خبرنگاران انقلاب در صنعت برق ایران؛ 20 طرح عظیم در راه است

به گزارش مجله شهبازی، تهران-خبرنگاران- صنعت برق ایران در سایه کوشش های انجام شده از سوی دولت تدبیر و امید در امسال از 20 پروژه مهم و اثرگذار رونمایی می نماید که می تواند فرایند توسعه برقی کشورمان را سریع تر کند.

خبرنگاران انقلاب در صنعت برق ایران؛ 20 طرح عظیم در راه است

صنعت برق و در کنار آن وزارت نیرو سال جاری مصمم است تاپایان سال 20 پروژه و طرح مهم را به مرحله اجرایی برساند تا علاوه بر ارتقای این صنعت مردم نیز از مزیت های این طرح ها بهره مند شده و نیز دنیایان بدانند فرایند توسعه در ایران با وجود همه مسائل همچنان ادامه دارد.

بهره برداری از بعضی این 20 پروژه و طرح علاوه بر مزیت هایی که برای کشورمان به همراه دارد زمینه تبدیل شدن ایران به قطب برق منطقه را هموار خواهد ساخت .

وارد مدار شدن دیسپاچینگ ملی کشور

صنعت برق مصمم است در رزوهای باقی مانده سال دیسپچینگ ملی را وارد مدار سازد.

سیستم های قدرت برای افزایش قابلیت اطمینان احتیاج به یک سیستم کنترلی قوی که عمل راهبری سیستم را انجام دهد لازم و ضروری دارند. این سیستم کنترل را سیستم دیسپچینگ می نامند.

برای افزایش قابلیت اطمینان سیستم های قدرت احتیاج به اسـتفاده از سیسـتم های بـا تکنولوژی بالا و سرعت زیاد بوده و از این رو باید سیستم های دیسپچینگ همیشه از آخـرین فنـاوری هـای سـخت افزاری و نرم افزاری استفاده نمایند.

با توجه به توسعه روز افزون صنعت برق در کشورمان این صنعت مصصم است با استفاده از توان داخلی دیسپچینگ ملی را وارد مدار کند.

اجرای کامل برنامه تابستان بدون خاموشی

تابستان سال جاری وزارت نیرو همانند پارسال برنامه ای با نام 099 طراحی نموده که براساس آن کوشش بر این است با تشویق مردم و همکاری بخش های صنعت و کشاورزی از اعمال خاموشی ناشی از افزایش مصرف جلوگیری کند.

براین اساس چندی پیش معاون برق و انرژی وزیر نیرو به خبرنگاران گفت: احتمال اعمال خاموشی با همراهی و یاری مردم در تابستان سال جاری وجود نخواهد داشت.

وی اضافه نمود: اکنون همه نیروگاه های فراوری نماینده برق تعمیرات دوره ای خود را انجام داده و آمادگی کامل برای تامین برق مورد احتیاج را دارند.

حائری ادامه داد: مجموعه وزارت نیرو هم آمادگی دارد تا با فراهم کردن شرایط پشت سرنهادن تابستانی بدون خاموشی را ممکن سازد.

استفاده از میعانات گازی برای سوخت توربین گاز

اجرای این طرح گام مهمی در فراوری بهینه تر و بیشتر برق در نیروگاه ها خواهد داشت ضمن آنکه مانع افزایش آلایندهگی ها خواهد شد.

ادامه کاهش تلفات در شبکه توزیع

تک رقمی شدن تلفات شبکه توزیع برق کشور دستاورد مهمی است که در سایه کوشش های دولت تدبیرو امید به وقوع پیوست تا آنجا که تلفات انرژی در بخش توزیع برای نخستین بار در تاریخ صنعت برق ایران، سال گذشته تک رقمی شد و به عدد 9.76 درصد رسید.

سال جاری صنعت برق مصمم است این فرایند را ادامه داده و میزان تلفات در شبکه توزع را به 9.2 درصد برساند.

تداوم افزایش راندمان نیروگاه ها

راندمان نیروگاه های حرارتی کشور پارسال با اقدام های انجام شده افزایش یافت و برای نخستین بار در تاریخ صنعت برق کشورمان به 38.56درصد رسید که در سطح مناسبی در مقایسه با سایر کشورهای دنیا است.

راندمان نیروگاه های حرارتی کشورمان درحالی پارسال به 38.56درصد رسید که این رقم در دنیا 37.3 درصد است.

صنعت برق مصمم است سال جاری این فرایند را ادامه داده و راندمان متوسط سالانه در نیروگاه های حرارتی را به بیش از 39 درصد برساند.

شروع فعالیت اجرایی نیروگاه سیریک

پارسال مقرر بود نیروگاهی1400 مگاواتی در منطقه سیریک استان هرمزگان با اعتبار مالی از محل وام دولتی فدارسیون روسیه اجرایی گردد که وزارت نیرو سال جاری مصمم شده این طرح را وارد مرحله اجرایی کند.

اجرای نخستین نیروگاه ملی

طرح نیروگاه ملی با واحدهای پیشرفته ساخت داخل منطبق با شرایط اقلیمی نقاط مختلف کشور و با اهداف افزایش توان و راندمان، انطباق با شرایط زیست محیطی و کاهش مصرف آب، کنترل آلاینده ها، کاهش هزینه های احداث و بهبود بازه های تعمیرات، در مطالعات و آنالیز های علمی و کارشناسی ابتکاری مانند طرح اچ. ای. اس (HAS - Hight Ambient Solution) تهیه شده بود که سال جاری اجرایی خواهد شد.

وارد مدار شدن نخستین نیروگاه زمین گرمایی

سال جاری و در تداوم فعالیت های انجام شده نخستین نیروگاه زمین گرمایی کشورمان وارد مدار خواهد شد و به این ترتیب در دولت تدبیرو امید نام ایران جزو کشورهای دارای این نوع نیروگاه ها قرار خواهد گرفت.

توسعه فیبرنوری در بستر شبکه برق با استفاده از ظرفیت شرکت های فناوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، توسعه دفاع سایبری در بخش زیرساخت های شبکه برق ایران، راه اندازی بازار میان روزی در شبکه برق، بومی سازی سامانه های راهبری شبکه برق از جمله دیگر طرح هایی است که تا انتهای سال جاری رونمایی می گردد.

گسترش ایستگاه های شار برقی و جایگزینی پنجاه هزار موتورسیکلت بنزینی با موتورهای برقی، تحول دیجیتال در بخش توزیع برق براساس یکپارچه سازی سامانه های فنی و غیرفنی، افزایش سهم ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر به حداقل دو درصد از ظرفیت کل نیروگاه های کشور و حمایت کامل از ساخت کولرهای گازی با راندمان بالا در کشور، تدوین استاندارد و اجرایی کردن استاندارد انرژی دستگاه های کولرگازی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت از دیگر برنامه های سال جاری است.

برنامه های بین المللی وزارت نیرو در صنعت برق

وزارت نیرو و صنعت برق سال جاری علاوه بر طراحی برنامه های داخلی برنامه های بین المللی هم تدارک دیده است تا با اجرای آنها زمینه قطب برق منطقه شدن کشورمان فراهم تر گردد.

اتمام خط سوم خط سوم 400 کیلوولت ایران - ارمنستان

اجرای این طرح که برای سال جاری پیش بینی شده است خواهد توانست صندلی کشورمان در توسعه برقی کشورهای همسایه را ارتقا داده و ایران را به عنوان توانمند در بخش برق به دنیا معرفی کند.

افزایش صادرات برق به کشورهای همسایه

وزارت نیرو و به دنبال آن صنعت برق در کوشش است سال جاری نیز فرایند صادرات برق به کشورهای همسایه را تداوم بخشد.

چندی پیش رضا اردکانیان وزیر نیرو در باره کوشش برای صادرات برق به خبرنگاران گفت: صادرات برق به کشورهای همسایه یکی از اجزای طرح جامع همکاری های مالی کشورمان است.

تکمیل مطالعات سنکرون سازی برق ایران روسیه و جمهوری آذربایجان

رضا اردکانیان وزیر نیرو پانزدهم اسفندماه 97 در ملاقات با شاهین مصطفی یف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان گفت: شبکه برق ایران به وسیله آذربایجان به روسیه متصل می گردد.

وی اضافه نمود: ایران از راه جمهوری آذربایجان امکان ارتباط با روسیه را در دست آنالیز دارد که به اتصال (سنکرون) سیستم برق ایران به روسیه یاری خواهد نمود.

محمود رضا حقی فام معاون سابق هماهنگی توزیع شرکت توانیر دوازدهم اردیبهشت ماه 98 با بیان اینکه اتصال شبکه برق ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه احتیاجمند انجام اقدام هایی فنی و پیچیده است، گفت: اتصال این شبکه ها به یکدیگر، شبکه برق ایران را پایدارتر خواهد ساخت.

وی در گفت و گو با خبرنگار مالی خبرنگاران اضافه نمود: توافق هایی بین کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه انجام گرفته و اقدام هایی نیز توسط شرکت مدیریت شبکه ایران درحال انجام است.

سال جاری قرار است این مطالعات تکمیل شده و وارد مرحله بعدی گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 371

به "خبرنگاران انقلاب در صنعت برق ایران؛ 20 طرح عظیم در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران انقلاب در صنعت برق ایران؛ 20 طرح عظیم در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید