ارائه وام به دانشجویان برای خرید سخت افزار آموزش الکترونیکی، 70 درصد کلاس های درس برخط شد

به گزارش مجله شهبازی، رئیس دانشگاه تهران گفت: عدم دسترسی برخی دانشجوها به شبکه اینترنت و عدم دسترسی برخی دیگر به امکانات سخت افزاری از جمله محدودیت های آموزش الکترونیکی است.

ارائه وام به دانشجویان برای خرید سخت افزار آموزش الکترونیکی، 70 درصد کلاس های درس برخط شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در نشست مجازی (وبینار) وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با روسای دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در خصوص بررسی مسائل پیش روی آموزش عالی در دوران شیوع بیماری کرونا گفت: تجربیات آموزش عالی کشور در ماه اخیر، سرمایه ای بزرگ برای کشور بوده و امیدوارم این سرمایه ملی مورد توجه دیگر بخش ها و مردم قرار بگیرد.

در این نشست محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اینکه کووید -19 برای همه کشورها موضوع جدیدی محسوب می شود گفت: درخصوص این بیماری کشورهای مختلف دنیا شرایط مشابهی دارند. لذا هیچ کشوری نمی تواند نسخه نهایی برای دیگران پیشنهاد دهد. بر اساس تجربه شاید بتوان گفت نخست چین و سپس ایران بیش از سایر کشورها تجربیاتی برای ارائه داشته باشند. به عنوان نمونه می توان به موضوع آموزش های الکترونیکی اشاره کرد.

وی افزود: در این زمینه کشور ایران به طور گسترده فعالیت خود را آغاز کرد و می توان آن را نمونه ای مثال زدنی در دنیامحسوب کرد. دانشگاه تهران از هفته نخست اعلام این بیماری، آموزش های الکترونیکی خود را آغاز کرد. از هفته دوم تعطیلی آموزش های حضوری، برنامه های آموزش مجازی در کشور حالتی منسجم به خود گرفت.

رییس دانشگاه تهران درخصوص چالش های پیش روی این دانشگاه در زمینه آموزش مجازی اظهار داشت: چالش های ما نخست عدم آمادگی برخی اساتید برای آموزش مجازی بود. اگرچه بسیاری از اساتید این دانشگاه سریعاً آموزش ها را آغاز کردند اما برخی هم بودند که از ابتدا نتوانستند با این شیوه تدریس همراه شوند. در این میان برخی شوراهای صنفی نیز علاقه مند بودند که این ترم از برنامه آموزشی حذف شود اما مدیریت دانشگاه بر روی برگزاری کلاس ها به صورت مجازی تاکید کرد.

به گفته وی، دانشگاه تهران تلاش کرد در زمینه آموزش های مجازی زیرساخت های خود را تقویت کند. در همین خصوص دانشگاه های کشور توانستند دانش و تجربیات خوبی را فراهم کنند و خوشبختانه امروز همگام با دنیا در این بخش پیش می رویم.

نیلی احمدآبادی در ادامه افزود: حدود 60 تا 70 درصد کلاس ها به شکل برخط برگزار می شود. از جمله محدودیت ها می توان به عدم دسترسی برخی دانشجوها به شبکه اینترنت و عدم دسترسی برخی دیگر از دانشجوها به امکانات سخت افزاری اشاره کرد. پیشنهاد ما این است که بایستی وامی را برای این دانشجویان در جهت تامین سخت افزار در نظر گرفت. کاهش هزینه های اینترنت هم می تواند راهکار دیگر باشد.

وی شرح داد: تجربیات آموزش عالی کشور در ماه اخیر سرمایه ای بزرگ برای کشور بوده و امیدوارم این سرمایه ملی مورد توجه دیگر بخش ها و مردم قرار بگیرد. به نظر من اگر ظرفیت دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری را مدیریت کنیم می توانیم حرف های بسیاری در سطح دنیای داشته باشیم.

تبدیل تهدید کرونا به فرصت ایجاد زیرساخت های آموزش الکترونیکی در سراسر کشور

در ادامه نشست نیز دکتر هوشنگ طالبی، رئیس دانشگاه اصفهان با اشاره به آغاز جلسات برنامه ریزی برای آموزش الکترونیکی در این دانشگاه از تاریخ 5 اسفند 1398 گفت: بخشی از زیر ساخت های لازم را از پیش داشتیم اما برای کل اقدامات مورد نیاز به تقویت آن نیازمند بود.

وی افزود: در دانشگاه اصفهان حدود3هزار درس در سیستم تدوین شده اما زیرساخت های این دانشگاه تا پیش از این برای 400 درس آمادگی داشت. همچنین 65 درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه اصفهان تا آخر اسفندماه 1398 به شبکه پیوستند.

به گفته طالبی، تا آخر اسفندماه سال گذشته 90 درصد دروس تعریف شد و از 16 فروردین 100 درصد اعضاء وارد سیستم و 100 درصد دروس نیز پوشش داده شد.

رئیس دانشگاه اصفهان با بیان اینکه در هفته گذشته 70 درصد از دروس به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار داشت: از دیگر فعالیت های مثبت این دانشگاه می توان به مشارکت جدی مدیران گروه ها و ایجاد شبکه برای آموزش های الکترونیکی اشاره کرد. از اساتید درخواست کردیم که برگزاری کلاس ها به صورت یکپارچه از طریق نرم افزار LMS انجام شود تا امکان نظارت بر کلاس ها وجود داشته باشد. از هفته گذشته و در جهت انعطاف پذیری تصمیمات بخشنامه ای به دانشکده ها ابلاغ کردیم که در آن می توانند از دیگر نرم افزارهای رایج نیز استفاده کنند به شرطی که نظارت بر عهده خود دانشکده ها باشد.

وی افزود: از دیگر اقدامات دانشگاه اصفهان می توان به مستندسازی کلاس های مجازی به شکل فیلم و گزارش اشاره کرد. مردم، دولت و دیگر بخش های کشور باید از سرمایه ایجاد شده در زمینه آموزش الکترونیک مطلع شوند.

طالبی با تاکید بر اینکه باید تهدید پیش آمده را به شکل فرصت ببینیم و به آن به شکل سرمایه نگاه کنیم، افزود: برای بالفعل کردن این سرمایه به افزایش پهنای باند و نیز افزایش سرعت اینترنت در کشور نیاز داریم. نکته دیگر در خصوص برنامه برگزاری دوره های دکترا بوده که با توجه به استادمحور نبودن این دوره، تاکید بر بازگشایی کلاس های حضوری در شرایط فعلی ضروری نمی تواند باشد.

دکتر طالبی در پایان با اشاره به اینکه درخصوص دفاع پایان نامه ها نیز این دانشگاه منعطف برخورد کرده و آماده برگزاری جلسات دفاع ها به صورت آنلاین است، گفت: در هفته پیش رو اولین جلسه دفاع آنلاین را در دانشگاه اصفهان برگزار خواهیم کرد. درخواست نهایی این دانشگاه تقویت زیرساخت ها، به خصوص با همکاری وزارت ارتباطات است.

برگزاری 95 درصد کلاس ها به صورت برخط در دانشگاه یزد

سخنران بعدی این نشست دکتر قاسم برید لقمانی، رییس دانشگاه یزد بود، وی با اشاره به اینکه تا امروز بیش از 95 درصد کلاس ها به صورت آنلاین در دانشگاه یزد برگزار می شود، گفت: این دانشگاه توانسته5هزار کاربر را برای آموزش آنلاین پوشش بدهد که برای این کار 3 سرور تهیه شد. تمامی دروس برگزار شده مستندسازی و سپس در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

دکتر لقمانی در پایان سخنان خود اظهار داشت: دانشگاه یزد آمادگی کامل خود را برای برگزاری آزمون دانشگاه های سراسر کشور برای دانشجویان یزدی، با رعایت پروتکل های بهداشتی اعلام می کند. این دانشگاه همچنین اقدامات مناسب برای دانشجویان بین المللی را انجام داده و نیز به فرهنگ سازی مناسب برای برگزاری دوره های مجازی در دانشگاه ها اقدام کرده است.

گفتنی است بهره گیری از اساتید خبره دیگر دانشگاه ها، پیشنهاد دانشگاه یزد برای مدیریت شرایط موجود بود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 210

به "ارائه وام به دانشجویان برای خرید سخت افزار آموزش الکترونیکی، 70 درصد کلاس های درس برخط شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه وام به دانشجویان برای خرید سخت افزار آموزش الکترونیکی، 70 درصد کلاس های درس برخط شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید