویسم

به گزارش مجله شهبازی، تهران (پانا) - با فرا رسیدن فصل برداشت و افزایش مصرف باقلا، برخی از بیماری های آلرژیک مانند فاویسم افزایش می یابد.

باقلا عامل بیماری فاویسم

به گزارش ایسنا، فاویسم یا بیماری باقله ای، بیماری ارثی خونی است که در اثر نقص آنزیمی به نام G6PD ایجاد می شود که مصرف یا بوییدن گل و گرده های باقلا می تواند منجر به تشدید کم خونی شود و بیماری را تشدید کند.

افزایش آمار مراجعه بیماران فاویسمی

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم از افزایش آمار مراجعه بیماران فاویسمی به بیمارستان توحید جم خبر داد و اضافه نمود: در چند روز اخیر بار مراجعین بیماران فاویسمی افزایش داشته که به چند بیمار نیز خون تزریق شده است.

احمد قاسمی با اشاره به اینکه 24 تا 48 ساعت پس از خوردن مواد حاوی اکسیدان مانند باقلا، در بدن فرد واکنش رخ می دهد، اضافه نمود: با مصرف باقلا فرد به طور ناگهانی دچار تب خفیف، بی حالی، رنگ پریدگی، حالت تهوع و گاهی استفراغ، قرمز یا تیره رنگ شدن ادرار و گاهی درد شکم یا کمر می شود.

وی گفت: این بیماران اگر به طور مناسب درمان نشوند، احتمال آسیب دیدن کلیه تا حد از بین رفتن کلیه ها و نیز کم خونی شدید و صدمات حاصل از آن وجود دارد.

از خوردن باقلا و حضور در مزارع آن اجتناب کنید

رئیس شبکه بهداشت و درمان جم با تاکید بر اینکه این بیماری درمان قطعی ندارد، گفت: در شرایطی که با بیماری کرونا و کمبود ذخیره خون روبرو هستیم، لازم است افراد به خصوص بیماران فاویسمی از خوردن باقلا و حضور در مزارع تولید آن و حتی مکانی که در آن باقلا پاک می شود، اجتناب کنند.

قاسمی با بیان اینکه بیماری فاویسم علائمی ندارد و تنها از طریق آزمایش تشخیص داده می شود، اضافه نمود: در صورت وجود یک فرد مبتلا به فاویسم در خانواده، بررسی همه افراد خانواده و به ویژه دیگر فرزندان، اعم از پسر و دختر از نظر این بیماری لازم است، همچنین توصیه می شود سایر بستگان نزدیک نیز بررسی شوند.

وی ادامه داد: در صورتی که فرد مبتلا به فاویسم باشد، هنگام مراجعه به پزشک و یا مراکز درمانی باید بیماری را به پزشک اعلام کند تا داروهای بی خطر تجویز شود و استفاده از نفتالین و حشره کش در منزل پرهیز کرده و به یاد داشته باشند که فرد مبتلا به فاویسم نمی تواند خون خود را اهدا کنند.

رئیس شبکه بهداشت جم خاطر نشان کرد: در حال حاضر در مراکز درمانی با دریافت خون از کف پای نوزاد در روز سه تا پنج بعد از تولد، وی را از نظر ابتلا به این بیماری بررسی می کنند و بچه ها مشکوک نیز در چهار ماهگی از طریق پزشک مجدد بررسی می شوند که در صورت تأیید بیماری، به خانواده او اطلاع رسانی شده و آموزش لازم داده می شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 877

به "باقلا عامل بیماری فاویسم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باقلا عامل بیماری فاویسم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید