واکنش وزارت علوم به کاهش معافیتهای مالیاتی شرکتهای فناور

به گزارش مجله شهبازی، مهدی کشمیری در مصاحبه با خبرنگاران، درباره پیش نویس اصلاح قانون مالیات های مستقیم که وزارت اقتصاد در آن پیشنهاد کاهش معافیت های مالیاتی درآمد شرکت های فناور پارک ها و لغو معافیت مالیاتی حقوق کارکنانشان را ارائه داده، شرح داد و گفت: لایحه اصلاح نظام مالیاتی، در واقع اصل درست و پیش برنده ای بوده و بالاخره یکی از زیربناهای توسعه کشورها، یک نظام مالیاتی درست، شفاف و به روز است.

واکنش وزارت علوم به کاهش معافیتهای مالیاتی شرکتهای فناور

قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در امور فناوری اضافه نمود: از جمله بخش هایی که به تدریج مشمول معافیت شده اند، شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور مستقر در پارک ها هستند و به همین دلیل با برداشتی که وزارت اقتصاد از این موضوع داشته، یک جمع بندی نموده و بر اساس آن پیشنهاد کاهش معافیت های مالیاتی درآمد شرکت ها را ارائه نموده است.

با کاهش معافیت های مالیاتی شرکت ها مخالفیم

کشمیری گفت: آنچه که ما در حال حاضر نسبت به آن بحث داریم این است که آیا جمع بندی و پیشنهاد وزارت اقتصاد پیشنهاد و یا اقدام درستی است یا خیر؟ ما قطعاً با این پیشنهاد مخالف هستیم.

وی در ادامه ضمن تاکید بر اینکه این حوزه، حوزه جوان و نوپایی است و هر اختلالی از این جنس، منجر به ایجاد سکته های جدی در کار این شرکت ها می گردد، گفت: در حال حاضر، همه کشورهای جهان به اشکال مختلف، از چنین شرکت هایی حمایت می نمایند. البته قبول دارم که نیازمند اصلاحیه در این حوزه هستیم ولی اینکه بخواهیم خللی در کارشان ایجاد کنیم، اشتباه است.

رایزنی وزارت علوم با وزارت اقتصاد / کوشش برای قانع کردن سازی پیشنهاد دهندگان

قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در امور فناوری با اشاره به برنامه این وزارتخانه برای جلوگیری از عملیاتی شدن این پیشنهاد، گفت: در قدم اول معاونت پژوهشی وزارت علوم بنا دارد، با دوستانی که این پیشنهاد را ارائه داده اند، تعامل و در راستای قانع کردن سازی آنها کوشش کند. می خواهیم آنها (وزارت اقتصاد) را قانع کنیم که در صحن دولت، اصراری برای اجرایی شدن این پیشنهاد نداشته باشند.

اعضای دولت را حساس می کنیم

کشمیری ادامه داد: کار دومی که باید در دستور کار قرار دهیم، این است که باقی اعضای دولت را نسبت به این موضوع حساس کنیم که فکر می کنیم با توجه به اقبالی که به دانش بنیان ها و موضوع توسعه فناوری وجود دارد، بتوانیم آنها را قانع کنیم.

وی در ادامه توضیح داد: دولت نیز علاقه مند به یکپارچگی جمعی است؛ یعنی اگر این موضوع از دولت خارج شد، خیلی برایشان خوشایند نیست که مثلاً بخش های دیگر نکات دیگری داشته باشند.

قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در امور فناوری درباره چالش هایی که ممکن است شرکت ها در صورت موافقت با این پیشنهاد با آن روبرو شوند، گفت: این طور نیست که حیات و ممات پارک و شرکت های مستقر در پارک ها به این امتیاز قانونی وصل باشد؛ اما بالاخره یکی از ارزش اضافه نموده هایی است که برای آنها فراهم است و کاهش معافیت ها می تواند یک امتیاز منفی برای شرکت ها باشد.

نباید ضربه ای به شرکت ها و واحدهای مستقر در پارک ها وارد گردد

کشمیری در ادامه توضیح داد: این اکوسیستم خود دارای عناصر دیگری است که به اندازه کافی جاذبه دارد؛ یعنی مثلاً در جهان بسیاری از پارک ها معافیت قانونی ندارند ولی پارک های زنده، پویا و پر رونقی هستند. ولی چون ما در نقطه آغاز هستیم، چنین چیزی را توصیه نمی کنیم و لزومی وجود ندارد که با اعمال کاهش معافیت ها، ضربه ای را به آنها وارد کنیم و بعد بگوییم خودتان را باید ریکاوری کنید.

وی در انتها توسعه و تعاملات بیرونی شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور مستقر در پارک ها را به عنوان یکی از نقاط امید جدی کشور برای عبور از مسائل ناشی از تحریم ها برشمرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 287

به "واکنش وزارت علوم به کاهش معافیتهای مالیاتی شرکتهای فناور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش وزارت علوم به کاهش معافیتهای مالیاتی شرکتهای فناور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید