رویکرد اتاق های بازرگانی به تدوین برنامه هفتم توسعه، بنیادین و اساسی باشد

به گزارش مجله شهبازی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ضمن بازدید از اتاق اصفهان و گفت وگو با رئیس و جمعی از اعضای هیئت نمایندگان این اتاق، توصیه هایی برای عملکرد آینده اتاق اصفهان و سایر اتاق های بازرگانی عنوان کرد.

رویکرد اتاق های بازرگانی به تدوین برنامه هفتم توسعه، بنیادین و اساسی باشد

غلامحسین شافعی در این بازدید با اشاره به اینکه تحولات قابل لمس و مشهود در اتاق اصفهان است، بر لزوم استفاده از تجربیات این اتاق و سایر اتاق های بازرگانی شهرستان ها در تحقق توسعه کشور تأکید کرد.

او تمرکز قدرت در مرکز را بلای جان توسعه پایدار کشور بیان کرد و اضافه نمود: ضروری است برنامه های توسعه منطقه ای برای قرار دریافت در برنامه های کلی کشور تدوین شده و در سطح ملی در نظر گرفته شوند.

رئیس اتاق ایران با اشاره به فرصت مناسبی که برای اتاق های بازرگانی در مورد تدوین برنامه هفتم توسعه فراهم است، تأکید کرد: اتاق های بازرگانی باید با استفاده از این فرصت، کوشش حداکثری خود را برای اعمال شاخص های توسعه پایدار در این برنامه به کار بگیرند.

به گفته شافعی، اتاق ایران مطالعات عمیقی در این زمینه انجام می دهد و سعی بر آن است از دو گروه از کشورهای فدراتیو و توسعه یافته الگوبرداری گردد.

تقدیر از نگاه ویژه اتاق اصفهان به موضوع مسئولیت اجتماعی

رئیس اتاق ایران در ملاقات با هیات نمایندگان اتاق اصفهان، توجه ویژه به مسئولیت اجتماعی را از ارکان مهم اتاق بازرگانی دانست و اظهار کرد: اقدامات اتاق اصفهان در مورد ایفای نقش مسئولیت اجتماعی بسیار ارزنده است و جا دارد نگاه اجتماعی این اتاق موردتوجه دیگر اتاق های بازرگانی کشور نیز قرار گیرد.

شافعی با تأکید بر انتقال تجربه پیروز اتاق اصفهان به اتاق های دیگر استان ها باهدف تربیت افراد متخصص، از توجه ویژه اتاق اصفهان به جوانان و همچنین بانوان قدردانی کرد و گفت: رسالت اتاق بازرگانی، صرفاً خدمت به اعضا نیست بلکه اتاق نسبت به جامعه نیز مسئولیت های بسیار مهمی دارد که یکی از آنها تربیت افراد متخصص و جوان برای آینده کشور است.

او از نتایج خوب به دست آمده از ایجاد مرکز شتاب دهنده صادرات در اتاق اصفهان استقبال و تأکید کرد: دانش اتاق اصفهان در زمینه نتایج کارهای اجرا شده به ویژه اقدام ارزشمند اتاق در مورد ایجاد مرکز شتاب دهنده صادرات به اتاق های بازرگانی استان های دیگر، منتقل گردد.

شافعی تأکید کرد: این کار باید باهدف تربیت افراد متخصص صورت گیرد چراکه انتقال دانش و تربیت نسل در این زمینه، عواید بزرگی برای اتاق های کل کشور به دنبال خواهد داشت.

شاخص های نو و اتفاقات تازه در اتاق اصفهان

در این نشست، مسعود گلشیرازی، رئیس اتاق اصفهان نیز ضمن اشاره به شعار اتاق اصفهان در دوره نهم فعالیت، مبنی بر اینکه اتاق شاخص و اتفاق تازه می خواهد، گفت: در سال های گذشته و پس از بحران به وجود آمده در قاره اروپا، پارادایم و رویکرد اتاق های بازرگانی تغییر کرد و تبدیل اتاق نسل اول و دوم به اتاق نسل سوم باهدف تمرکز بیشتر بر SME ها (بنگاه های کوچک و متوسط) در دستور کار نهاده شد. علاوه بر این، توجه به مسئولیت اجتماعی نیز به جزئی مهم از اقدامات اتاق های بازرگانی تبدیل شد.

او توضیح داد: یکی از برنامه های کلیدی و راهبردی اتاق، ایجاد مرکز شتاب دهنده صادرات بوده که تیم های آموزش دیده اولین صادرات خود را انجام داده اند. همچنین تشکیل سرای نوآوری باهدف تعامل بیشتر صنعت و دانشگاه از دیگر اتفاقات تازه در اتاق اصفهان است.

رئیس اتاق اصفهان ضمن تأکید بر این نکته که دسترسی به اهداف تازه اتاق با ایجاد زیرساخت های توسعه امکان پذیر است، شرح داد: اتاق بازرگانی اقدام ارزشمندی در راستای ساخت و بهره برداری از نمایشگاه بین المللی اصفهان انجام داد و این نمایشگاه در آبان ماه افتتاح شد. ایجاد کارگو ترمینال فرودگاه شهید بهشتی نیز در دستور کار نهاده شد و به بهره برداری رسید.

گلشیرازی در ادامه از اقدامات اجرا شده در زمینه سند چشم انداز اصفهان یاد کرد و اضافه نمود: ثبت برند شهری اصفهان و تشکیل مثلث طلایی گردشگری سه استان اصفهان، یزد و فارس و همکاری با بنیاد نصف دنیا در جهت توسعه استان از جمله کارهای انجام شده در این زمینه است. ایجاد دفاتر تجاری و آمادگی بیشتر برای استفاده بهینه از حضور هیئت های تجاری در اصفهان نیز از برنامه های خدمات رسانی در سطح بین المللی است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 635

به "رویکرد اتاق های بازرگانی به تدوین برنامه هفتم توسعه، بنیادین و اساسی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویکرد اتاق های بازرگانی به تدوین برنامه هفتم توسعه، بنیادین و اساسی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید