آیا صندوق های ETF هم در لایحه بودجه 1400 نقشی دارند ؟

به گزارش مجله شهبازی، بر اساس متن لایحه بودجه 1400 واگذاری سهام در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) مشروط به اینکه تشکیل این صندوقها با مدیریت دولتی برای بلندمدت نباشد و یا عرضه سهام به روش ثبت سفارش مجاز است.

آیا صندوق های ETF هم در لایحه بودجه 1400 نقشی دارند ؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از تجارت نیوز ، در لایحه بودجه سال 1399 به وزارت امور مالی و دارایی اجازه داده شده است تمام یا بخشی از سهام و دارایی های دولتی دستگاه های اجرائی زیرمجموعه قوه مجریه و باقی مانده سهام متعلق به دولت و شرکتهای دولتی در بنگاه های مشمول واگذاری را مطابق روش های مندرج در قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی مصوب 20 خرداد سال 1387 با اصلاحات و الحاقات بعدی واگذار و منابع حاصله را به ردیف 310502 واریز کند.

بر اساس بند الف تبصره دو لایحه بودجه، علاوه بر روش های فوق، واگذاری سهام در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) مشروط به اینکه تشکیل این صندوق ها با مدیریت دولتی برای بلندمدت نباشد یا عرضه سهام به روش ثبت سفارش نیز مجاز است.

بر این اساس این وزارت خانه مجاز است سهام شرکت های تابعه در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران را که در مالکیت دستگاه های اجرائی یا شرکت های تابعه آنها و یا بانک های دولتی قرار دارند را واگذار کند.

در صورت واگذاری در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس، پس از ایجاد صندوق های سرمایه گذاری، انتقال سهام مذکور در قالب معاملات خارج از جلسه رسمی معاملات بین صندوق ها و عرضه واحدها و صندوق های یادشده به عموم امکان پذیر است. عرضه سهام شرکت ها به روش ثبت سفارش یا در قالب صندوق های سرمایه گذاری تا سقف 30 درصد مشمول تخفیف است. میزان تخفیف توسط هیأت وزیران مشخص می گردد.

وزارتخانه ها، موسسات و شرکت های دولتی مجازند با هماهنگی وزارت امور مالی و دارایی نسبت به تأسیس صندوق ها با حداقل سرمایه 10 میلیارد ریال به صورت نقد یا غیرنقد (در قالب انتقال سهام دولت از شرکت های فهرست شده در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران) اقدام نمایند.

بانک های دولتی مکلف اند همکاری های لازم در أخذ سفارش های خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری صندوق یا سهام موضوع این مصوبه را به وسیله شعب خود انجام دهند.

شورای عالی بورس مکلف است ساز و کار نحوه اجرای این جزء و اساسنامه صندوق های مذکور را برای تصویب در هیأت وزیران به گونه ای پیشنهاد دهد که وزیر تخصصی مربوطه یا نماینده معرفی شده توسط وی، از طرف دولت به عنوان دارنده واحدهای سرمایه گذاری ممتاز صندوق، مسئولیت اعمال مدیریت و حقوق مالکانه واحدهای سرمایه گذاری را برعهده داشته باشد. درصدی از مبلغ پذیره نویسی به تایید وزیر امور مالی و دارایی به بازارگردانی واحدهای صندوق های مذکور اختصاص خواهد یافت.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 641

به "آیا صندوق های ETF هم در لایحه بودجه 1400 نقشی دارند ؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "آیا صندوق های ETF هم در لایحه بودجه 1400 نقشی دارند ؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا صندوق های ETF هم در لایحه بودجه 1400 نقشی دارند ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید