متروپل بدون اخذ پروانه ساخته شد ، قدرت مالک ساختمان مانعی برای نظارت فنی و مهندسی بود

به گزارش مجله شهبازی، سرپرست سازمان نظام مهندسی ساختمانی کشور با بیان اینکه ساختمان مترو پل به شکل عجیبی ساخته شد، گفت: یکی از اقدامات مهم مالک ساختمان این بود که این طرح بدون اخذ پروانه شروع به ساخت شد.

متروپل بدون اخذ پروانه ساخته شد ، قدرت مالک ساختمان مانعی برای نظارت فنی و مهندسی بود

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، حمزه شکیب روز سه شنبه در شصت و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه ساختمان مترو پل یکی از عجیب ترین طرح های ساختمان در سال های اخیر بود، گفت: در زمان ساخت این ساختمان سازمان نظام مهندسی در جریان کار نبوده و اگر این ساختمان به بهره برداری می رسید تعداد بیشتری از شهروندان ممکن بود جان خود را از دست بدهند.

وی اظهار کرد: قدرت مالک موجب شد که هیچ نهاد و سازمانی نظارت فنی و مهندسی روی نحوه ساخته نداشته باشند و حتی مالک زمانی که مجوز ساخت در 9 طبقه را گرفت اضافه اقدام به ساخت چند طبقه کرد و همچنین معاون شهرسازی شهرداری آنجا بیان نمود که هیچ پرونده ای در این خصوص وجود ندارد.

سرپرست سازمان نظام مهندسی ساختمانی کشور تاکید کرد: مقررات ساخت و ساز بسیار پیچیده است و با توجه به وجود منطقه آزاد که قانون در آن پیگیری نشده، سازمان نظام مهندسی در آن به طور رسمی ورود نکرده است.

وی با اشاره به ساختمان پلاسکو و عدم نگهداری درست آن اظهار کرد: در سال 92 نگهداشت این ساختمان ها به عنوان قانون تصویب شده و هیچ الزامات قانونی برای آن اجرا نشده و هزار ساختمان بالای 12 طبقه در تهران داریم و متاسفانه نگهداری نمی شود و الزامات اجرایی ندارد و اگر مبحث 22 رعایت شده بود ساختمان پلاسکو را هنوز در اختیار داشتیم.

شکیب ادامه داد: باید برای چند ساختمان به صورت نمونه نقشه معماری، سازه ای و تاسیسات مکانیکی و مکانیزم فروریزی را تهیه کنیم تا ببینیم در صورت بروز حادثه، چه اندازه از ساختمان فرو می ریزد. این مکانیزم باید در اختیار آتش نشانی قرار بگیرد و به آن ها آموزش داده شود.

وی با بیان اینکه این امر هنوز محقق نشده گفت: می توانیم دنبال کنیم که این طرح اجرایی شود و ساختمان های بلندمتربه ملزم به اجرای آن شود.

سرپرست سازمان نظام مهندسی با بیان اینکه بیش از دو میلیون مسکن مهر ساخته و به لحاظ کمیتی کار بزرگی در دنیا انجام شد گفت: کاش از لحاظ کیفیتی نیز این اتفاق می افتاد، در مسکن ملی نیز همین اتفاق می افتد و باز هم از کیفیت غافل می شویم.

وی با بیان اینکه 30 درصد هزینه صرف ساخت و ساز می شود اضافه کرد: در زلزله ها 70 دصد هزینه ها که شامل تاسیسات است از بین می رود، ما علم و دانش را داریم و هزینه چندانی نیز نمی خواهد و باید در این زمینه کار شود تا بتوانیم تاسیسات را داشته باشیم. ما که می دانیم در کشور زلزله خیزی هستیم چرا نباید این سازه ها را حفظ کنیم.

به گفته شکیب، باید از این شرایط درس بگیریم و کیفیت ها را که دانش و توان آن را داریم افزایش دهیم حتی اگر 10 درصد کمتر بسازیم. باید عمر مفید 100 ساله ساختمان ها را داشته باشیم و بعد از آن نیز بتوانیم آن را بازسازی و تعمیر کنیم.

وی در خصوص مطرح شدن پیشنهاد کاهش ریسک خطر در تهران تاکید کرد: تمام الگوریتم آن در گذشته تهیه شد، اما به علت تغییرات مدیریتی به نتیجه نرسید متاسفانه دانش ما پیاده سازی نمی شود و یکی از علل اصلی آن این است که نظام درون سازمانی و برون سازمانی رعایت نمی شود.

سرپرست سازمان نظام مهندسی در پاسخ به سوال چمران در خصوص مقاومت زمین متروپل آبادان نیز گفت: هنوز بررسی دقیق انجام نشده، اما قضاوت ها اینگونه است که از نوع سه به سمت نرم باشد و آب های سطحی در آن بالاست اگر قرار است طراحی شود امکان پذیر است و ساختمان های بلندتر نیز می توان ساخت، اما می توان الزامات ساخت و ساز را در فونداسیون آن اجرایی کرد.

وی اضافه کرد: باید فونداسیون گسترده باشد و نیاز به شمع نیز داشته است و هنوز اطلاع دقیقی نداریم که رعایت شده یا خیر

شکیب تاکید کرد: تعداد کسانی که صلاحیت ندارند و وارد ساخت و ساز شدند کم نیست و باید اصلاحات صورت بگیرد.

وی گفت: پلاسکو نماد بلندمرتبه در کشور بود، اما متاسفانه به علت عدم نگهداری درست فرو ریخت یک هزار ساختمان بلند در تهران وجود دارد که نگهداری درستی از آن نمی شود و الزامات اجرایی هم برای آن وجود ندارد.

سرپرست سازمان نظام مهندسی کشور در پاسخ به سوالات اعضای شورای شهر اظهار کرد: تعداد ساختمان های نا ایمن و پرخطر بسیار بیشتر از این لیست های مطرح شده است.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال در یکی از استان های ایران تخلفات آنقدر زیاد است که 120 درصد از پروانه های صادره در کمیسیون ماده 100 می آید یعنی آنقدر تخلف مقرون به صرفه است که پس از اجرای کمیسیون ماده 100 دوباره تخلف اجرا شده و پرونده به کمیسیون ماده 100 می رود.

شکیب تاکید کرد: ما متولی شناسایی ساختمان های نا ایمن نیستیم بلکه شهرداری ها متولی هستند و سازمان نظام مهندسی نمی تواند وارد ساختمان های ناایمن شود و فقط تخلفات ساخت و ساز ها را تعیین می کند.

وی تاکید کرد: اصلاح قانون با وجود آن که در چند مجلس شورای اسلامی مطرح شد، اما این بار به جدیت مطرح شده همچنین نظرات استان ها را هم گرفتیم البته تعارض منافعی که در حال حاضر وجود دارد این است که اعضای هیات مدیره کار نگیرد.

به گفته شکیب، برای تعارض منافع با رد صلاحیت افراد جواب نمی گیریم چرا که باید ساختار درست شود و افراد نباید وارد سیستم شده و کار های بزرگ را برای افراد خاص بردارند.

وی با بیان اینکه طرح تفصیلی در برخی شهر ها اصلاح نشده گفت: در برخی شهر ها مهندس براساس پروانه ساخت برای دو طبقه نقشه می کشد، اما چند طبقه می شود و مهندس را همراه خود می کشاند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 تیر 1401 بروزرسانی: 18 تیر 1401 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1362

به "متروپل بدون اخذ پروانه ساخته شد ، قدرت مالک ساختمان مانعی برای نظارت فنی و مهندسی بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متروپل بدون اخذ پروانه ساخته شد ، قدرت مالک ساختمان مانعی برای نظارت فنی و مهندسی بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید