نرخ بیکاری در البرز 12.4 درصد اعلام شد

به گزارش مجله شهبازی، خبرنگاران/البرز مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان البرز گفت: سهم استان البرز در سال 1399 در موضوع تسهیلات مشاغل خانگی به میزان مبلغ 5 میلیارد و 300 میلیون تومان است که به استان ابلاغ شده است.

نرخ بیکاری در البرز 12.4 درصد اعلام شد

حسین فلاح نژاد در سومین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان با موضوع آنالیز شرایط بازار کار استان وتسهیلات مشاغل خانگی، کرونا و اشتغال روستایی روز شنبه 22 آذر در استانداری البرز برگزار گردید، با اشاره به شرایط نرخ بیکاری در استان گفت: نرخ بیکاری در تابستان سال 99 به میزان 12.4 درصد است که این عدد در بهار 99 به میزان 12.3 درصد بود و در مقایسه با نرخ بیکاری در بهار و تابستان 98 عملکرد استان بسیار مطلوب بوده است وحتی علیرغم شیوع ویروس کرونا در کل کشور نرخ بیکاری در استان فرایند کاهشی داشته است و همچنین نرخ مشارکت مالی نیز در تابستان 99 با میزان 41.8 درصد نسبت به بهار سال 99 افزایش نشان می دهد.

به گزارش خبرنگاران، وی در ادامه با اعلام سهم اشتغال در بخش های عمده مالی استان اضافه نمود: درصد سهم اشتغال در بخش های عمده مالی در البرز در کشاورزی 3.8 درصد و در صنعت 40.9 درصد و در خدمات 55.3 درصد است که در حوزه صنعت البرز دارای صندلی پنجم و در خدمات رتبه چهارم کشور را داریم.

فلاح نژاد همچنین با اشاره به اینکه طرح مشوق کارفرمایی از سوی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در آبان ماه 99 ابلاغ شده است گفت: طرح مشوق کارفرمایی توسط وزارت، تعاون کار و رفاه اجتماعی به منظور تشویق کارفرمایان برای به کار گیری نیروی کار جدید و فارغ التحصیل دانشگاهی ابلاغ شد و از مسئولین در حوزه های صنعت و کشاورزی و خدمات استان می خواهیم تا با اطلاع رسانی از این طرح به ذینفعان مرتبط با حوزه خود؛ آنها را با این طرح آشنا نمایند تا بتوانند ازمزایای آن استفاده نمایند که این طرح درواقع دو هدف را دنبال می نماید که یکی یاری به کارفرمایان در حوزه بیمه نیروی کار و بحث دیگر یاری به اشتغال افراد تحصیل نموده از این طریق است.

وی اضافه نمود : متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت moshavegh.mcls.gov.ir از جزییات این طرح آگاهی پیدا نمایند.

مدیرکل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی همچنین با اشاره به آمار بیمه شدگان اجباری در استان بر اساس سامانه های تامین اجتماعی گفت: تعداد بیمه شدگان اجباری با میزان 289 هزار و 359 نفر در فروردین ماه 99 به میزان 305 هزار و 511 نفر در مرداد 1399 افزایش داشته است که در مقایسه با مرداد 1398 افزایش قابل ملاحظه ای است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه و تامین اجتماعی البرز نیز در ادامه به عملکرد این اداره کل در حوزه تسهیلات مشاغل خانگی اشاره نمود و گفت: سهم استان البرز در سال 1399 در موضوع تسهیلات مشاغل خانگی به میزان مبلغ 5 میلیارد و 300 میلیون تومان است که به استان ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: در مورد تسهیلات مشاغل خانگی عملکرد بانک ها تعیین شده است و تفکیک شهرستانی نیز در این زمینه صورت گرفته و تا به امروز کل مبلغی که به استان اختصاص پیدا نموده به بانک ها معرفی شده است و در این راستا 347 طرح از سوی دستگاه های اجرایی به ارزش 5 میلیارد و 810 میلیون تومان به بانک های عامل ارسال شده و تا به حال 134 طرح با اشتغالزایی 281 نفر به ارزش 2 میلیارد و 388 میلیون تومان از سوی بانک های توسعه تعاون و رفاه کارگران البرز به متقاضیان پرداخت شده است .

فلاح نژاد همچنین در مورد تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری استان البرز و اقدامات صورت گرفته در این خصوص گفت: در مورد تسهیلات اشتغال پایدار روستایی عملکرد خوبی را در استان شاهد بوده ایم همچنین از مانده اعتبارات استان مبلغ کمی باقی مانده است که این بدان معنی است که هر آنچه از اعتبارات این طرح ابلاغ شده در این خصوص تخصیص پیدا نموده است.

این مسئول در ادامه اضافه نمود : مبلغ 215 میلیارد و 900 میلیون تومان در استان تسهیلات اشتغال روستایی پرداخت شده است که در قالب 174 میلیارد و 500 میلیون تومان برای دستگاه های اجرایی و 41 میلیارد و 400میلیون تومان در مورد نهادهای حمایتی است.

وی همچنین در مورد تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا گفت: 1252 میلیارد تومان تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا به وسیله ستاد ملی کرونا به استان البرز در 14 رسته شغلی آسیب دیده از این بیماری اختصاص یافت که عمده این رسته ها بخش خدمات وصنف را شامل شدند.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی عنوان نمود: از مبلغ 1252 میلیارد تومان تسهیلات کرونا در البرز مبلغ 354 میلیارد تومان درخواست تسهیلات از سوی متقاضیان در استان داشته ایم که از این میزان 195 میلیارد تومان توسط بانک ها تا به امروز پرداخت شده که بانک ملی، تجارت، ملت و صادرات بیشترین تعداد پفراینده ها و پرداختی ها را در این خصوص داشته اند.

وی در مورد تسهیلات کرونا در بخش گردشگری که مشاغل مرتبط با آن آسیب زیادی در این بیماری داشتند اظهار کرد : پیرو دغدغه هایی که در کشور در حوزه گردشگری و آسیب ناشی از این بیماری برای شاغلین این صنعت بوجود آمد ستاد ملی کرونا طی ابلاغی اعلام داشت که شیوه پرداخت را از تعداد نفر به بنگاه محور تغییر داده است که متقاضیان می توانند به وسیله سامانه کارا از این تسهیلات بهره مند شوند.

فلاح نژاد همچنین در این جلسه در مورد ثبت اشتغال دستگاه ها اجرایی در سامانه رصد اشتغال خاطر نشان کرد : در مورد سامانه رصد اشتغال، بر اساس آنچه که در جلسات قبلی تصمیم گرفته شد تعهد سال 1399 البرز به میزان 36هزار 525 نفر در نظر گرفته شد و در هشت ماه ابتدایی اول سال1399 به میزان 20 هزار 850 نفر در سامانه رصد از سوی دستگاه های اجرایی استان ثبت شده است و دستگاه ها اجرایی استان باید برای تحقق کامل سهم اشتغال استان در ماه های باقی مانده سال 99 اقدام لازم را بنمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 647

به "نرخ بیکاری در البرز 12.4 درصد اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ بیکاری در البرز 12.4 درصد اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید