پاسخ گوترش به ایران

به گزارش مجله شهبازی، فارس نوشت: دبیرکل سازمان ملل در پاسخ به نامه کشورهای جهان از جمله ایران برای لغو تحریم های یکجانبه آمریکا، بر لزوم کاهش یا تعلیق تحریم ها به منظور جلوگیری از فروپاشی نظام پزشکی کشورها در مبارزه با کرونا تأکید کرد.

پاسخ گوترش به ایران

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز گذشته (جمعه 8 فروردین ماه) در پاسخ به نامه 25 مارس (6 فروردین ماه) سفرای هشت کشور جهان برای لغو تحریم های ایران در بحبوحه شیوع کرونا، خواستار ارزیابی مجدد تحریم ها علیه کشورهایی شد که به شدت با ویروس کرونا درگیر هستند تا از این طریق از فروپاشی نظام پزشکی کشورها جلوگیری شود.

کشورهای روسیه، چین، سوریه، کوبا، نیکاراگوئه، کره شمالی، ونزوئلا و ایران با ارسال نامه ای مشترک به دبیرکل سازمان ملل، خواستار رفع تحریم های یکجانبه آمریکا که مانع مبارزه با شیوع ویروس کرونا شده است، شدند.

گوترش در پاسخ به نامه این کشور ها ضمن اعلام همبستگی با کشورهای جهان در مقابله با ویروس ناشناخته کووید-19 گفت: تمایل دارم با دولت ها و مردم سراسر جهان در روبروه با این بیماری مخرب همه گیر ابراز همبستگی کنم. من به طور خاص از چالش های بسیار زیادی که بسکمک از کشورهای در تأمین مقادیر کافی دارو و تجهیزات پزشکی برای درمان بیماران و مقابله با شیوع کووید-19 روبرو هستند، نگران هستم.

وی ضمن ابراز نگرانی از آمار بالای قربانیان ناشی از ابتلا به کرونا در جهان گفت: در این برهه زمانی سخت، بیش از هر زمانی نیاز به همکاری و همبستگی بین المللی است. من از تمامی کشورهای عضو (سازمان ملل) درخواست می کنم که در مبارزه با بزرگترین بحران بهداشتی و درمانی زمان ما، به یکدیگر کمک کرده و از همدیگر پشتیبانی کنند.

دبیرکل سازمان ملل ضمن تأکید بر لزوم تجدیدنظر در خصوص تحریم ها علیه کشورهایی که متحمل بیشترین آسیب ناشی از شیوع کرونا شده اند گفت: همانطور که اطلاع دارید، خانم میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در اظهارات اخیر خود که با هماهنگی و تأیید کامل من مطرح شد، خواستار تجدیدنظر فوری در تحریم های گسترده کشورهایی شد که با بیماری همه گیر کروناویروس روبرو هستند تا از این طریق از فروپاشی نظام پزشکی کشورها جلوگیری شود.

گوترش ادامه داد: وی (باشله) خواستار کاهش یا تعلیق تحریم ها به دلایل بهداشت عمومی جهان و در حمایت از حقوق و زندگی میلیون ها نفر در کشورهای آسیب دیده شد و شرح داد که در زمینه همه گیری (کرونا) در جهان، مانع تراشی در تلاش های پزشکی یک کشور خطر را برای تمامی ما افزایش می دهد.

دبیرکل سازمان ملل در خصوص لغو تحریم کشورهایی که به شدت از شیوع کرونا آسیب دیده اند گفت: زمانیکه من روز گذشته (پنجشنبه هفتم فروردین) برای گروه 20 سخنرانی کردم، خواستار معافیت تحریم هایی شدم که می تواند ظرفیت کشورها برای مقابله با این بیماری همه گیر را تضعیف کند. امروز صبح نیز در جلسه با کشورهای عضو نیز این درخواست را تکرار کردم. من همچنین نگران هستم که شرایط عوامل بخش های خصوصی که به دنبال دوری از خطرات (تحریم های آمریکا) هستند، احتمالاً در راستا معاملات قانونی کمک های انساندوستانه....مانع تراشی ایجاد کند. من همچنان به صورت خصوصی و عمومی در خصوص اینگونه موضوعات به تعاملات خود ادامه خواهم داد.

در حالیکه با شیوع ویروس کرونا در جهان، کشورهایی چون روسیه و چین و ...خواستار لغو تحریم های ایران شده اند اما واشنگتن تأکید کرده که قصد کاهش تحریم های ایران را ندارد و در یکی از تازه ترین این موارد، وزارت خارجه آمریکا شرح داد که حاضر به آزادسازی دارایی های نقدی ایران به منظور کمک به جمهوری اسلامی در مقابله با کووید-19 نیست.

جدیدترین آمار و ارقام شیوع ویروس کرونا نشان می دهد که تا روز جمعه، تعداد مبتلایان به ویروس کووید-19 در ایران به 32 هزار و 332 نفر افزایش یافت و دو هزار و 378 نفر نیز قربانی شدند.

310310

انتهای پیام/م

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 169

به "پاسخ گوترش به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ گوترش به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید