لابی نمایندگان مجلس آمریکا برای رفع تحریم ایران

به گزارش مجله شهبازی، ایرنا نوشت: برخی منابع خبری مدعی شدند که تنی چند از اعضای سنا و مجلس نمایندگان آمریکا در تلاش هستند دولت ترامپ را تحت فشار قرار دهند تا در بحبوحه شیوع کرونا تحریم ها علیه ملت ایران را لغو کند.

لابی نمایندگان مجلس آمریکا برای رفع تحریم ایران

از وبسایت دولت جمهوری اسلامی ایران دیدن نمایید.

برخی منابع خبری مدعی شدند که الکساندریا اوکازیو کورتز با حمایت تنی چند از سناتورها و اعضای مجلس کنندگان آمریکا نامه ای را خطاب به مایک پمپئو و استیو منوچین وزیران امور خارجه و خزانه داری آمریکا تهیه کرده که خواستار لغو تحریم ها علیه ملت ایران در بحبوبه شیوع ویروس کرونا است.

به گفته این منابع، ایلهان عمر عضو دمکرات مجلس کنندگان آمریکا و همچنین برنی سندرز و الیزابت وارن دو سناتور ارشد دمکرات آمریکایی که این نامه را امضا کرده اند، به همراه کورتز در تلاش هستند تا حمایت دیگر قانونگذاران آمریکایی را نیز برای تحت فشار گذاشتن دولت ترامپ جلب کنند.

جرد هافمن، باربارا لی، خواکین کاسترو و آیانا پرسلی کنندگان دمکرات از ایالت های کالیفرنیا، تگزاس و ماساچوست و همچنین اد مارکی سناتور ایالت ماساچوست نیز این نامه را امضا کرده اند.

در این نامه با تاکید بر اینکه تحریم های گسترده آمریکا با محدود کردن امکان واردات کالاها و داروهای پزشکی به بخش سلامت ایران آسیب زده است، به گزارش اکتبر 2019 دیده بان حقوق بشر اشاره شده که در آن آمده است: کمپین فشار حداکثری ایالات متحده توان نهادهای ایرانی برای تامین اقتصادی واردات کالاهای بشردوستانه، از جمله داروهای ضروری و تجهیزات پزشکی را به شدت محدود کرده است.

این نامه همچنین می افزاید: تحریم های آمریکا با هدف قرار دادن کلیت اقتصادی که بیش از 80 میلیون جمعیت را تامین می کند، تهیه ملزومات اولیه مثل لوازم بهداشتی را برای ایرانیان سخت کرده است.

امضاکنندگان این نامه مخالفت خود را با تحریم های جدید آمریکا علیه ایران در هفته گذشته اعلام و این تحریم ها را سنگدلانه و کوته بینانه توصیف کردند و یادآورد شدند که در همان روز اعلام تحریم، انگلیس حمایت خود را از رفع تحریم ها علیه ایران ابراز کرد.

در این نامه همچنین تاکید شده که رفع تحریم ها باید شامل بخش های عمده اقتصاد ایران از جمله صنایع غیرنظامی و بخش بانکی و صادرات نفت ایران باشد و دست کم تا زمانی که بحران به گفته کارشناسان ادامه خواهد یافت، تداوم داشته باشد.

این نامه همچنین از دولت ترامپ می خواهد تحریم ها علیه دیگر کشورهای درگیر با کرونا را نیز تعلیق کند.

به گزارش ایرنا، به رغم ادعاهای آمریکا مبنی بر تحریم نبودن دارو، تحریم های غیرانسانی آمریکا مانع دسترسی کشورمان به دارو و اقلام بهداشتی برای بهبود مبتلایان و پیشگیری با ویروس کرونا شده است.

به همین منظور حسن روحانی رییس جمهوری در نامه ای به همتایان خود، آنها را از ایجاد مانع شدید تحریم های آمریکا بر تلاش های ایران در مبارزه با ویروس کرونا آگاه کرد و از آنها خواست رعایت این تحریم ها را کنار بگذارند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نیز در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد، تاکید کرد که این نهاد جهانی و کشورهای عضو به تحریم های غیرانسانی ایالات متحده علیه ایران توجه نکنند و در ادامه خواست که تحریم ها برداشته شود.

ظریف در ادامه گفت: در حالی که کووید-19 در حال تحمیل خسارات گسترده و سنگین به ایران است، باید در نظر داشته باشیم که ویروس ها بین ما تمایزی قائل نمی شوند. ما انسان ها نیز نباید در مبارزه با ویروس ها تبعیض آمیز رفتار کنیم.

310 23310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 160

به "لابی نمایندگان مجلس آمریکا برای رفع تحریم ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لابی نمایندگان مجلس آمریکا برای رفع تحریم ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید