امضای تفاهم نامه همکاری بین جهاددانشگاهی و سازمان ساتبا

به گزارش مجله شهبازی، جهاددانشگاهی و سازمان انرژی های تجدید پذیر تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

امضای تفاهم نامه همکاری بین جهاددانشگاهی و سازمان ساتبا

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، تفاهم نامه همکاری جهاددانشگاهی و سازمان انرژی های تتازه پذیر و بهره وری انرژی برق بین محمود کمانی معاون وزیر و رییس سازمان انرژی های تتازه پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) و حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی، امروز (31 اردیبهشت) منعقد شد.

دو طرف با در نظر داشتن اهداف مشترک، در راستای توسعه همکاری های علمی و فناورانه دوجانبه و به منظور ارتباط سازمان یافته و بهره مندی از دستاورد های علمی، فن آوری و امکانات بالقوه و بالفعل یکدیگر در جهت توسعه فناوری و کاربرد انرژی های تتازه پذیر و بهره وری انرژی برق در کشور، قصد دارند تا به وسیله انعقاد تفاهم نامه زمینه همکاری های مشترک را فراهم نمایند.

هدف این تفاهم نامه استفاده از ظرفیت های علمی، فنی و اجرایی طرفین برای توسعه همکاری های آموزشی-تحقیقاتی و فناوری به منظور رفع کردن احتیاج های متقابل با توجه به اسناد بالادستی است.

بهره گیری از ظرفیت های علمی، اجرایی و امکانات دو طرف جهت توسعه پژوهش و فناوری های کاربردی مرتبط با انرژی های تتازه پذیر و بهره وری انرژی برق، طراحی، ساخت و تأمین تجهیزات مورد احتیاج (دارای اولویت) نیروگاه های تتازه پذیر، به کارگیری شیوه های علمی و تحقیقاتی به منظور توسعه کاربرد انرژی های تتازه پذیر و بهبود مصرف انرژی برق در کشور، افزایش توانمندی سرمایه های انسانی کشور به وسیله همکاری های علمی و آموزشی دو طرف و برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی به منظور ترویج و تعمیق علمی انرژی های تتازه پذیر و بهینه سازی مصرف انرژی برق و تعریف و اجرای فعالیت های آموزشی و پژوهشی مشترک مبتنی بر ظرفیت و امکانات مستقر در جهاد و نیز سایت های ساتبا از محور های این همکاری است.

جهاددانشگاهی درزمینه ساخت انواع اینورتر ها و کانورتر ها صاحب تکنولوژی است

حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی در این مراسم با اشاره به توانمندی های این نهاد اظهار کرد: در جهاددانشگاهی توانمندی های بسیار خوبی در حوزه های الکترونیک قدرت، ماشین های الکتریکی و حوزه مکانیک وجود دارد.

وی با تاکید بر این که در حوزه الکترونیک قدرت روی ساخت انواع اینورتر ها و کانورتر ها صاحب حرف و تکنولوژی هستیم، اظهار کرد: پروژه های بسیار بزرگی را برای صنایع کشور انجام داده ایم. آخرین کاری که در حال اجرا هستیم ساخت سیستم رانش قطار های مترو است که باز ترکیبی از کنترل الکترونیک قدرت و ماشین های الکتریکی و مکانیک است که به لحاظ تکنولوژی کاری بسیار پیشرفته و به لحاظ ایمنی بحث مهمی است.

رییس جهاددانشگاهی اضافه کرد: از گذشته با توجه به این که جهاددانشگاهی علم و صنعت در حوزه الکترونیک قدرت و جهاددانشگاهی خواجه نصیر در زمینه ماشین های الکتریک کار های ارزنده ای را انجام داده است فکر می کردیم در بحث انرژی های تتازه پذیر، نیروگاه های خورشیدی و نیروگاه های بادی زمینه های همکاری خوبی بین این نهاد با ساتبا وجود دارد.

طیبی با ابراز خرسندی از اینکه این فعالیت ها بتواند در قالب یک تفاهم نامه توسعه پیدا کند و کار ها بسیار کاربردی و جدی اجرا گردد، اعلام کرد: از این که قرار است 4 هزارمگاوات نیروگاه خورشیدی راه اندازی گردد بسیار راضی هستیم و امیدواریم بتوانیم در بحث اینورتر های مورد احتیاج در این پروژه سهم جدی داشته باشیم و قول می دهیم که این کار را به برترین شکل انجام داده و این ریسک معقول شما را با کار خوب پاسخ دهیم.

وی ادامه داد: در زمینه های دیگر مانند بحث پسماند ها هم با توجه به اینکه خود ساتبا هم علاقه مند است ما نیزعلاقه مند بودیم و این حوزه از موضوعاتی بود که از سال 1380 در پی آن بودیم؛ یعنی یکی از زمینه های کاری جهاددانشگاهی کنترل آلاینده ها در زمینه ساخت الکتروفیلترها، بگ فیلتر ها و برج های خنک نماینده است و تا کنون تجهیزات بیش از 40 کارخانه را انجام داده ایم.

رییس جهاددانشگاهی با بیان این که در سال 1380 با توجه به اشباعی که در صنعت سیمان به وجود آمد، تصمیم گرفتیم در پی زمینه تازه کاری باشیم و آن بحث امحاء زباله بود که در شهر های بزرگ به ویژه شهر های شمالی مساله ساز بود، گفت: در بحث امحاء زباله و سوزاندن زباله یکی از بحث های بسیار مهم تمیزسازی گاز است؛ زیرا در زباله انواع فلزات سنگین هم وجود دارد و سوزانده شده و گاز ها متساعد می گردد؛ اگر تمیزسازی آن به خوبی آنجام نگردد مشکل ایجاد می نماید که جهاددانشگاهی در شبیه سازی گاز ها برای کارخانجات سیمان، مس و فولاد و آلومینیوم خوب کار کرد.

طیبی اضافه کرد: بنابراین با توجه به علاقه این نهاد و با بازدیدی که از مجموعه های خارج از کشور انجام دادیم و متوجه شدیم روش کار در جهان چگونه است، پیشنهاد ما این بود تا برای این که از این فرصت استنفاده کنیم اگر بحث خرید خارجی زباله و زباله سوزی مطرح است تعداد محدودی از کار انجام گردد و در مقابل انتقال فناوری صورت گیرد، حتی اگر آن ها هم استقبال ننمایند، چون مجموعه ما علمی و فناور است در کنار یک پروژه که اجرا گردد به خودی خود بخشی از فناوری ها انتقال پیدا می نماید.

وی با ابراز تأسف از اینکه کشور نتواسته است تصمیم خوبی را در زمینه پسماند و به ویژه زباله سوز ها اتخاذ کند، اظهار کرد: با توجه به اینکه جهاددانشگاهی هنوز در ابتدای این کار است و استان های شمالی و شهر های بزرگ کشور احتیاج به امحاء درست زباله و استفاده از روش های درست آن دارند در این زمینه آمادگی همکاری با این سازمان هستیم که خوشبخاته در تفاهم نامه آمده است.

رییس جهاددانشگاهی ادامه داد: هر زمان فناور داخلی و فراوری نماینده داخلی پیروز بوده است در سمت کارفرمایی نیز مدیرانی بوده اند که این ریسک معقول را نموده اند و این فرصت را داده اند. البته طرف مقابل خود را هم درست و آگاهانه انتخاب نموده اند، اما حمایت آن ها هم بوده که باعث شده ما بتوانیم به حوزه ها ورود کنیم و بدون استثناء در تمام کار هایی که انجام داده ایم و مدیران این ریسک معقول را نموده اند ریسک آن ها را با کار خوب پاسخ داده ایم و فکر هم می کنیم در کشور به لحاظ نیروی انسانی متخصص مسئله ای نداریم و در بحث تأمین قطعات و تجهیزات هم مسئله ای وجود ندارد.

جهاددانشگاهی دستاورد های بزرگی در عرصه فناوری و رفع کردن احتیاج های صنعتی دارد

در ادامه این مراسم کمانی با یادآوری تجربه و خاطرات خوب کار کردن با جهاددانشگاهی، اظهار کرد: این مجموعه دستاورد های بزرگی در عرصه فناوری و رفع کردن احتیاج های صنعتی داشته است که در چند نمونه از آن بنده خودم درگیر بودم از جمله بحث ساخت فرستنده های رادیویی که کشور را بی احتیاج کرد و می گردد گفت هم شروع نماینده و هم تمام نماینده صفر تا صد این کار جهاددانشگاهی خواجه نصیر بود.

وی اضافه کرد: جهاددانشگاهی علم و صنعت نیز در حوزه الکترونیک قدرت که بنده به یاد دارم که در مجموعه فرستنده های رادیویی و تأمین لامپ در واقع گرفتار بودیم که جهاددانشگاهی آمد و با تکنولوژی های تازه این کار را انجام دادند. خاطرات بسیار خوب ما را امیدوار می نماید که بتوانیم در این عرصه هم کار خوبی با این مجموعه انجام دهیم.

رییس سازمان انرژی های تتازه پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) ادامه داد: احتیاج کشور در حوزه انرژی و احداث نیروگاه مختلف نسبت به سنوات گذشته بیشتر شده و بخشی از این هم برای حوزه تتازهپذیر در نظر گرفته شده به همین علت نسبت رشد حوزه تتازهپذیر بسیار خواهد بود.

وی توضیح داد: برنامه 10 هزار مگاواتی که دولت یازدهم اعلام نموده بود خوشبختانه به نقطه شروع اجرا رسیده و مجوز 4 هزارمگاوات خورشیدی را از شورای مالی گرفتیم و فراخوان آن منتشر شده و پیش بینی ما این است که طی دو سه ماه دیگر احتیاج بسیار زیادی در حوزه تجهیزات وارد می گردد که باید بتوانیم که صنعت داخل کشور به آن پاسخ دهد.

کمانی با اشاره به این که در حوزه پنل و سلول هم کار هایی در حال اجرا است، توضیح داد:، اما در زمینه اینورتر بسیار نگران هستیم، زیرا همه این احتیاج و توسعه آن نباید به وسیله خرید خارجی انجام گردد که این موضوع یک کار جهادی احتیاج دارد همان گونه که شما تا الان کار های جهادی زیادی انجام داده اید و همت گردد این احتیاج به تأمین گردد.

رییس سازمان انرژی های تتازه پذیر و بهره وری انرژی برق اضافه کرد: از نظر ما کار کاملاً جدی است، زیرا در این بخش نگرانی فراوری نماینده بحث بازار است که از نظر ما این بازار 100 درصد فراهم است، چون هم در بودجه آمده و هم مجوز های آن صادر شده و هم پهنه ها و تفاهم نامه با استاندار ها و شرکت های سرمایه گذار همه شناسایی شده اند. همه چیز آماده عقد قرار است و زمانی که قرارداد بسته شد مجموعه شرکت های سرمایه گذار به موازات این که مجوز های احداث را می گیرند اقدام به خرید های مورد احتیاج خود نموده و سفارش ها شروع می گردد. امیدواریم کار جدی انجام گردد و بتوانیم از همان ابتدا سفارش های خوبی بگیرید و داخلی سازی و تجاری سازی گردد.

وی ادامه داد: علاوه بر این چهار هزار مگاوات، سه هزار مگاوات بادی است و این آمادگی وجود دارد که با یکدیگر همکاری کنیم، زیرا ظرفیت در زمینه بادی زیاد نیست و تنها دو شرکت در این زمینه کار کردن که هم باید تقویت بشه، اما این سه هزار مگاوات بادی را در حال گرفتن مجوز هستیم و این هم مثل خورشید نهایی می گردد که از آن 10 هزار مگاوات سه هزار مگاوات دیگر کامل عملیاتی شده به مرحله عملیاتی شدن رسیده است.

کمانی اظهار کرد: علاوه بر این ها ما بحثی را در نیروگاه ها برای حمایت از اقشار تحت پوشش نهاد های داریم که 550 هزار واحد در طول 4 سال است و سال اول 110 هزار مگاوات است که به صورت 5 کیلووات پشت بامی هستند و برای جا هایی که ممکن است مساحت کافی نباشد به صورت تجمیعی است و این هم احتیاج زیادی در بخش اینورتر های کوچک دارد و با توجه با وجود 3 سازنده کوچک در این حوزه این نگرانی وجود دارد که با شرایط موجود جوابگوی احتیاج ها نباشند و تأمین نماینده ها سراغ اینورتر های بی کیفیت بروند.

رییس سازمان انرژی های تتازه پذیر و بهره وری انرژی برق گفت: در حوزه محیط زیست سوز نیز برای ما برای سال جاری این است که روی شهر های شمالی و بزرگ مشکل زباله را حل کنیم که حدود 30 تا 40 نیروگاه زباله سوزی می گردد با ظرفیت 100 مگاوت نیروگاه زباله سوز می گردد که جهاددانشگاهی با توجه به این که به این موضوع علاقه مند است می تواند ورود کند و ساخت یک نمونه انجام گردد تا به سراغ مراحل بعد برویم.

وی در سرانجام با اشاره به این که در حوزه نیروگاه های حرارتی هم ما آماده همکاری با جهاددانشگاهی هستیم، اظهار کرد: امیدواریم شروع این راه برای کشور مبارک باشد و بتوانیم با توانایی و توانمندی بالای مجموعه جهاددانشگاهی این کار بزرگ را به نتیجه برسانیم و فراوری انرژی کشور در حوزه تتازهپذیر بر مبنای دانش و فناوری بومی شکل بگیرد.

بعلاوه در این نشست حمید آب روشن رییس جهاددانشگاهی علم و صنعت به ارایه گزارشی از فعالیت ها و توانمندی های این واحد پرداخت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 خرداد 1401 بروزرسانی: 22 خرداد 1401 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1338

به "امضای تفاهم نامه همکاری بین جهاددانشگاهی و سازمان ساتبا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای تفاهم نامه همکاری بین جهاددانشگاهی و سازمان ساتبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید