خبرنگاران چرا وزیر خارجه لبنان استعفا کرد؟

به گزارش مجله شهبازی، تهران- خبرنگاران- ناظران و فعالان سیاسی در پی استعفای وزیرامورخارجه لبنان می گویند : شواهد نشان می دهد ، برخلاف ادعای بعضی گروه های سیاسی نزدیک به جریان مخالف دولت بیروت مبنی بر نقش جبران باسیل وزیر خارجه پیشین و داماد میشل عون رییس جمهوری فعلی، فشارهای دولت های آمریکا و فرانسه علت اصلی استعفای ناصیف حتی بوده است.

خبرنگاران چرا وزیر خارجه لبنان استعفا کرد؟

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، ناصیف حتی وزیر خارجه لبنان امروز (دوشنبه) بطور رسمی استعفای خود را تقدیم حسان دیاب نخست وزیر این کشور کرد.

کارشناسان سیاسی معتقدند که پس از برخورد قاطع دیاب در مقابل سخنان غیر دپلماتیک و خارج از عرف وزیر خارجه فرانسه علیه لبنان که در سفر اخیر به بیروت بیان نمود، حتی که به داشتن گرایش های خارجی بویژه به پاریس مشهور است، از قاطعیت نخست وزیر ناراحت شده و استعفا نموده است.

در سفر اخیر وزیر خارجه فرانسه به لبنان دیاب به قدری از برخورد تحقیرآمیز وزیر فرانسوی و هتاکی او علیه مقاومت عصبانی شده که به او می گوید: ما در لبنان از کسی دستور نمی گیریم. من هم سعد الحریری نیستم که هرچه امر از خارج آمد انجام دهم.

ناظران سیاسی معتقدند که آمریکا و فرانسه کوشش می نمایند با ایجاد موانع مالی و سیاسی دولت لبنان را ناکارآمد جلوه دهند.

آمریکایی ها به بهانه فعالیت حزب الله در فرآیندهای سیاسی، لبنان را زیر فشارهای مالی قرار داده اند و در یک برنامه ریزی هدفمند، وزیران هم سو با غرب در کابینه حسان دیاب را به سمت استعفا کشانده تا در نهایت جریان مقاومت را مسئول شرایط لبنان معرفی نمایند.

اما حتی در بیانیه ای دلیل استعفای خود را چنین گفت : عدم توانایی در انجام وظایف در برهه تاریخی و سرنوشت ساز کنونی لبنان علت استعفا بوده است.

وی در ادامه این بیانیه خود توضیح داد: دیدگاهی که در آن لبنان یک کشور آزاد، مستقل، تاثیرگذار و پویا در محیط عربی و دنیا شمرده گردد، وجود ندارد. همچنین اراده و خواست واقعی برای انجام اصلاحات ساختاری و فراگیر، آن گونه که مردم لبنان و جامعه دنیای خواسته اند، به چشم نمی خورد؛ بنابرین تصمیم گرفتم از سِمت خود استعفا دهم.

او در بیانیه اش خواهان تجدیدنظر در بسیاری از سیاست ها و اقدامات و اولویت دادن به مردم و کشور بر سایر ملاحظات، اختلافات و مسائل شد.

میشل عون رئیس جمهوری و حسان دیاب نخست ویر لبنان هم امروز با صدور حکمی ضمن پذیرفتن نامه استعفای حتی وزیر خارجه سابق این کشور، شربل وهبه را به عنوان وزیر خارجه جدید منصوب کردند.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 431

به "خبرنگاران چرا وزیر خارجه لبنان استعفا کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چرا وزیر خارجه لبنان استعفا کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید