وزیر صمت: با تویوتا مذاکره نکرده ایم

به گزارش مجله شهبازی، وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تحریم ها صنعت خودروی کشور را متوقف نکرد، گفت: در اواسط سال آینده خودرو های مالی وارد بازار می شوند.

وزیر صمت: با تویوتا مذاکره نکرده ایم

به گزارش فارس، سیدرضا فاطمی امین امروز در مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه تحول صنعت خودرو که در نمایشگاه بین المللی برگزار گردید، گفت: صنعت خودرو در ایران فراز و نشیب های زیادی طی چهل تا پنجاه سال فعالیت خود داشته است و در سال های گذشته چالش ها در این صنعت به دلیل تحریم ها بیشتر شد، اما تحریم ها نتواست هیچگاه صنعت خودروی کشور را متوقف کند، اگرچه موجب کاهش فراوری و مشکلاتی در کیفیت شد، اما کار در این صنعت ادامه داشت.

وی اضافه کرد: در کشور های دیگر وقتی تحریم رخ داد، صنعت خودروی آن ها متوقف شد، اما همانطور که اشاره شد این اتفاق در صنعت خودروی ما رخ نداد.

وی با بیان اینکه روندی که در صنعت خودرو طی می کنیم، رو به رشد و شتابنده است، بیان داشت: خبر خوب اینکه حرکتی رخ داده و در بخش های مختلف از جمله شرکت های دانش بنیان، قطعه سازی و خودروسازان حرکت شتابنده و رو به رشدی ایجاد شده که بر این اساس امیدواریم در سال 1404 به صنعت خودروی ایران در سطح بین المللی افتخار کنیم.

فاطمی امین با بیان اینکه همکاری و هم افزایی بین شرکت ها وجود دارد و این همکاری در نمایشگاه قابل مشاهده است، گفت: اگر در کسب و کار هایی که پشت صنعت خودرو است و به عبارتی فراوریکننده هستند تحول ایجاد کنیم، آنگاه می توانیم تحول در صنعت خودرو را مشاهده کنیم.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه هایی بین شرکت های خودروسازی و قطعه سازی در نمایشگاه بین المللی گفت: انعقاد چنین تفاهم نامه ای در راستای فراوری بن سازه های مشترک بسیار مؤثر است و حتی می تواندهزینه های فراوری خودرو را به شدت کاهش دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از نکات برجسته نمایشگاه این است که بین شرکت های خودروسازی و قطعه سازی کار مشترک اتفاق می افتد.

فاطمی امین بیان داشت: در نمایشگاه از چندین محصول تازه رونمایی شد که بعضی سال جاری و بعضی سال آینده به فراوری می رسد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اولین اولویت ما که از دی ماه سال گذشته در مورد صنعت خودرو بر آن تمرکز کردیم، این بود که قول دادیم تا در یک برنامه دو ساله به نقطه عطف در صنعت خودرو برسیم.

وی بیان داشت: البته برنامه تحول در صنعت خودرو برنامه چهار ساله است که در گام اول تمرکز نسبت به ثبات فراوری صورت گرفت و این مسئله حل شده است به طوری که اکنون فراوری خودروی ناقص در کشور نداریم و شرایط فراوری خوب است، بنابراین از این پس باید بر روی کیفیت خودرو تمرکز کنیم.

وی در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت مذاکره ای با شرکت خودروسازی تویوتا انجام داده است یا خیر؟ گفت: وزارت صمت مذاکره ای با تویوتا انجام نداده است. ممکن است شرکت ها مذاکراتی با تویوتا انجام دهند، زیرا در حوزه واردات، وزارت صمت هیچ دخالتی ندارد و شرکت های ایرانی مذاکره انجام می دهند.

وی اضافه کرد: برنامه ما نه تنها در صنعت خودرو بلکه در همه صنایع بدون درنظر گرفتن تحریم ها، جلو می رود و در مسیری که صنعت، معدن و تجارت پیش می رود، اگر تحریم ها باشند یا نباشند، جزو ملاحظات ما نیست. البته اگر تحریم ها برداشته گردد، تسهیلاتی فراهم می گردد، اما روی آن حساب ننموده ایم.

وی در زمینه فراوری خودروی مالی بیان داشت: فراوری خودرو از زمانی که طراحی آن شروع می گردد تا زمانی که در بازار عرضه می گردد، حداقل 18 ماه زمان می برد. در نمایشگاه امروز نیز از چند خودروی مالی رونمایی شد، شرکت های خودروسازی براساس برنامه ای که اعلام نموده اند این خودرو ها اواسط سال آینده وارد بازار می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 شهریور 1401 بروزرسانی: 4 شهریور 1401 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1401

به "وزیر صمت: با تویوتا مذاکره نکرده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر صمت: با تویوتا مذاکره نکرده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید