5 ابر چالش شهرداری تهران در حوزه اقتصادی

به گزارش مجله شهبازی، شهر: چالش های درآمدی از محل فروش اموال و دارایی ها، فقدان توانایی در دریافت تسهیلات بانکی، کاهش شدید عوارض ورود به طرح ترافیک به دلیل شرایط کرونا، کاهش درآمدهای ناشی از اقتصادیات ارزش افزوده به دلیل رکود اقتصادی کشور و پایین بودن بعضی درآمدها با شیوع ویروس کرونا از مهم ترین مسائل اقتصادی شهرداری تهران است.

5 ابر چالش شهرداری تهران در حوزه اقتصادی

جواد زارعی، کارشناس مسایل شهری در تبادل نظر با خبرنگار شهر، با اشاره به لزوم یافتن منابع درآمدی جدید برای شهرداری تهران، تامین مالی از محل عوارض صدور پروانه ها را مهم ترین ردیف های درآمدی شهرداری مطرح کرد و اضافه کرد: وصول عوارض به طور مستقیم به شرایط مالی، رونق و رکود بخش مسکن وابسته است و با هر تحولی در این بخش درآمدهای شهرداری هم به تبع آن دچار تحول و تغییر می گردد.

او با اشاره به افزایش عوارض ساختمانی از سال 1396 تا به امروز، گفت: رکود در ساخت وساز مسکن و کاهش 30 درصدی پروانه های ساختمانی در شهر تهران و افزایش قیمت مصالح، درآمدهای شهرداری تهران از محل صدور پروانه های ساختمانی کاهش یافته و این امکان وجود دارد که مدیران شهری مجبور به فروش املاک، تغییر کاربری و بعضی تخلفات شهرسازی از جمله فروش پارکینگ شوند.

زارعی با بیان اینکه درآمدهای شهرداری از محل فروش کسری پارکینگ در چهارماهه سال جاری، دو نیم برابر پیش بینی بوده است، شرح داد: این در شرایطی است که هم اکنون، شهر تهران به شدت از مشکل کمبود پارکینگ رنج می برد و نبود پارکینگ در ساختمان ها در بعضی مناطق سبب ایجاد نزاع و آسیب های اجتماعی شده است. البته این را هم باید در نظر گرفت که بر اساس مصوبه کسری پارکینگ، خرید کسری پارکینگ در شرایطی امکان پذیر است.

این کارشناس مسایل شهری؛ چالش های درآمدی از محل فروش اموال و دارایی ها، فقدان توانایی در دریافت تسهیلات بانکی، کاهش شدید عوارض ورود به طرح ترافیک به دلیل شرایط کرونا، کاهش درآمدهای ناشی از مالیات ارزش اضافه کرده به دلیل رکود مالی کشور و پایین بودن بعضی درآمدها با شیوع ویروس کرونا را از مهم ترین مسائل مالی این نهاد مطرح کرد.

زارعی شیوع ویروس کرونا را یکی از عوامل کاهش درآمدهای شهرداری بیان نمود و گفت: کرونا سبب شد تا علاوه بر اینکه درآمدهای شهرداری تهران کاهش پیدا کند، بعضی هزینه های خدمات شهری مدیریت شهری مانند ضدعفونی کردن و تفکیک نکردن پسماند هم به سایر هزینه ها اضافه گردد.

او ادامه داد: دولت ها عموما برای جبران کسری بودجه می توانند به صندوق توسعه دست اندازی کند، پول چاپ کند و سهام بفروشد؛ شهرداری تهران هیچ یک از این ابزارها را برای جبران کسری بودجه ندارد.

خبرنگار: فریبا رحمانی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 555

به "5 ابر چالش شهرداری تهران در حوزه اقتصادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 ابر چالش شهرداری تهران در حوزه اقتصادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید