پلابچیلون روی نوار نابودی

به گزارش مجله شهبازی، یک دوستدار میراث فرهنگی با اشاره به فرسودگی و احتیاج به بازسازی پله های تاریخی پلابچیلون (پله بچیلون) در دزفول گفت: انباشت غفلت های طولانی مدت این بنای تاریخی باارزش را رو به ویرانی کشانده به طوری که ممکن است به زودی بریزد و نابود گردد.

پلابچیلون روی نوار نابودی

به گزارش خبرنگاران محمد آذرکیش در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: بنا به شواهد و آنالیز های صورت گرفته بنای تاریخی پلابچیلون در معرض خطر ریزش شدید قرار گرفته و اگر در اسرع وقت و در امسال اقدامات لازم بازسازیی اجرایی نشود باید فقط شاهد نابودی آن باشیم.

او با تاکید بر اینکه بازسازی این پله های تاریخی باید اصولی باشد گفت: بازسازی این بنای تاریخی در گذشته متناسب با همان شکل تاریخی انجام نگرفته و جامع نبوده است.

آذرکیش با تاکید بر اینکه سرپا ماندن این بنای تاریخی نیازمند توجه مسؤولان ذی ربط و نظر کارشناسانه است گفت: نحوه ساخت وساز این پله ها موجب شده این بنا به نسبت دیگر آثار تاریخی سطح شهرستان دزفول منحصربفرد باشد.

این دوستدار میراث فرهنگی با اشاره به اینکه پلابچیلون دروازه غربی ورود به مجموعه ابنیه تاریخی محله لوریان است شرح داد: در اطراف این بنای تاریخی خانه های ثبت ملی شده متعددی واقع شده است.

مجموعه تاریخی پلابچیلون دزفول یکی از آثار شاخص و قدیمی این شهر بوده که ارتفاعات شهر را به رودخانه دز وصل می نماید. این بنا بنایی قاجاری است که با توجه به اختلاف سطح محله های لوریان و مقدمیان با رودخانه برای سهولت دسترسی اهالی به ساحل احداث شده و همچنان نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این پله های تاریخی بهمن 1388 با شماره 29178 در لیست آثار ملی میراث فرهنگی به ثبت رسید.

در گویش دزفولی به مرغ چند روزه بچیله و به مرغ یکی دو ماهه بارنه می گویند. از این رو پلابچیلون به معنی پله های مرغکان کوچک دانه چین است. پلابچیلون در محدوده بین بندار خراطون و بندار کرناسیون واقع شده است و شامل نزدیک به 70 پله کوتاه آجری و عریض است. این پله ها مشرف به رودخانه است و امتداد آن هم بندار بچیلون نام دارد. در گذشته ساکنان مجاور پله که بافتب قدیمی و بومی است مرغ و خروس های خود را برای دانه چینی در پله ها و کوچه ها رها می کردند که کم وبیش هنوز هم این کار مرسوم است و شاید از این جهت است که این پله ها به نام بچیلون معروف شده است و یا از باب کوچکی و ریز بودن پله ها که توان عبور مرغکان خانگی چند روزه را ممکن می سازد به این نام موسوم شده است. این پلکان معبر و وسیله مناسبی برای دسترسی اهالی آن محدوده به رودخانه دز است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 10 بهمن 1401 بروزرسانی: 10 بهمن 1401 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1477

به "پلابچیلون روی نوار نابودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلابچیلون روی نوار نابودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید