ضرر جدی چای کهنه دم برای معده

به گزارش مجله شهبازی، نمناک/چای از نوشیدنی های پرطرفدار بین ایرانیان است و از نظر پژوهش گران مصرف آن دارای اصولی خاصی است و چای کهنه دم برای دستگاه گوارش مضر است.

ضرر جدی چای کهنه دم برای معده

عوارض جدی خوردن چای کهنه دم

آیا تا به حال شده که از صبح چای دم نموده باشید و تا شب ، همان را مصرف کنید ؟ احتمالا گاهی کار به روز بعد هم کشیده است. قطعا این اتفاق به دلیل تنبلی ، خستگی و هزاران دلیل دیگر برای ما افتاده است اما نکته اینجاست که آیا این کار ما باعث آسیب رساندن به بدن می گردد ؟ اگر چای کهنه دم ضرر دارد ، عوارض آن چیست ؟

آیا چای کهنه دم بد و مضر است؟

بله . اگر این چای را درون یک محفظه بسته نگه ندارید و یا آن را در محل خنک نگذارید یا بیش از 48 ساعت آن را نگه دارید یا به آن اسانس اضافه کنید ، در واقع آن را با ضرر همراه نموده اید . قانونی در این مورد وجود دارد که می گوید نباید بیش از 8 ساعت چای دم نموده را نگه داشت یعنی شما بعد از دم کشیدن چای که باید به مدت 10 دقیقه باشد میتوانید چای را در محیطی خنک نگه داشته و سپس گرم کنید اما بعد از گذشت این زمان دیگر نمیتوان مجدد از چای استفاده کرد . از قلم نیاندازید این زمان 8 ساعت فقط برای چایی است که مواد افزودنی بیش از اندازه نداشته و یک چای کاملا ارگانیک است و هر نوع چایی را نمی توان این مدت نگهداری کرد .

حقایقی مهم در خصوص چای کهنه دم و عوارض آن

طبق نتایج مطالعات و نظرات متخصصان طب سنتی چای کهنه دم ترشح اسید معده را تحریک نموده و به دلیل ماهیت اسیدی در بروز زخم معده نقش دارد .

و اما از مضرات چای کیسه ای کهنه دم ریفلاکس معده و مسائل گوارشی مهم ترین آنهاست .

عوارض گوارشی چای کهنه دم در خصوص دمنوش های گیاهی آماده نیز وجود دارد برای همین توصیه می گردد دمنوش با استفاده از ترکیبات گیاهی و توسط خود فرد تهیه گردد .

اما چای کهنه دم دقیقا به چه معناست ؟

آیا چای کهنه دم فقط طعم خود را از دست می دهد یا اتفاقات دیگری هم در آن می افتد ؟ چای ها البته چای ارگانیک در شرایط زیر کهنه دم محسوب می شوند :

- بیش از 8 ساعت در قوری بودن ، در دمای اتاق ، بدون پوشش :حال بسته به نوع چای ، مزه آن در این مدت زمان از بین می رود .

گاهی اوقات برخی از چای ها هستند که می توانند تا 72 ساعت بعد از دم کشیدن دوام بیاورند و امن باشند، به شرط اینکه داخل فریزر نگهداری شوند.

پس بهترین راه برای نگهداری از چای دم شده برای مدت طولانی :

تهیه یک شیشه با در بسته محکم و بدون منفذ ، بدون هیچ اسانس و یا شکر اضافه شده به آن.

اگر هر گونه ماده اضافه مثل شکر را به چای اضافه کردید ، حتی درون فریزر هم نباید بیش از 24 ساعت آن را نگهداری کنید.

چای دم نموده سرد در مقایسه با چای دم نموده داغ

تفاوت این دو چای بسیار زیاد است . چای دم نموده داغ حساسیت بیشتری نسبت به باکتری دارد و سریع تر کهنه دم می گردد و به طور کل دما تاثیر زیادی روی خواص چای دارد .

اگر می خواهید که عمر چای دم نموده را افزایش دهید ، آن را در یک محیط خنک نگه دارید.

چای در هوای گرم هم دوام می آورد اما قطعا با عوارض بیشتری همراه خواهد بود.

منبع: همگردی
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 629

به "ضرر جدی چای کهنه دم برای معده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرر جدی چای کهنه دم برای معده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید