محقق ایرانی از زهر حلزون انسولین فراوری کرد

به گزارش مجله شهبازی، به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، محققان ادعا می نمایند از زهر یک نوع حلزون دریایی مهاجم انسولینی فراوری نموده اند که درمانی ایمن تر و مؤثرتر برای دیابت است.

محقق ایرانی از زهر حلزون انسولین فراوری کرد

هلنا صفوی همامی استادیار دانشگاه کپنهاگ در دانمارک همراه گروهی از محققان این پژوهش را انجام داده اند. به گفته محققان این انسولین ویژگی های زهر حلزون دریایی را برای کاهش قند خون تقلید می نماید و مانند بقیه داروهای دیابت، عوارض جانبی طولانی مدت ندارد.

در این پژوهش محققان دانشگاه یوتا آمریکا نیز شرکت نموده اند. آنها ادعا می نمایند کوچک ترین و کارآمدترین نسخه هورمون انسولین را از زهر حلزون ساخته اند. یافته های پژوهشی آنان بر اساس مطالعات روی حیوانات است و نقطه آغازی برای توسعه درمان های انسولینی است که می تواند زندگی افراد مبتلا به دیابت را متحول کند.

دانی هونگ چیو چو یکی از مؤلفان این پژوهش می گوید: اکنون می توانیم نسخه هیبریدی انسولین را بسازیم که ضمن اینکه کارآمد است، در عین حال به نظر می رسد بسیاری از ویژگی های مثبت انسولین حلزون مخروطی (cone snail) را نیز همراه خود دارد.

این نوع از حلزون مخروطی روی صخره های مرجانی حرکت می نماید و به دنبال طعمه است. زهر حلزون Conus geographus حاوی نوع خاصی از انسولین است.

این جانور زهر را در آب پراکنده می نماید و همین امر سبب می گردد گلوکز خون ماهی های اطراف به طور موقت کاهش یابد و آنها را فلج کند. همزمان با این کار حلزون به طور ناگهانی از زیر پوسته خود ظاهر می گردد و طعمه را می بلعد.

محققان کشف کردند این انسولین زهرآگین ویژگی هایی مشابه انسولینی دارد که در بدن انسان فراوری می گردد و البته تأثیرگذاری آن نیز سریع تر است.

صفوی در این باره می گوید: انسولین با قابلیت تأثیرگذاری سریع تر خطر ایجاد هایپر گلیسیمی (افزایش ناگهانی قند خون) و اختلالات دیگر دیابتی را می کاهد.

او می افزاید: این کشف می تواند عملکرد پمپ های انسولین یا پانکراس های مصنوعی را بهبود دهد. ما می خواهیم به افراد مبتلا به دیابت یاری کنیم تا بهتر و سریع تر قند خونشان را کنترل نمایند.

این تحقیق در نشریه Nature Structural & Molecular Biology منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 321

به "محقق ایرانی از زهر حلزون انسولین فراوری کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محقق ایرانی از زهر حلزون انسولین فراوری کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید