دره تخت؛ پیوند ابهت و عظمت طبیعت

به گزارش مجله شهبازی، روستای دره تخت در فاصله 13 کیلومتری جنوب شهر ازنا قرار گرفته است و جزء روستاهای مهم گردشگری استان لرستان محسوب می گردد.

دره تخت؛ پیوند ابهت و عظمت طبیعت

به گزارش خبرنگاران، شهرستان ازنا به واسطه برخورداری از ظرفیت های بی نظیر طبیعی، تاریخی و ... مستعد توسعه جهانگردی منطقه ای است که وجود روستاهای مهم و هدف جهانگردی از جمله دره تخت و کمندان، ضرورت نگاه منطقه ای به جهانگردی را در آن دوچندان نموده است.

برخورداری روستاهای دره تخت و کمندان ازنا از پتانسیل های مهم طبیعی همانند طبیعت ییلاقی، چشمه ها و رودخانه های خروشان، کوه های مرتفع و دشت های سرسبز و زیبا در کنار موهبت های عمده کشاورزی و آبزی پروری و برخورداری از موقعیت های ممتاز حمل و نقل، از امکانات خدادادی این منطقه است که توسعه جهانگردی در آن، نه تنها زمینه ساز ایجاد اشتغال پایدار در منطقه است، بلکه زیبایی ها و طبیعت مسحورنماینده این منطقه را نیز به جهانگردان و طبیعت گردان معرفی خواهدکرد.

این روستاها چه از نظر طبیعی و چه از نظر تاریخی، پتانسیل های فراوانی برای توسعه جهانگردی منطقه ای دارند بطوری که روستای دره تخت ازنا خود به تنهایی یک منطقه ویژه هدف جهانگردی است که بواسطه ویژگی های محیطی از جمله قرارداشتن در دل اشترانکوه و برخورداری از طبیعت ییلاقی، جاذبه ای بسیار مهم برای جهانگردی بخصوص جهانگردی زمستانی است.

روستای کمندان شهرستان ازنا نیز با داشتن آب و هوای ییلاقی، کشاورزی غنی، وجود سدکمندان و رودخانه پرآب و سایر ظرفیت های کوهستانی مانند قله کوه جنو، از مهمترین روستاهای هدف جهانگردی لرستان است که وجود این پتانسیل ها در شهرستان ازنا به عنوان مرکز کوهنوردی ایران، با داشتن نگاه منطقه ای، بسترهای توسعه جهانگردی در این منطقه را صدچندان می نماید.

بعلاوه وجود چنین ظرفیت هایی در روستاهای کمندان و دره تخت، فرصت های مهمی از جمله کوهپیمایی زمستانی، پیاده روی تابستانی، پرنده نگری و ... را فراهم می آورد و بدون شک در کمتر جایی از کشور چنین فرصت هایی همزمان و در کنار هم وجود دارند.

در روستای کمندان با توجه به وجود سدکمندان و آبگیری این سد نیز، ظرفیت مهم دیگری با عنوان جهانگردی آبی وجود دارد که طی هماهنگی ها و برنامه ریزی هایی که اداره کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی با شرکت آب منطقه ای انجام شده، قطعا محرک های ویژه ای برای توسعه جهانگردی و سرمایه گذاری در این صنعت در استان به ویژه شهرستان ازنا، فراهم می گردد.

در کنار چنین ظرفیت ها و برنامه هایی، هر میزان که زمینه برای اقامت و ماندگاری جهانگرد، فراهم گردد، رشد و شکوفایی جهانگردی و اقتصاد این منطقه ها، افزایش می یابد به شرط اینکه نگاه منطقه ای به توسعه جهانگردی، نهادینه گردد.

در همین روستاها شرایط باغات و محصولات باغی و کشاورزی در کنار ظرفیت های بزرگ آبزی پروری خود نیز نیازمند توجه و برنامه ریزی است تا جهانگردان با سلایق و علایق مختلف، این منطقه و روستاهای آن را به عنوان مقصد جهانگردی، انتخاب نمایند.

روستای دره تخت در فاصله 13 کیلومتری جنوب شهر ازنا قرار گرفته است و جزء روستاهای مهم جهانگردی استان لرستان محسوب می گردد.

در فصل بهار، دشت های این روستا مملو از انواع گل های لاله واژگون است، از میان روستای دره تخت، رودی خروشان عبور می نماید و طبیعت سرسبز و خنکای آن در تابستان نیز، روح بخش و فرح انگیز است.

آبشار عروس و تونل برفی نیز در نزدیکی همین روستا قرار دارند. روستای کمندان نیز از جمله زیباترین روستاهای استان لرستان و شهرستان ازناست که در دهستان پاچه لک غربی قرار گرفته است.

روستای کمندان در کوهپایه اشترانکوه آلپ ایران قرار گرفته و به همین دلیل آب و هوایی سرد و کوهستانی دارد. بیشتر مردم این روستا به شغل کشاورزی مشغول هستند. روستای کمندان در فاصله 25 کیلومتری ازنا قرار گرفته است و فصل تابستان برترین زمان بازدید از روستای کمندان محسوب می گردد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 18 مرداد 1402 بروزرسانی: 18 مرداد 1402 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1554

به "دره تخت؛ پیوند ابهت و عظمت طبیعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دره تخت؛ پیوند ابهت و عظمت طبیعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید