تاثیر پروبیوتیک ها در مقابله با عفونت باکتریایی

به گزارش مجله شهبازی، محققان می گویند این اقدام می تواند راهی برای پیشگیری از عفونت با باکتری موسوم به استافیلوکوکوس اورئوس باشد.

تاثیر پروبیوتیک ها در مقابله با عفونت باکتریایی

استافیلوکوکوس اورئوس معمولاً باعث عفونت های پوستی می گردد، اما اگر وارد جریان خون گردد می تواند منجر به بیماری جدی و بالقوه کشنده گردد. سویه های استافیلوکوکوس اورئوس (MRSA) مقاوم به متی سیلین بسیار نگران نماینده تر هستند؛ آن ها ابر میکروب هایی هستند که در برابر بسیاری از آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان عفونت های استاف مقاومت می نمایند.

بدن انسان به طور طبیعی دارای استافیلوکوکوس اورئوس است که بینی و پوست دو نقطه اصلی آن هستند؛ بنابراین محققان سعی نموده اند از آنتی بیوتیک های موضعی یا ضدعفونی نماینده ها برای پاک کردن استاف در آن نواحی بدن، در موقعیت های پرخطر استفاده نمایند مانند زمانی که افراد در بیمارستان بستری هستند یا تحت دیالیز کلیه قرار می گیرند.

مایکل اتو، محقق ارشد از مؤسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی ایالات متحده، می گوید: اما یک مانع کلیدی در این زمینه وجود دارد: روده یک مخزن بزرگ تر برای استافیلوکوکوس اورئوس است و به سرعت ذخایر تخلیه شده در بینی یا پوست را دوباره پر می نماید. این یک مشکل بزرگ است، زیرا هیچ راه مطمئنی برای هدف قرار دادن استافیلوکوکوس اورئوس در روده وجود ندارد.

اتو می گوید: استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی به سادگی امکان پذیر نیست. چراکه به طور بی رویه باکتری های خوب را که به طور معمول در روده زندگی می نمایند و از عملکرد های حیاتی بدن پشتیبانی می نمایند، از بین می برد.

محققان برای مطالعه نو، پروبیوتیکی به نام Bacillus subtilis را استفاده کردند. آن ها این باکتری را تا حدی بر اساس یک یافته عجیب از یک مطالعه در سال 2018 انتخاب کردند: افرادی که باسیلوس در مدفوع خود داشتند، هرگز استافیلوکوکوس اورئوس در بدن خود نداشتند.

اما حمل باسیلوس ممکن است یک عامل محافظتی باشد. در مطالعه قبلی، محققان دریافتند که بیشتر انواع باسیلوس، از جمله بیشتر سویه های B. subtilis، موادی ترشح می نمایند که به طور خاص مانع استافیلوکوکوس اورئوس در بدن می شوند.

همه این ها این احتمال را افزایش می دهد که باسیلوس می تواند برای تخلیه انتخابی استافیلوکوکوس اورئوس در حالی که سایر باکتری های روده را به حال خود رها می نماید، استفاده گردد.

مطالعه حاضر شامل 115 بزرگسال سالم از تایلند بود که نمونه های بینی و مدفوع آن ها نشان داد که ناقلان دائمی استافیلوکوکوس اورئوس هستند. آن ها به طور تصادفی به مدت 30 روز هر روز مکمل B. subtilis یا کپسول دارونما مصرف کردند.

در انتها، این مطالعه نشان داد که این پروبیوتیک تقریباً استافیلوکوکوس اورئوس را در روده از بین می برد و مقدار آن در مدفوع شرکت نمایندگان به طور میانه 97 درصد کاهش یافت. بعلاوه سطح باکتری در نمونه های بینی را به مقدار دو سوم کاهش داد.

بعلاوه هیچ نشانه ای وجود ندارد که پروبیوتیک اثرات مضری بر ساختار باکتریایی روده داشته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 11 بهمن 1401 بروزرسانی: 11 بهمن 1401 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1478

به "تاثیر پروبیوتیک ها در مقابله با عفونت باکتریایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر پروبیوتیک ها در مقابله با عفونت باکتریایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید