ووهان امید جهان برای بازگشت به شرایط عادی را به باد داد!

به گزارش مجله شهبازی، به دنبال طولانی شدن اپیدمی کروناویروس جدید و اثرات مخرب اقتصادی و اجتماعی آن، بسیار از مردم، صاحبان مشاغل و تولید کنندگان در سراسر جهان، چشم انتظار لغو محدودیت های مربوط به فاصله اجتماعی از سوی مقامات رسمی و بازگشت به شرایط عادی هستند. اما آنچه شرایط چین، یعنی مرکز اصلی و اولیه انتشار این ویروس، به ما نشان داده این است که احتمالاً جهان هنوز راه طولانی برای بازگشت به شرایط عادی در پیش رو دارد. خبرگزاری سی ان ان آمریکا، طی گزارشی میدانی به بررسی شرایط شهر ووهان، پس از بازگشت به شرایط عادی پرداخته است.

ووهان امید جهان برای بازگشت به شرایط عادی را به باد داد!

هنگامی که مقامات ووهان در تاریخ 8 آوریل محدودیت های مسافرتی و فاصله اجتماعی را کاهش داده و به طور موقت قرنطینه 76 روزه این شهر را انتها بخشیدند، ساکنان و مشاغل محلی خیلی زود فهمیدند که بازگشت به شرایط عادی در این شهر با واقعیت های بسیار دردناک همراه است. با وجود لغو قوانین سختگیرانه قرنطینه، بسکمک از فروشگاه ها هنوز هم تعطیل هستند، رستوران ها محدود به عرضه غذای آماده هستند و حتی وقتی شهفرایندان به بیرون می فرایند باز هم تجهیزات محافظ می پوشند و سعی می کنند از یکدیگر فاصله داشته باشند.

حال و هوای موجود در شهر با اظهارات رسمی بسیار متفاوت است. در کنفرانس مطبوعاتی در تاریخ 8 آوریل، لو پینگ، یک مقام کنترل اپیدمی در ووهان گفت که بعضی از مشاغل و بخش های این شهر، به طور کامل و صد در صد فعالیت خود را از سر گرفته اند. در جلسه دولت محلی ووهان در تاریخ 25 آوریل، آن ها وعده پیروزی کامل بر اپیدمی کروناویروس جدید و آغاز رشد اقتصادی را دادند. اما حتی رسانه های تحت کنترل دولت نیز اعلام می کردند که برنامه هایی برای بازگشت صد در صدی شهر به شرایط عادی و فعالیت اقتصادی تا انتها آوریل، ممکن است بسیار خوش بینانه باشد.

کارشناسان خبرگزاری سی ان ان در سفر اخیر خود به شهر ووهان و گفتگو با صاحبان مشاغل در این شهر، متوجه شدند که این افراد در حال حاضر با سود صفر و اجاره های بسیار بالا دست و پنجه نرم می کنند. کارشناسان اقتصادی محلی نیز معتقدند که بازگشت این شهر به شرایط عادی ممکن است ماه ها-اگر بیشتر این نباشد- زمان ببرد. لری هو، اقتصاددان Macquarie Capital Limited در این خصوص می گوید: البته فرایند بهبودی را در کوتاه مدت نیز می توان متصور بود. انتظار می رود در ابتدا تولید و سپس مصرف بهبود یابد، زیرا بسکمک از مردم هنوز تمایلی به بیرون آمدن ندارند ...، اما از منظر بلند مدت و یک افق سه ساله، کروناویروس جدید کماکان اقتصاد ووهان را با صدمات جدی روبرو خواهد کرد.

تلاش برای بازسازی

ووهان یک کلان شهر است که بیش از 11 میلیون نفر جمعیت دارد و حتی از بسکمک شهر های مهم ایالات متحده نیز بزرگتر است. با این حال این شهر براساس تقسیمات کشوری چین به عنوان یک شهر درجه دوم در سرزمین اصلی در نظر گرفته شده است. این شهر مرکز استان هوبی چین است که تقریباً در مرکز این کشور واقع شده است که هم به عنوان قطب تولید و هم قطب حمل و نقل به شمار می رود.

در اواسط ماه دسامبر سال 2019 شیوع گونه ای جدید از کروناویروس در شهر ووهان مشاهد شد که با گسترش آن، این شهر در تلاش برای مهار بیماری همه گیر، در 23 ژانویه مرز های خود با دیگر نقاط چین را بست. تقریباً یک شبه، زندگی در این منطقه متوقف شد. در بعضی از مناطق شهر مردم به مدت چند ماه رسماً در منازل خود زندانی شدند و دیگر قادر به ترک و حتی تکیه به خدمات تحویل مواد غذایی و سایر نیاز های اساسی نبودند.

با انتها یافتن این محدودیت ها، اکنون دولت محلی تمایل دارد که هرچه سریعتر فعالیت های اقتصادی عادی خود را از سر بگیرد، زیرا پکن در حال اعمال فشار به استان ها است تا سریعتر اقتصاد مختل شده چین را تقویت کنند. با این وجود نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد، اقتصاد استان هوبی با وجود لفاظی های امیدوارکننده مقامات رسمی محلی و دولتی، ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا از خسارات شدید ناشی از اپیدمی بهبود یابد.

شان روچ، اقتصاددان ارشد آسیا پاسیفیک در S&P Global Ratings، می گوید که اولین درس ووهان به سایر نقاط جهان این بود که اقدام زودهنگام در خصوص کروناویروس، از لحاظ اقتصادی بسیار پر هزینه است، اما ممکن است بازگشت به شرایط عادی را سرعت ببخشد. وی گفت: قرنطینه اثرات نامتناسب بر روی بنگاه های کوچک و متوسط دارد. این بنگاه ها برای کمک به احیای اقتصاد ملی، از دسترسی کمتری به اعتبار ها برخوردار هستند و این در حالی است که در برآورده کردن الزامات اولیه بازگشایی نیز با مشکل روبرو هستند.

هنگامی که کارشناسان سی ان ان در 21 آوریل به شهر بازگشتند، مشاهده کردند که در یک خیابان اصلی تجاری در این شهر، هنوز بیش از نیمی از مشاغل محلی تعطیل باقی مانده اند. طبق اعلام خبرگزاری دولتی شین هوا، تولید ناخالص داخلی این استان در مقایسه با سال قبل در سه ماهه اول سال 2020 تقریبا 40 درصد کاهش یافته و تنها در ماه مارس، تجارت خرده فروشی ها بیش از 15 درصد کاهش داشته است.

دولت اعلام کرده است که اجاره محل فعالیت اقتصادی در مکان های دولتی را به مدت سه ماه به مشاغل خواهد بخشید، اما این موضوع تأثیری در کار افراد مالک یا مشاغلی که از افراد خصوصی محل فعالیت را اجاره کردند ندارد. در گروه دوم اجاره بهای بالا و نبود سود تجاری باعث شده است که آسیب زیادی به فعالیت تجاری آن ها وارد شود. یک صاحبان رستوران در ووهان که محل فعالیت او در تملک دولت است، در این خصوص به Global Times گفت: من دو روز رستوران خودم را باز کردم. دیگر هیچ مشتری برای خوردن غذا وارد رستوران نمی شود، چون این کار هنوز ممنوع است. من در این مدت فقط توانستم دو یا سه سفارش آنلاین بگیرم. هزینه باز بودن رستوران خیلی بسیار بیشتر از درآمدی است که من در طول روز دارم، بنابراین مجبور شدم دوباره آن را ببندم.

ترس از موج دوم اپیدمی

بعضی از صاحبان مشاغل کوچک در گفتگو با خبرگزاری سی ان ان، اظهار نگرانی کردند که کمک های دولتی احتمالاً خیلی دیر به دست آن ها خواهد رسید تا بتوانند مغازه ها و رستوران های کوچک خود را نجات دهند. هنوز هم مراکز ورزشی و تناسب اندام و همچنین سالن های سینما تعطیل است و هیچ برنامه کوتاه مدتی برای بازگشایی مجدد آن ها وجود ندارد. همچنین بیشتر فروشگاه هایی که بازگشایی شده اند مدل های تجاری خود را تغییر داده اند. فروشگاه های زنجیره ای بزرگی مانند استارباکس، مکدونالد، برگر کینگ، کی اف سی و پیتزا هات از جمله برند هایی هستند که مانع ورود مشتری به فضای فیزیکی می شوند و در عوض سفارش ها در مغازه ها تهیه و برای مشتریان ارسال می شود.

شان روچ می گوید: در حالی که تولید می تواند با سرعت قابل توجهی از ویروس بازیابی شود، اما این بخش خدمات بود که در کمترین زمان برای بازگشت به 100 ٪ بهره وری، آماده شد. وی گفت: این موضوع بسیار مهم است، زیرا صنایع خدماتی بزرگترین کارفرمایان در بیشتر اقتصاد ها هستند. اما هنوز نمی توان امید چندانی به این وضع موجود داشت چرا که بعضی از شهفرایندان و صاحبان مشاغل ووهان به سی ان ان گفتند که آن ها معتقدند که این شرایط فقط تا زمانی برقرار خواهد بود که با موج دوم اپیدمی کرونا روبرو نشوند. اگر موج دیگری از شیوع ویروس در ووهان تکرار شود و میزان ابتلا ها افزایش یابد، همه محدودیت ها باز خواهد گشت و اثر همین اقدامات محدود نیز به طور کامل از میان خواهد رفت.

یک روز پس از ترک شهر ووهان از سوی کارشناسان خبرگزاری سی ان ان در روز جمعه گذشته، مقامات بهداشتی این شهر روز شنبه گزارش دادند که 19 مورد ابتلای بدون علامت جدید را در این شهر شناسایی کرده اند. اگرچه هنوز این تعداد موارد ابتلا را نمی توان به معنای شیوع مجدد یا موج دوم همه گیری در این شهر تعبیر کرد، ولی همین ترس و نگرانی ناشی از ظهور مجدد این پدیده، نشان می دهد که هنوز ووهان فاصله زیادی با بازگشت به شرایط عادی دارد. هنوز اقتصاد در این شهر 11 میلیون نفری و صنعتی به حالت نیمه تعطیل است و مردم هنوز هم با احتیاط در امکان عمومی ظاهر می شوند. شرایط فعلی ووهان ثابت می کند که جهان هنوز راه طولانی برای بازگشت به شرایط عادی دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 260

به "ووهان امید جهان برای بازگشت به شرایط عادی را به باد داد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ووهان امید جهان برای بازگشت به شرایط عادی را به باد داد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید