پیشگیری از عفونت باکتریایی با کمک یک ماده مغذی

به گزارش مجله شهبازی، پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که یک ماده مغذی می تواند از عفونت باکتریایی پیشگیری کند.

پیشگیری از عفونت باکتریایی با کمک یک ماده مغذی

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دانشمندان هنگام مطالعه در مورد دفاع ایمنی بدن در برابر عفونت باکتریایی، دریافته اند که یک ماده مغذی موسوم به تائورین (Taurine)، به روده کمک می کند تا عفونت های پیشین را به یاد بیاورد و باکتری های مهاجم مانند کلبسیلا پنومونیه (Klebsiella pneumoniae) را از بین ببرد.

شاید این پژوهش که توسط دانشمندان پنج موسسه وابسته به موسسه ملی سلامت (NIH) آمریکا اجرا شده است، بتواند به ارائه جایگزینی برای آنتی بیوتیک ها کمک کند.

دانشمندان می دانند که میلیاردها میکروب مفید ساکن روده که میکروبیوتا نام دارند، می توانند از افراد در برابر عفونت های باکتریایی محافظت کنند اما اطلاعات کمی در مورد نحوه محافظت آنها از بدن در دست است.

دانشمندان در حال بررسی میکروبیوتا هستند تا درمان های طبیعی را به جای آنتی بیوتیک هایی ارائه دهند که برای میکروبیوتا مضر هستند و به دلیل مقاومت دارویی باکتری ها، اثر آنها کمتر می شود.

دانشمندان در بررسی های خود دریافتند میکروبیوتایی که قبلا عفونت را تجربه کرده و به موش های فاقد میکروب منتقل شده است، از ابتلا به باکتری کلبسیلا پنومونیه پیشگیری می کند.

آنها دریافتند که یک گروه از باکتری ها موسوم به دلتاپروتئوباکتریا (Deltaproteobacteria)، در مقابله با این عفونت ها نقش دارند. پژوهش های بیشتر به آنها امکان داد تا تائورین را به عنوان محرک فعالیت دلتاپروتئوباکتریا شناسایی کنند.

تائورین به بدن در هضم چربی ها کمک می کند و به طور طبیعی در اسیدهای صفراوی روده وجود دارد. گاز سمی سولفید هیدروژن، یکی از محصولات جانبی تائورین است.

دانشمندان بر این باورند که سطح پایین تائورین، به پاتوژن ها امکان می دهد تا در روده ساکن شوند اما بالا بودن سطح تائورین، سولفید هیدروژن کافی را برای پیشگیری از ساکن شدن پاتوژن ها فراهم می کند.

پژوهشگران طی بررسی های خود دریافتند که یک عفونت خفیف کافی است تا میکروبیوتا را برای مقاومت در برابر عفونت های بعدی آماده کند.

همچنین بررسی ها نشان داد کبد و کیسه صفرا که تائورین را تولید می کنند و به ذخیره اسیدهای صفراوی می پردازند، می توانند به محافظت بلندمدت از عفونت منجر شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 715

به "پیشگیری از عفونت باکتریایی با کمک یک ماده مغذی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از عفونت باکتریایی با کمک یک ماده مغذی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید