اومیکرون در نیویورک می تازد؛ از سازمان ملل تا بیمارستان ها

به گزارش مجله شهبازی، خبرگزاری خبرنگاران-در حالیکه در آمریکا همه برای برنامه ها و جشن های سال نو میلادی آماده می شوند، سویه اومیکرون ویروس کرونا در استان نیویورک موجب لغو بسیاری از برنامه ها و جشن های سال نو میلادی شده است.

اومیکرون در نیویورک می تازد؛ از سازمان ملل تا بیمارستان ها

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران،استان نیویورک روز آدینه گزارش داده است که در یک روز بیش از 21 هزار نفر در این استان به کرونا مبتلا شده اند. این بالاترین تعداد ابتلای روزانه به کرونا از زمان شروع واکسناسیون در این استان است.

در سازمان ملل در حالیکه قبل از شیوع سویه اومیکرون و برغم مقررات و محدودیت های کرونایی، جلسات و نشست ها به سمت حضوری شدن پیش می رفت، با شیوع سویه نو کرونا به نظر می رسد، در صورت وخامت اوضاع، شرایط به روال قبل بازگردد و دوباره بسیاری از نشست ها بصورت مجازی برگزار گردد.

دیپلمات ها در سازمان ملل در طول هفته های اخیر با رعایت پروتکل ها و محدویت های کرونایی همانند پوشیدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در جلسات مختلفی حضور داشتند.

برغم سخت گیری ها در رعایت پروتکل های کرونایی، منابع دیپلماتیک به خبرنگار ایرنا گفتند که آزمایش کرونای یکی از سفرای کشورهای آفریقایی در سازمان ملل که دز سوم واکسن کرونای خود را نیز دریافت نموده، مثبت شده است.

این منابع بعلاوه گفتند که معاون نمایندگی یکی از کشورهای آسیایی نیز به رغم دریافت دو دز واکسن کرونا و عدم حضور در سازمان ملل، به بیماری کووید 19 مبتلا شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی درباره سویه نو کرونا نوشت در میان افزایش مراجعه بیماران کرونایی به بیمارستان ها، پزشکان، پرستاران، و سایر کارمندان بخش سلامت آمریکا به شدت خسته و فرسوده شده اند و اکنون باید خود را برای شیوع سویه اومیکرون آماده نمایند.

اوهایو آخرین استانی بود که از گارد ملی برای یاری به مراکز درمانی تحت فشار یاری درخواست کرد. در نبراسکا کارشناسان اخطار می دهند که بیمارستان ها به زودی باید برای رسیدگی به بیماران سهمیه بندی نمایند.

مقامات پزشکی در کانزاس و میسوری جراحی ها را به تعویق می اندازند، با جابجایی مخالفت می نمایند و به شدت در کوشش برای به کار گرفتن پرستاران در مرخصی یا مسافرت هستند زیرا موارد ابتلا به کرونا در این استان به سرعت در حال افزایش است.

بر اساس گزارش دولت آمریکا در یک هفته گذشته به طور میانه در هر روز 60 هزار نفر از بیماران مبتلا به کرونا در این کشور در بیمارستان ها بستری شده اند.

شرایط در منطقه ها سردسیر آمریکا حادتر است. در این منطقه ها مردم به طور فزاینده ای در فضاهای بسته تجمع می نمایند و موارد نو کرونا درحال افزایش است.

کارشناسان می گویند موارد ابتلا به کرونا و بستری بیماران در میان افرادی که واکسن نزده اند در حال افزایش است. دولت آمریکا می گوید 61 درصد از جمعیت آمریکا کاملا واکسینه شده است.

روزنامه نیویورک تایمز نیز گزارش داد شمار بستری شدگان مبتلا به کووید-19 در بیمارستان های سراسر آمریکا تنها طی دوهفته گذشته 20 درصد افزایش یافته است.

درحالی که بیمارستان های آمریکا مملو از مبتلایان به کووید-19 می گردد و آمریکا هم اکنون با ویروس اومکیرون نیز روبرو شده، کادر درمانی در بیمارستان های آمریکا در یک بحران دائمی به سر می برند.

مسئولان کادر درمانی چندین بیمارستان واقع در استان مینه سوتا در یک بیانیه مشترک گفتند، که کارکنان بیمارستانی دراین استان از روحیه ضعیفی برخوردار بوده و دسترسی بیماران به مراقبت های پزشکی با تهدید نو روبرو است.

بنابر اعلام مرکز درمان و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC)، هفته گذشته ویروس اومیکرون مسبب 2.9 درصد مبتلایان در سراسر آمریکا بوده این آمار نسبت به هفته قبل از آن تنها 0.4 درصد بود.

در استان های نیویورک، نیوجرسی، پرتوریکو و جزایر ویرجین آیلند هم اکنون مسبب 13.1 درصد مبتلایان به سویه نو ویروس کرونا است.

روزنامه واشنگتن تایمز نیز نوشت: دولت بایدن روز 26 آذرماه گفت که انتظار می رود اومیکرون طی چندهفته آینده به سویه غالب ویروس کرونا بدل گردد و افراد واکسینه نشدن زمستانی سخت همراه با خطر جان باختن را در پیش رو داشته باشند.

جفر زینتز (Jeff Zients) مسئول هماهنگ نماینده روبرو با کووید-19 کاخ سفید دراین باره گفت: برخلاف زمستان گذشته اکنون ما قدرت محافظت از خود را در برابر این ویروس داریم، واکسن ها در قبال اومیکرون جواب می دهند، بخصوص برای افرادی که دُز بیشتری دریافت نموده اند، درهمین حال اجازه نمی دهیم تا ویروس اومیکرون باعث اختلال در کسب و کار و فرایند کاری مدارس در آمریکا گردد.

این مقام کاخ سفید بعلاوه هشدار داد: چنانچه واکسینه نشده اید، در زمستان سال جاری با بیماری های شدید و مرگ برای خود، خانواده هایتان و کارکنان بیمارستانی که به زودی تحت فشار موج مبتلایان نو قرارخواهند گرفت، روبرو خواهید شد.

براساس مطالعات نو مطالعه سویه اومیکرون که به سرعت در حال توسعه است، پنج برابر بیشتر از سویه قبلی دلتا، افراد را مبتلا می نماید.

در حالی که متخصصان حوزه بهداشت مشغول مهار گونه دلتای ویروس کرونا بودند، یک گونه نو از ویروس کرونا شناسایی شد که بسیار نگران نماینده است. این گونه B.1.1.529 یا اومیکرون نام دارد و با حدود 50 جهش ژنتیکی، رکورد بیشترین تعداد جهش های ژنتیکی را به خود اختصاص داده است.

ظهور سویه جهش یافته ویروس کرونا موسوم به اومیکرون که اولین بار در آفریقای جنوبی و هنگ کنگ شناسایی شد و اکنون به ده ها کشور سرایت نموده و نگرانی های تازه ای را برانگیخته است.

اطلاعاتی که تا به امروز درباره این گونه نو به دست آمده، نشان می دهد علایم آن مشابه سایر گونه های ویروس کرونا است که شامل تب، سرفه مستمر و از دست دادن حس چشایی یا بویایی است.

در حال حاضر محققان در حال مطالعه ساختار ژنتیکی و رفتار این گونه نو بوده و در کوشش هستند شدت علایم ناشی از ابتلا به این گونه را ارزیابی نمایند.

ایرنا

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 28 اسفند 1400 بروزرسانی: 28 اسفند 1400 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1270

به "اومیکرون در نیویورک می تازد؛ از سازمان ملل تا بیمارستان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اومیکرون در نیویورک می تازد؛ از سازمان ملل تا بیمارستان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید