پنتاگون از برنامه ای جامع برای مقابله با چین رونمایی کرد

به گزارش مجله شهبازی، وزارت دفاع آمریکا در بیانیه ای اظهار داشت وزیر دفاع این کشور برنامه ای جامع برای مقابله با چین تدوین نموده است.

پنتاگون از برنامه ای جامع برای مقابله با چین رونمایی کرد

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت دفاع آمریکا در بیانیه ای اظهار داشت لوید آستین، وزیر دفاع این کشور دستورالعملی برای مقابله با چین به عنوان مهم ترین چالش پیش روی آمریکا معرفی نموده است.

طبق بیانیه پنتاگون، لوید آستین بر اساس توصیه های ارائه شده توسط کارگروه چین در وزارت دفاع آمریکا دستورالعملی با هدف شروع کوشش هایی در تمام سطوح این وزارتخانه جهت مقابله بهتر با چالش های امنیتی مربوط به چین صادر نموده است.

در شرح درباره این سند آمده است: این برنامه ها که برخی از آنها محرمانه هستند با هدف تمرکز بر رویه ها و فرایندهای وزراتخانه ای جهت یاری به مقام های پنتاگون برای مقابله با چالش های چین طراحی شده اند.

لوید آستین گفت: برنامه هایی که امروز پیشنهاد نموده ام جزئی از رویکرد گسترده تر دولت آمریکا در قبال چین هستند و به تدوین راهبرد دفاع ملی که بر روی آن کار می کنیم یاری خواهد نمود.

وزیر دفاع آمریکا مدعی شده این برنامه ها توانایی های پنتاگون برای همکاری های بیشتر با متحدان و شریکان آمریکا را بهبود بخشیده و بازدارندگی این کشور را تقویت خواهد نمود.

این در حالی است که یک روزنامه آمریکایی چندی پیش با استناد به برنامه های پیشنهادشده در بودجه پیشنهادی دولت آمریکا برای سال اقتصادی 2022 نوشته وزارت دفاع آمریکا تمرکزش را بر جنگ احتاقتصادی با چین قرار داده است.

دولت جو بایدن چند هفته پیش بودجه سال اقتصادی 2022 را تقدیم کنگره آمریکا کرد. در این بودجه 715 میلیارد دلار بودجه برای وزارت دفاع آمریکا در نظر گرفته شده بود.

روزنامه نیویورک تایمز که به تحلیل بودجه پنتاگون پرداخته می نویسد با آنکه بودجه ارتش آمریکا بابت آموزش نیروهای امنیتی افغانستان اندکی افزایش خواهد یافت، اما هزینه این وزارتخانه برای انجام عملیات های رزمی با کاهش 21 درصدی روبرو شده و به 18.4 میلیارد دلار رسیده است.

نیویورک تایمز نوشته بودجه نیروهای مسلح، تغییر تمرکز دولت جو بایدن از مبارزه با گروه های شورشی و حرکت به سمت اختصاص منابع برای آمادگی جهت بروز جنگ های متعارف احتاقتصادی با کشورهای مجهز به کشتی ها و هواپیماهای پیشرفته را نشان می دهد. چین، در صدر این کشورها واقع شده است.

مطابق این گزارش، ارتش، نیروی دریایی و نیروی هوایی آمریکا همگی در حال برنامه ریزی بر روی تسلیحات هایپرسونیک هستند: موشک هایی با کلاهک های انفجاری متعارف که قادرند با سرعت فراتر از صوت حرکت نموده و اهدفی را که قبلاً هدف گیری آنها فقط با موشک های کروز یا موشک های بالیستیک هسته ای امکان داشت، نابود نمایند.

نیویورک تایمز نوشته با توجه به آنکه ایالات متحده آمریکا اوت 2019 از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد خارج شد ارتش این کشور ساخت توپخانه های راکتی با بردهایی که قبلاً به موجب این معاهده ممنوع بود را ادامه می دهد.

پنتاگون قرار است 48 جنگنده اف -35 برای نیروی هوایی، 37 فروند برای نیروی دریایی و تفنگداران دریایی خریداری کند.

پیش از این هم منابع خبری گزارش داده بودند یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا میخواهد تمرکزش را از ادعای مبارزه با تروریسم به سمت مقابله با تهدیدهای ناشی از قدرت های جهانی مانند چین و روسیه تغییر دهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس اردیبهشت ماه امسال گزارش داد یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا در حال اجرا تغییراتی عمده برای ارتقاء رهبری و توسعه توانمندی های تکاوری خود جهت مقابله با تهدیدهای چین و روسیه است.

مطابق این گزارش، طرح جدید قرار است ترکیب تیم های یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا را به گونه ای تغییر دهد که آنها را کشنده تر و پیشرفته تر کند.

هاگ هوارد، از فرماندهان ارشد یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا در مصاحبه ای اختصاصی با آسوشیتدپرس گفت که نیروهای او تا به حال روی عملیات های مبارزه با تروریسم متمرکز بوده اند اما اکنون باید مأموریت هایشان را متحول نمایند.

او توضیح داد بسیاری از نیروهای آمریکا طی دو دهه گذشته در بیانین های عراق و کوه های افغانستان در حال مبارزه بوده اند و اکنون باید به دریا برگردند.

آسوشیتدپرس نوشته این تصمیم نشان دهنده راهبرد گسترده تر پنتاگون برای اولویت دادن به چین و روسیه در محاسبات نظامی آمریکا است.

مقام های پنتاگون معتقدند دو دهه جنگ با شبه نظامیان باعث تحلیل رفتن منابع آمریکا شده و موجب شده آنها در برابر مسکو و پکن تضعیف شوند.

در طرحی اولیه بودجه که دولت جو بایدن چندی پیش تقدیم کنگره نموده بود نیز از تهدید چین به عنوان چالش اول وزارت دفاع آمریکا نام برده شده بود. بایدن، خواهان افزایش بودجه وزارت دفاع آمریکا به 715 میلیارد دلار شده و اعلام نموده بود بخشی از این بودجه برای مهار چین و روسیه هزینه خواهد شد.

در آن طرح اولیه، مهار چین و روسیه، نوسازی برنامه هسته ای، ارتقاء شرایط جوی و مقابله با تهدیدهای نوظهور بیولوژیکی اهداف وزارت دفاع آمریکا اعلام شده اند.

دولت آمریکا در ماه های گذشته به خصوص تمرکزش را روی مقابله با چین متمرکز نموده. روابط میان واشنگتن و پکن طی سال های گذشته بر سر مسائل مختلف از جمله جنگ تجاری، شیوع ویروس کرونا و فعالیت رسانه ها در دو کشور مخدوش شده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 953

به "پنتاگون از برنامه ای جامع برای مقابله با چین رونمایی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنتاگون از برنامه ای جامع برای مقابله با چین رونمایی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید