احتمال واردات تخم مرغ در صورت تداوم شرایط فعلی

به گزارش مجله شهبازی، به گزارش خبرنگاران، ناصر نبی پور در پاسخ به چرایی گرانی تخم مرغ در روزهای اخیر اظهار کرد: در فراوری تخم مرغ پارامترهای زیادی وجود دارد که قیمت آنها طی این مدت افزایش یافته است. حال با وجود این افزایش قیمتها چگونه می گردد قیمت تخم مرغ نسبت به سال گذشته دچار تغییر نگردد؟

احتمال واردات تخم مرغ در صورت تداوم شرایط فعلی

وی ادامه داد: 50 درصد سویای مورداحتیاج در خوراک طیور توسط دولت تامین می گردد ولی مجبوریم 50 درصد دیگر را از بازار آزاد با قیمت کیلویی 13هزار و 500تومان تهیه کنیم؛ در حالیست که قیمت آن باید کیلویی 2450 تومان باشد یا ذرتی که باید کیلویی 1350 تومان باشد در حال حاضر قیمت آن در بازار آزاد به 3400تومان رسیده است.

به گفته وی وقتی فراوریکننده خوراک طیور نداشته باشد، در نتیجه وزن مرغ کاهش می یابد و تخم نمی گذارد.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در پاسخ به این سوال که آیا صادرات تخم مرغ باعث برهم خوردن بازار داخلی شده است گفت: میزان صادرات در حدی نبوده که بر بازارهای داخلی اثرگذار باشد. اگر امروز در این شرایط قرار گرفته ایم به دلیل کمبود نهاده های دام و طیور است که باعث افت فراوری شده است.

نبی پور اضافه نمود: در اردیبهشت ماه بیشترین میزان صادرات تخم مرغ را در حد 14هزار تن داشتیم و از آن طرف قیمت تخم مرغ حتی ارزانتر از نرخ مصوب هم شده بود.

به گفته وی سرانه مصرف تخم مرغ در کشور سالانه 11 کیلو است؛ در حالی که بیشتر از احتیاج سالانه تخم مرغ فراوری می گردد.

او با بیان اینکه در صورت تداوم شرایط فعلی مجبور به واردات تخم مرغ در یکی دو ماه آینده خواهیم شد، گفت: قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ برای واحدهای فراوریی در شرایط فعلی بیش از 14هزار و 900تومان و قیمتی که باید به دست مصرف کننده برسد 30هزار تومان است. اگر همین 50درصد سویا توسط دولت تامین نگردد، تخم مرغ به کیلویی بیش از 23 هزار تومان و شانه ای 50هزارتومان هم خواهد رسید.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 490

به "احتمال واردات تخم مرغ در صورت تداوم شرایط فعلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال واردات تخم مرغ در صورت تداوم شرایط فعلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید