طرز تهیه بژی (برساق) کرمانشاهی نرم و خوشمزه به روش ساده

به گزارش مجله شهبازی، بژی یا برساق یکی از خوشمزه ترین انواع شیرینی کرمانشاهی است که در بعضی دیگر از استان های ایران از جمله، ایلام و سنندج هم درست می گردد. بژی در زبان کردی یعنی: زنده باشی! این شیرینی محلی ماندگاری طولانی مدتی دارد. با ما در این مقاله از در همراه باشید تا طرز تهیه بژی کرمانشاهی را به شما آموزش بدهیم.

طرز تهیه بژی (برساق) کرمانشاهی نرم و خوشمزه به روش ساده

مواد لازم برای تهیه شیرینی کرمانشاهی بژی با خمیر مایه

مواد اولیهمقدار مورد احتیاج
آرد نان لواش2 کیلوگرم
زردچوبه2 قاشق مرباخوری
نمک2 قاشق مرباخوری
پودر رازیانه1 قاشق غذاخوری
روغن حیوانی کرمانشاهی300 گرم
شکر550 گرم
شیر900 گرم
خمیر مایه فوری1 قاشق غذاخوری
زعفران (دم نموده غلیظ)4 قاشق غذاخوری
پودر قندبه مقدار کافی
روغن مایع سرخ کردنیبه مقدار کافی
چایبرای سرو کنار بژی

مدت زمان آماده سازی مواد: 30 دقیقه

مدت زمان استراحت خمیر: 1 ساعت

مدت زمان سرخ کردن شیرینی کردی بژی: 20 دقیقه

مقدار کالری موجود در هر 30 گرم (2 عدد) شیرینی بژی: 146 کیلوکالری

مراحل طرز تهیه شیرینی کردی بژی

مراحل طرز تهیه بژی را دنبال کنید و با نگهداری اصولی، برای مدتی طولانی از نوش جان کردن این شیرینی محلی کردی و کرمانشاهی لذت ببرید.

مرحله اول: آرد را الک کنید

در اولیه مرحله از طرز تهیه بژی ترد و خوشمزه باید آرد نان لواش را 2 بار الک کنید. سپس، زردچوبه، نمک و پودر رازیانه را هم به آرد نان لواش اضافه نموده و به خوبی با هم ترکیب کنید.

برای خرید آرد، زردچوبه، نمک و رازیانه می توانید به صورت و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

مرحله دوم: روغن کرمانشاهی را اضافه کنید

حالا، روغن کرمانشاهی را در قابلمه مناسبی بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا ذوب گردد. سپس، آن را به ترکیب آرد و سایر مواد اضافه کنید و با دست ورز دهید. به این ترتیب، روغن کاملا به خورد آرد می رود و خمیر یکدستی ایجاد می گردد.

برای خرید روغن حیوانی می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

مرحله سوم: مخلوط شیر و شکر را آماده کنید

در این بخش از طرز تهیه بژی ساده، یک لیوان شیر و یک قاشق غذاخوری شکر را در قابلمه مناسبی بریزید و روی شعله ملایم قرار دهید. این مخلوط را هم بزنید تا مواد با هم کاملا ترکیب شوند. مراقب باشید شیر نجوشد و فقط کمی حرارت ببیند و ولرم گردد. در ادامه، ترکیب شیر ولرم و شکر را داخل یک کاسه بریزید و یک قاشق دیگر شکر به آن اضافه کنید.

برای خرید شیر و شکر می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

مرحله چهارم: خمیر مایه را اضافه کنید

حالا، وقت آن است که خمیر مایه را داخل ظرف حاوی شیر و شکر بریزید. با استفاده از یک بشقاب یا هر شیئ مناسب دیگری، درب ظرف را ببندید و حدود 10 دقیقه منتظر بمانید تا خمیر مایه به عمل آید.

مرحله پنجم: به جای مانده شیر و شکر را مخلوط کنید

در این مرحله، ضروری است به جای مانده شیر و شکر را به همراه زعفران در قابلمه مناسبی بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. این ترکیب را به خوبی هم بزنید تا ذرات شکر کاملا در شیر حل شوند. سپس، قابلمه را از روی شعله بردارید و در گوشه ای قرار دهید تا دمای آن کاهش یابد و ولرم گردد.

برای خرید زعفران می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

مرحله ششم: شیر حاوی خمیر مایه را اضافه کنید

اکنون شیر حاوی خمیر مایه را به ترکیب شیر و شکر و زعفران اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا با هم کاملا مخلوط شوند.

مرحله هفتم: ترکیب شیر و خمیر مایه را به آرد اضافه کنید

در این مرحله، ضروری است ابتدا صبر کنید تا ترکیب شیر، شکر، زعفران و خمیر مایه کاملا خنک گردد و به دمای اتاق برسد. سپس، آن را به تدریج به مخلوط آرد و روغن کرمانشاهی اضافه کنید و برای مدت 15 دقیقه ورز دهید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که خمیر لطیفی ایجاد گردد. توجه داشته باشید، خمیر نباید به دست بچسبد.

مرحله هشتم: خمیر بژی را استراحت دهید

پس از ورز دادن و اطمینان از لطافت و قوام خمیر، ضروری است روی آن را به مدت یک ساعت با پارچه تمیز و نم داری بپوشانید تا استراحت کند. پس از گذشت این مدت، دوباره خمیر را ورز بدهید تا پف اضافی آن گرفته گردد.

مرحله نهم: خمیر بژی را تقسیم بندی کنید

امیدواریم تا این جا مراحل طرز تهیه بژی را بدون مشکل دنبال نموده باشید. اکنون، وقت آن است که خمیر را به دلخواه تقسیم بندی کنید. با استفاده از هر دو دست، هر یک از قسمت ها را کاملا کروی و گرد کنید. سپس، با یاری چنگال یا پشت الک یا فضای داخلی آبکش، روی هر یک از گلوله ها طرح بیندازید. پس از آن، سطح مناسبی را با مقداری آرد پوشش دهید و خمیرها را روی آن بچینید.

مرحله دهم: روغن را حرارت دهید

پس از شکل دادن خمیر، ضروری است مقدار قابل توجهی روغن را در قابلمه مناسبی بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا داغ گردد. توجه داشته باشید، حجم روغن باید به مقدار ای باشد که شیرینی ها کاملا در آن غوطه ور شوند.

برای خرید روغن مایع سرخ کردنی می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

مرحله یازدهم: شیرینی بژی را سرخ کنید

پس از داغ شدن روغن، نوبت به سرخ کردن خمیرهای گرد و شکل داده شده می رسد. بسته به ابعاد قابلمه، تعداد مناسبی از گلوله های خمیری را در روغن قرار دهید و هر دو طرف آن ها را سرخ کنید. سپس، کف یک سینی را با حوله کاغذی بپوشانید و شیرینی های سرخ شده را روی آن قرار دهید تا روغن اضافی شان گرفته گردد.

مرحله دوازدهم: شیرینی بژی را سرو کنید

در آخرین مرحله از طرز تهیه بژی باید شیرینی ها را در ظرف در پوشیده ای بچینید و مقداری پودر قند () را روی آن ها الک کنید. توجه داشته باشید، درب ظرف را ببندید تا شیرینی ها خشک نشوند. این شیرینی کرمانشاهی خوشمزه را همراه با یک فنجان چای اعلا نوش جان کنید.

برای خرید چای می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

روش تهیه بژی برساق ایلام

روش درست کردن بژی برساق هم عینا مانند دستور بالاست. با این تفاوت که به جای خمیر مایه آن را با استفاده از بکینگ پودر طبخ می نمایند. بنابراین، مراحل مربوط به عمل آمدن خمیر مایه و استراحت خمیر حذف می گردد.

را به روش های اینترنتی و حضوری از فروشگاه های می توانید تهیه کنید.

نکات مهم در طرز تهیه بژی کرمانشاه

  • توجه داشته باشید، هر آردی آبخور متفاوتی دارد. به همین علت، باید شیر را کم کم به آرد اضافه کنید و هر بار ورز بدهید تا خمیرتان به مقدار کافی لطیف گردد و در عین حال، به دست نچسبد.
  • قبل از سرخ کردن می توانید ابعاد شیرینی کرمانشاهی بژی را به دلخواه تغییر دهید.
  • در صورت تمایل، به جای رازیانه می توانید از زیره استفاده برای تهیه بژی یا برساق کردی کنید. برای خرید زیره می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.
  • در صورت تمایل، می توانید مقداری هل آسیاب شده هم به مواد بالا اضافه کنید. برای خرید هل می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.
  • پیش از افزودن شیر به آرد حتما صبر کنید تا خنک گردد و به دمای اتاق برسد. یادتان باشد هرگز شیر داغ یا حتی ولرم را به آرد اضافه نکنید. در غیر این صورت، خمیر به دست آمده از کیفیت مطلوبی برخوردار نخواهد بود.
  • به جای روغن حیوانی کرمانشاه می توانید از هر روغن جامد دیگری بهره ببرید.

فوت و فن های خوشمزه شدن شیرینی بژی

علت خشک شدن شیرینی بژی چیست؟

اگر شیرینی بژی را در معرض هوا قرار دهید یا اگر به جای شیر آن را با آب درست کنید خشک می گردد. بنابراین، توصیه می کنیم شیرینی ها را در ظرف در پوشیده نگهداری نموده و طبق دستور بالا تهیه کنید.

روش نگهداری شیرینی بژی چیست؟

شیرینی بژی را در ظرف در پوشیده و در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید.

آیا می توانم شیرینی بژی را به صورت مغزدار درست کنم؟

این شیرینی را معمولا بدون مغز درست می نمایند. با این حال، در صورت تمایل می توانید مقداری گردو را همراه با کمی شکر و هل آسیاب کنید و داخل خمیر قرار دهید. سپس، خمیر حاوی این مواد را درست مطابق دستور بالا سرخ کنید. بسته به ذائقه، می توانید به جای موادی که گفتیم از ترکیب دارچین و توت خشک بهره ببرید.

آیا می توانم شیرینی بژی را بدون شیر درست کنم؟

بله. طرز تهیه بژی بدون شیر هم درست مانند دستور بالاست. تنها فرق شان این است که باید آب خالص را جایگزین شیر کنید. با این حال، این روش اصلا توصیه نمی گردد. علتش هم این است که بافت شیرینی بژی با آب معمولا خشک و سفت می گردد.

روش درست کردن بژی با ماست چیست؟

طرز تهیه بژی با ماست به این صورت است که در دستور بالا باید مقدار مشابهی ماست را جایگزین شیر کنید.

منبع: افق کوروش
انتشار: 28 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1403 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1582

به "طرز تهیه بژی (برساق) کرمانشاهی نرم و خوشمزه به روش ساده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه بژی (برساق) کرمانشاهی نرم و خوشمزه به روش ساده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید