قدیمی ترین نسخ خطی نهج البلاغه در کتابخانه ملی ایران نگهداری می گردد

به گزارش مجله شهبازی، تهران (پانا) - گنجینه ای از قدیمی ترین نسخ خطی نهج البلاغه دربرگیرنده خطبه ها و نامه های امام علی (ع) در کتابخانه ملی ایران نگهداری می گردد.

قدیمی ترین نسخ خطی نهج البلاغه در کتابخانه ملی ایران نگهداری می گردد

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، گنجینه ای از قدیمی ترین نسخ خطی نهج البلاغه دربرگیرنده خطبه ها و نامه های امام علی (ع) در مخزن نسخ خطی و نادر کتابخانه ملی ایران نگهداری می گردد و کتابت قدیمی ترین نسخه نهج البلاغه مربوط به رمضان سال 521 هجری قمری است.

نسخه خطی نهج البلاغه گردآوری شده به وسیله بوالحسن محمدبن حسین بن موسی مشهور به سید رضی و شریف رضی است تاریخ کتابت رمضان 521 هجری قمری است و کاتب این نسخه قدیمی محمد بن ابوالقاسم بن موسی بن خلیل نوشته شده است. حواشی این نسخه نفیس به دست خط سید حیدر آملی در سال 708 هجری قمری است و این نسخه از جهت قدمت اهمیت دارد.

یکی دیگر از نسخه های نفیس نهج البلاغه متعلق به سال 631 هجری قمری است و بن اسعدبن محمدبن شعروه کاتب این نسخه است که به خط محقق و نسخ بر روی کاغذ سمرقندی نوشته شده است.

صفحات متعدد این نسخه دارای مذهب مرصع با طرح های اسلیمی و ختایی با جداول متداخل و تسمه زرین و گره سازی زنجیری است که به زرولاجورد به خط نسخ منها،وله علیه السلمو یا ومن خط به له علیه السلمکتابت شده، در شروع بعضی خطبه ها نیز شمسه مذهب مرصع با شرفه های کوتاه مشاهده می گردد و در صفحات اختتام مذهب مرصع با کتیبه های مضاعف متناظر صدرو ذیل، شمسه های مذهب مرصع که به زر و لاجورد رنگه نویسی شده است.

از دیگر نسخ نفیس خطی نهج البلاغه می توان به کتابت علی بن محمد زید اشاره نمود این کتاب متعلق به سال 704 هجری قمری و خط نسخ و کاغذ سمرقندی است.

تزئینات این نسخه نفیس با جلد تیماج دو رویه عنابی و قهوه ای روشن، دارای جدول به زر، شروع نسخه یک صفحه سراسر مذهب با شمسه و دوکتیبه، عناوین ومؤلف رنگه نویسی سفید ابی محرر، عناوین رنگه نویسی محررجلی به زر از دوره ایلخانی، نشان ها به زر است. این نسخه از جهت قدمت و تزئینات اهمیت دارد.

دعاءالصباح علی بن ابی طالب (ع) از دیگر نسخ خطی است که کتابت آن محمدرضا تبریزی است. خط نسخ و کاغذ ترمه است و تزئینات متن در سرفصل ها با مرکب قرمز، درصفحات اول و دوم میان سطور طلا اندازی، در بقیه صفحات میان سطورخطوط افقی زر و مشکیجدول دور سطور زر وسیاه و قرمز و آبی، جدول خارجی زر و مشکی است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 خرداد 1401 بروزرسانی: 6 خرداد 1401 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1323

به "قدیمی ترین نسخ خطی نهج البلاغه در کتابخانه ملی ایران نگهداری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین نسخ خطی نهج البلاغه در کتابخانه ملی ایران نگهداری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید