قبوض برق چه تغییری کرد؟

به گزارش مجله شهبازی، بر اساس مصوبه هیات دولت قیمت برق امسال نیز مانند سال گذشته تنها هفت درصد افزوده شد. اما نرخ برق مشترکانی که بیش از الگو مصرف کنند، 16 درصد دیگر نیز اضافه می شود که این مصوبه هیات دولت از ابتدای اردیبهشت ماه به اجرا در آمده است.

قبوض برق چه تغییری کرد؟

به گزارش مجله شهبازی از ایسنا، با افزایش اعمال شده در قبوض برق متوسط پرداخت در سال جاری بین 13 هزار 300 تا 15 هزار و 300 تومان براورد شده و این در حالی است که متوسط پرداخت قبوض برق در سال 1398 ماهانه 12 هزار و 500 تومان بوده است.

در این رابطه مصطفی رجبی مشهدی - سخنگوی صنعت برق کشور - به ایسنا گفت: افزایش هفت درصدی تعرفه برق موضوعی است که سال گذشته از سوی هیات دولت تصویب شد.

وی از پرداخت 106 میلیارد پاداش به مشترکان خانگی خوش مصرف برق در سال گذشته خبر داد و گفت: اجرای مصوبه دولت درباره تعرفه های تشویقی، ویژه مشترکان خوش مصرف خانگی، سال جاری نیز تداوم خواهد یافت.

رجبی مشهدی با بیان این که در سال 1398 تجربه پیروزی در نحوه اعمال تعرفه های تشویقی برق به دست آمد، اضافه نمود: در سال گذشته براساس مصوبه دولت، تعرفه های تشویقی که برای اصلاح مدل مصرف مشترکان خانگی تدوین شده بود، نتایج بسیار خوبی داشت.

وی در این زمینه با بیان این که سال گذشته 24 میلیون مشترک خانگی الگوی مصرف را رعایت و تنها مشمول هفت درصد افزایش بهای مصرف برق شدند، شرح داد: با این حال 5 میلیون مشترک نیز بودند که مصارف آن ها بیش از الگوهای تعیین شده قرار داشت و در رده مشترکان پرمصرف قرار گرفتند.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه براساس مصوبه دولت و با هدف ایجاد انگیزه برای کاهش مصرف، به تعرفه برق این دسته از مشترکان پرمصرف، 16 درصد دیگر اضافه شد، اظهار کرد: در عین حال گروهی از مشترکان علاوه بر رعایت الگوی مصرف، در دوره تابستان، نسبت به کاهش مصرف برق خود نیز اقدام کرده بودند.

رجبی با بیان اینکه سال گذشته 8 میلیون مشترک خانگی نه تنها الگوهای تعیین شده را رعایت کردند، بلکه در فصل تابستان، مصرف برق خود را کاهش دادند، گفت: با توجه به تجربه پیروز سال گذشته، مصوبه دولت سال جاری نیز اجرایی خواهد شد و مشترکانی که الگوی تعیین شده را رعایت کنند تنها مشمول هفت درصد افزایش تعرفه خواهند شد و به بهای برق مشترکان پرمصرف 16 درصد دیگر نیز اضافه می شود.

آمارهای صنعت برق نشانگر آن است که حدود 85 درصد از مشترکان خانگی در رده مشترکانی هستند که براساس الگوهای تعیین شده برق مصرف می کنند و صرفا مشمول هفت درصد افزایش بهای برق مصرفی خواهند شد.

مشترکان پرمصرف نیز می توانند با رعایت راهکارهای ساده ای که توسط شرکت های برق اعلام می شود، مصرف برق خود را کاهش و در رده مشترکان خوش مصرف قرار گیرند و حتی از پاداش همکاری نیز بهره مند شوند.

از جمله راهکارهای ساده کاهش مصرف می توان به تنظیم درجه کولرهای گازی در دمای 24 تا 25 درجه، استفاده از دور کند کولرهای آبی، بهره گیری از نور طبیعی و خاموش کردن لامپ های اضافی در طی روز اشاره کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 307

به "قبوض برق چه تغییری کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبوض برق چه تغییری کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید