اوراق گواهی اعتبار مولد، برای تامین مالی قطعه سازان منتشر می شود

به گزارش مجله شهبازی، در نشستی با حضور نمایندگان شرکت های تامین کننده ورق، فولاد و آلومینیوم ساپکو و نمایندگان انجمن قطعه سازی کشور، کاربرد اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) برای بهره برداری در صنعت قطعه سازی به عاملیت بانک تجارت مورد ارزیابی قرار گرفت.

اوراق گواهی اعتبار مولد، برای تامین مالی قطعه سازان منتشر می شود

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی ساپکو، این طرح که از بهمن ماه سال 97 به دستور بانک مرکزی به اجرا درآمده است، ابزار جدید تامین مالی نظام بانکی است که به منظور حمایت از زنجیره تامین و تولید و تامین سرمایه در گردش شرکت ها در بخش تولید و به عنوان واسطه ای میان فروشندگان و خریداران طراحی شده است.

اوراق گواهی اعتبار مولد با نام و به صورت الکترونیکی بوده که کوپن سودی ندارد و سررسید آن حداقل یک ماه و حداکثر نه ماه خواهد بود. همچنین، این اوراق پس از گذشت یک ششم از بازه زمانی آنها، قابل معامله در بازار بورس خواهند بود.

به گفته نمایندگان بانک تجارت به عنوان عرضه کنندگان این اوراق در صنعت قطعه سازی، اوراق گام شباهت زیادی با اعتبار اسنادی داخلی دارد، با این تفاوت که قابلیت انتقال متعدد و خرید و فروش در بورس برای آن تعریف شده است.

بر اساس اهداف بانک مرکزی، رفع تعهد بین فروشندگان و خریداران از اهداف اصلی انتشار اوراق گواهی اعتبار مولد است که کارمزد صدور سالانه آن در صورت ارائه وثیقه نقدی 0.5 درصد، وثیقه شبه نقد یک درصد، وثیقه ملکی ارزنده 1.5 درصد و سایر وثایق تا سقف دو درصد برای خریدار اولیه خواهد بود.

در این طرح، ظرفیت سنجی شرکتها بر اساس سقف اعتباری خریدار معادل 70درصد فروش سال آخر پس از کسر مانده تسهیلات مرتبط با تامین مالی سرمایه در گردش آن و تعهدات ناشی از اوراق قبلی خریدار انجام می گیرد. همچنین، در صورت ایفای دوبار تعهد متوالی، این سقف اعتباری تا 10درصد افزایش خواهد یافت.

نشست مشترک سازندگان زنجیره تامین و نمایندگان بانک تجارت با پرسش و پاسخ نمایندگان دو طرف به کار خود پایان داد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 513

به "اوراق گواهی اعتبار مولد، برای تامین مالی قطعه سازان منتشر می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوراق گواهی اعتبار مولد، برای تامین مالی قطعه سازان منتشر می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید