زندگی 21 میلیون نفر در مناطق ناکارآمد شهری

به گزارش مجله شهبازی، سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: نام گذاری روز ها و هفته ها به مناسبت های خاص فرصتی برای سپاسگزاری از افراد و بیان دیدگاه های مرتبط با آن مناسبت است. از جمله این مناسبت ها هفته نیروی انتظامی است که با فاصله برگزار می گردد. در ابتدا این مناسبت را به همکاران نیروی انتظامی از جمله مددکاران اجتماعی تبریک می گویم.

زندگی 21 میلیون نفر در مناطق ناکارآمد شهری

محور یادداشت را هم به موضوع امنیت و سلامت اجتماعی اختصاص می دهم. امنیت از مقوله های اساسی است که وجود آن در تمام ابعاد زندگی بشری به نحوی مؤثر، احساس می گردد و یکی از اساسی ترین انگیزه های زندگی جمعی و مدنی انسانی، ضرورت تأمین امنیت بوده؛ به گونه ای که از گذشته دور تا به امروز، از کارکرد های اصلی اجتماعات بشری و دولت ها، تأمین امنیت مردم و صیانت از آنان در مقابل خطرات داخلی و خارجی و همچنین نهادینه کردن آن بوده است.

با نگاهی جزئی درمی یابیم که اساسی ترین احتیاج هر فرد در طول حیات مادی و معنوی، ایمن بودن و نداشتن ترس از بروز خطرات طبیعی و غیرطبیعی است؛ زیرا در غیر این صورت آرامش روحی و روانی وی بر هم خورده و قسمت اعظم نیروی جسمی و فکری وی در جهتی به کار می رود که شرایط اطمینان او را فراهم کند.

امنیت یکی از مهم ترین و بحث برانگیزترین موضوعات و مفاهیمی است که امروزه در جوامع و گروه های انسانی مطرح شده و مورد توجه قرار گرفته است. همه روزه در مجله ها و رسانه ها صاحب نظران در این مورد به اظهار نظر می پردازند، نکته مورد اتفاق نظر، تعدد و کثرت عوامل تأثیرگذار بر امنیت است.

صاحب نظران مانند فیلسوفان، سیاست مداران، جامعه شناسان و روان شناسان، مددکاران اجتماعی و... کوشش داشته اند امنیت را تشریح و تبیین نمایند. بعضی از فیلسوفان معتقدند: انسان ها زندگی در یک جامعه امن را به زندگی در یک جامعه پر تنش و ناامن ترجیح می دهند.

بعضی صاحب نظران مهم ترین وظیفه دولت را ایجاد، حفظ و تداوم و توسعه امنیت می دانند. برای مثال توماس هابس معتقد است: دولت به عنوان دارنده قدرت، باید امنیت را در جوامع ایجاد نموده و مانع از تعرض و نزاع میان افراد در جامعه گردد. در غیر این صورت نبرد و جنگ بر سر منافع میان انسان ها ایجاد شده و موجب خون ریزی ها و کشمکش های زیادی می گردد. از جمله مؤلفه های مهم در این عرصه از منظر مددکاری اجتماعی سلامت اجتماعی است.

اگر بپذیریم که جامعه ای دارای سلامت اجتماعی است که در آن فقر، خشونت، تبعیض جنسیتی و تبعیض قومی، نژادی و منطقه ای وجود نداشته باشد و در عوض، رشد جمعیت کنترل شده باشد، آزادی وجود داشته باشد، دسترسی به تحصیلات رایگان و خدمات سلامت و خدمات بیمه ای وجود داشته باشد، توزیع درآمد عادلانه باشد و مردم سالاری و نظارت مردم بر مردم و مردم بر دولت جریان داشته باشد، می توان گفت سلامت اجتماعی و مؤلفه ها و شاخص های آن در تحقق یا عدم تحقق امنیت اجتماعی پایدار نقش بسیار مؤثری دارد.

افزایش جرائم و آسیب های اجتماعی، فقر و... می تواند تهدیدی برای امنیت اجتماعی باشد و پایین بودن آن ها بر عکس می تواند فرصتی برای تحقق امنیت اجتماعی پایدار در هر جامعه ای باشد.

تأملی کوتاه بر تعداد پرونده های قضائی، آمار افراد فقیر و بالا بودن خط فقر، طبق آمار وزارت راه و شهرسازی زندگی حدود 21 میلیون در محلات ناکارآمد شهری (که بیشتر این محلات از حداقل های خدمات عمومی هم محروم هستند)، آمار های خشونت های اجتماعی و خانگی، اقدام به خودکشی، آمار نگران نماینده سرقت ها از جمله سرقت های خرد (که عمدتا ناشی از تنگدستی در معیشت مردم است) و... خود گویای این نکته اساسی است که تمرکز و توجه به ارتقای شاخص های سلامت اجتماعی می تواند عاملی برای بهبود این شرایط در هر جامعه ای از جمله ایران عزیز ما باشد.

به همین دلیل انتظار دارم که رویکرد های اجتماعی به معنای واقعی اجتماعی در این نیرو تقویت گردد. اگر چه از دو دهه قبل با تأسیس واحد های مددکاری اجتماعی در این نیرو و معاونت اجتماعی به طور کلان، کوشش شده است آنالیز و مطالعات اجتماعی را مبنای برنامه ریزی ها قرار دهند، ولی معتقدم تا نهادینه شدن این رویکرد در تمام اجزای نیروی انتظامی به کوشش های بیشتری احتیاج بوده و بازنگری قانون با هدف افزایش اختیارات برای توسعه و تقویت رویکرد ها و برنامه های اجتماعی به ویژه مددکاری اجتماعی کوشش بیشتری را می طلبد.

منبع: فرارو
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 551

به "زندگی 21 میلیون نفر در مناطق ناکارآمد شهری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی 21 میلیون نفر در مناطق ناکارآمد شهری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید