نکاتی که برای استفاده از ماسک باید بدانید

به گزارش مجله شهبازی، با توجه به بروز بیماری کروناویرس در کشور و به دنبال آن افزایش تقاضا و مصرف ماسک، رعایت بعضی نکات مانند نحوه استفاده صحیح از آن، واجدین شرایط استفاده از ماسک و نحوه صحیح دور انداختن آن، از جمله نکاتی است که شاید در این زمینه مغفول مانده باشد.

نکاتی که برای استفاده از ماسک باید بدانید

به گزارش مجله شهبازی، بنابر توصیه متخصصان استفاده از ماسک برای تمام مردم لازم نیست و تنها کسانی بهتر است از آن استفاده نمایند که خود دچار بیماری بوده و یا در تماس با فرد بیمار هستند.

در رابطه با عموم مردم در شرایطی که با فرد مبتلا و مشکوک به بیماری های تنفسی تماسی نداشته اید، می توان با توجه به میزان پاکیزگی ماسک مدت زمان مصرف را به اندازه متناسب افزایش دهید و با در نظر دریافت شرایط از آن دوباره استفاده کرد. حتما باید استفاده شخصی از ماسک توجه گردد و پیش از زدن ماسک نیز بر اساس قواعد دست ها را شسته و هنگام استفاده نیز از تماس با سطح داخلی ماسک خودداری گردد.

توجه کنید هر زمانی که ماسک از طریق قطرات سرفه یا عطسه و یا دیگر اشیای آلوده دچار آلودگی شد یا هنگامی که ماسک تغییر شکل داده و یا دچار بوی خاصی گشت حتما باید به سرعت ماسک را تعویض کنید. البته؛ در صورتی که احتیاج به استفاده چند باره از ماسک هست، می توانید آن را در محل پاکیزه، خشک و دارای تهویه هوای مطبوع آویزان نموده و یا در پاکت کاغذی تمیز قرار دهید که امکان عبور هوا از آن وجود دارد.

توجه کنید که ماسک ها را به طور جداگانه نگهداری کنید و از تماس آنها با یکدیگر اجتناب کنید. استفاده نماینده هر ماسک باید معین باشد. ماسک محافظتی استاندارد مصرف پزشکی را نمی توان شست و همچنین از مایع ضدعفونی نماینده نیز نمی توان استفاده کرد.

بر اساس اعلام دستورالعمل عمومی پیشگیری از ابتلا به کووید-19، ماسک مورد استفاده توسط افراد عادی ریسک پخش کردن ویروس کرونای جدید را ندارد و می توانید بعد از استفاده آن را داخل کیسه پلاستیکی گذاشته و درب آن را بسته و بر اساس دستورات دسته بندی زباله های زیستی عمل کنید. ماسک استفاده شده توسط افراد مشکوک به بیماری و پرسنل مراقبت و پرستاری از آنان نیز باید مانند زباله های بیمارستانی دفع گردد. توجه کنید همچنین پس از دور انداختن ماسک دست های خود را بشویید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 100

به "نکاتی که برای استفاده از ماسک باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی که برای استفاده از ماسک باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید