طرح ملی کشت مکانیزه گیاهان دارویی اجرا شد

به گزارش مجله شهبازی، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری،برای نخستین بار در کشور طرح مکانیزه ریز کاشت، گیاهان دارویی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرا شد. در مرحله اول از این طرح، حدود نیمی از ظرفیت زیر کشت زیره سبز کشور به صورت ریز کاشت و مکانیزه، کشت شد.

طرح ملی کشت مکانیزه گیاهان دارویی اجرا شد

استفاده از تجهیزات و ماشین آلات مدرن در کشاورزی می تواند باعث ارتقاء کمی و کیفی محصول گردد و برای هر فراوریات حوزه کشاورزی، مزیت رقابتی ایجاد کند.

بر این اساس، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با حمایت از طرح ملی کاشت مکانیزه گیاهان دارویی، میخواهد تا روش کاشت و برداشت در این حوزه را دگرگون سازد. در مرحله اول از این طرح ملی، حدود 10 هزار هکتار از اراضی زیر کشت زیر سبز به صورت مکانیزه و به روش ریز کاشت، انجام گرفت.

در 27 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور زیره سبز کاشت می گردد. در مرحله دوم از این طرح، حدود 80 درصد از کل سطح زیر کشت زیره سبز در کشور به صورت مکانیزه و ریز کاشت انجام خواهد شد.

کاشت مکانیزه گیاهان دارویی می تواند هزینه های کاشت را به شکل قابل توجهی کاهش دهد. این مسئله باعث ایجاد مزیت رقابتی در صادرات محصول می گردد و تجار و صادرنمایندگان می توانند اجناس را با قیمت رقابتی در بازارهای جهانی عرضه نمایند و در مقابل رقبا حرفی برای گفتن داشته باشند. کاشت به صورت مکانیزه و ریز کاشت، همچنین کیفیت محصول را افزایش می دهد و باعث اصلاح تراکم کاشت می گردد.

ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کوشش است تا با همکاری نهادهای متولی مانند وزارت جهاد کشاورزی این طرح را به دیگر گیاهان دارویی نیز تعمیم دهد.

در مرحله بعدی، گیاهان دارویی مانند زعفران و سیاه دانه نیز به صورت مکانیزه کشت خواهند شد. عبور از روش های سنتی و کاشت و برداشت با استفاده از روش های مدرن و مکانیزه، می تواند باعث افزایش کمی و کیفی محصول گردد و هزینه های فراوری را به شکل محسوسی کاهش دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 408

به "طرح ملی کشت مکانیزه گیاهان دارویی اجرا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح ملی کشت مکانیزه گیاهان دارویی اجرا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید