رویترز: ایران در دام آمریکا نمی افتد

به گزارش مجله شهبازی، ایرنا نوشت: خبرگزاری رویترز نوشت؛ ایران قصد دارد حتی با وجود تلاش واشنگتن برای استفاده از مکانیسم اسنپ بک و بازگشت تمامی تحریم های بین المللی، در دام آمریکا نیفتد و در برجام باقی بماند.

رویترز: ایران در دام آمریکا نمی افتد

به گزارش رویترز، چندین مقام ایرانی در گفت وگو با این خبرگزاری آمریکایی تاکیدکردند که سرنوشت توافق هسته ای شکننده 2015 میان ایران و قدرت های جهانی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده ماه نوامبر (آبان) بستگی دارد و نه به طرح پیشنهادی جدید واشنگتن برای استفاده از اسنپ بک (مکانیسمی که سبب بازگشت همه تحریم های بین المللی علیه ایران می شود).

در ادامه مطلب درج شده در این خبرگزاری آمریکایی آمده است: هنگامی که ایران در ازای برداشته شدن تحریم ها، با محدود کردن برنامه هسته ای خود موافقت کرد، هشدار داد که اگر هر یک از طرفین به اسنپ بک متوسل شوند، دیگر در برجام باقی نمی ماند.

حال دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا با آنکه در سال 2018 از توافق هسته ای با ایران خارج شده، این هفته برنامه ریزی کرده با استفاده از اسنپ بک و با وجود مخالفت سایر طرف های برجام، اقدام به بازگشت تمامی تحریم های بین المللی علیه ایران کند.

اما با وجود اظهارات تهران در پنج سال پیش و در زمان انعقاد توافق هسته ای، سه مقام ارشد ایرانی به رویترز گفتند که رهبری ایران مصمم است به توافق هسته ای پایبند بماند و امیدوار است که پیروزی جو بایدن رقیب سیاسی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 3 نوامبر (13 آبان) به نجات این توافق منجر شود.

یک مقام ارشد ایرانی که نخواست نامش فاش شود و در مذاکرات هسته ای ایران با سایر قدرت های بزرگ حضور داشت، گفت: حتی اگر آمریکایی ها بزرگترین اشتباه خود یعنی استفاده از مکانیسم اسنپ بک را انجام دهند، تصمیم ایران ماندن در برجام است. وی ادامه داد: ما هنوز در برجام باقی می مانیم، هرچند ممکن است تا چند ماه آینده ترامپ دیگر در کاخ سفید نباشد.

بایدن گفته است که چنانچه ایران به تعهدات خود بازشود، به توافق هسته ای خواهد پیوست. این توافق در سال 2015 توسط باراک اوباما رییس جمهوری وقت آمریکا به امضا رسید.

یک مقام دیگر ایرانی و عضو تیم مذاکره کننده هسته ای در این خصوص گفت: ایران از نظر فنی و سیاسی آماده ترک برجام است. وی که نخواست نامش فاش شود اضافه کرد: اما ما باید هوشیار باشیم و در دام ایالات متحده نیفتیم که در پی تحریک ایران برای ترک توافق هسته ای است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم هفته ها و ماه های پیش رو را برای توافق هسته ای بسیار مهم توصیف کرده است.

ایالات متحده برای آنکه بتواند از مکانیسم اسنپ بک استفاده کند، نخست باید شکایتی را در خصوص عدم رعایت مفاد برجام توسط ایران به 15 عضو شورای امنیت ارائه دهد. ایران در واکنش به آنچه واشنگتن آن را کارزار فشار حداکثری خوانده، از برخی تعهدات خود نسبت به برجام خارج شده است؛ از جمله در غنی سازی اورانیوم.

اما دیپلمات ها می گویند که فرایند اسنپ بک سخت خواهد بود زیرا روسیه، چین و سایر کشورهای عضو شورای امنیت، قانونی بودن این اقدام ایالات متحده را به چالش می کشند. چرا که ترامپ به صورت یکجانبه از برجام خارج شده و اقدام به بازگشت تحریم های خود کرده است.

یک دیپلمات اروپایی که نخواست نامش فاش شود در این مورد گفت: اقدام آمریکا برای بازگشت همه تحریم های سازمان ملل خطر از بین بردن توافق هسته ای را در پی دارد، اما این یک روال کاملا بحث برانگیز است و بنابراین اسنپ بک هیچ تاثیری نخواهد داشت، زیرا دیگر طرف ها آن را نمی پذیرند.

واشنگتن استدلال می کند که هرچند دیگر یکی از طرف های برجام نیست اما می تواند سبب بازگشت تحریم ها شود زیرا هنوز هم در قطعنامه شورای امنیت ایالات متحده سال 2015 یکی از اعضای توافق هسته ای است.

یک دیپلمات دیگر اروپایی هم تاکید کرد: اکثریت قریب به اتفاق جامعه بین الملل معتقد هستند ایالات متحده نمی تواند موجبات بازگشت تحریم های سازمان ملل را فراهم کند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 454

به "رویترز: ایران در دام آمریکا نمی افتد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویترز: ایران در دام آمریکا نمی افتد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید