عبدالملکی: با مهارت آموزی می گردد اشتغال با سرمایه کم ایجاد کرد

به گزارش مجله شهبازی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مساله جدی که در ارتباط با ایجاد اشتغال مطرح است، این که لزوما ایجاد اشتغال با سرمایه زیاد مدنظر نیست، بکله با مهارت آموزی می گردد با سرمایه کم شغل ایجاد کرد.

عبدالملکی: با مهارت آموزی می گردد اشتغال با سرمایه کم ایجاد کرد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، حجت الله عبدالملکی امروز (دوشنبه) در اختتامیه نمایشگاه فرصت های شغلی مهارت های کم سرمایه محور، گفت: در این نمایشگاه که به وسیله سازمان فنی و حرفه ای برگزار گردید، 120 شغل از حدود 400 شغل با سرمایه یک تا 10 میلیون تومان به نمایش در آمد که این مشاغل با سرمایه کم و مهارت محور قابل اجراست.

وی اضافه نمود: اگر مهارت آموزشی را توسعه و ترویج دهیم، می توانیم مشاغل زیادی را بدون نیاز به سرمایه های بیشتر ایجاد کنیم، امروز نیز در این نمایشگاه مربیانی را دیدم که با سرمایه کم تا هفت هزار شغل ایجاد کردند.

وزیر کار با بیان اینکه سازمان فنی و حرفه ای کشور در دولت سیزدهم اقدامات خوبی را انجام داده است، گفت: کاهش زمان صدور مجوز های آکادمی های آزاد، یک انقلاب محسوب می گردد که از هشت ماه به سه روز کوتاه شد به گونه ای که سامانه به صورت اتوماتیک در مدت سه روز مجوز را صادر می نماید.

وی ادامه داد: از زمان اجرای این طرح تا به امروز یک هزار و 800 آکادمی آزاد فنی و حرفه ای مجوز گرفته اند و تعدادی کارشان را آغاز کردند.

عبدالملکی با اشاره به ایجاد مشاغل کم سرمایه بر، اعلام کرد: در 2 سال گذشته مساله ای را مطرح کردیم که با سرمایه یک میلیون تومان هم می گردد کسب و کاری را آغاز کرد، امروز هم در این نمایشگاه کار های فراوریی را دیدیم با اینکه از چند سال گذشته آغاز شده و اجناس گران تر شده است، اما با یک میلیون تومان نیز می گردد اشتغال ایجاد کرد.

وی گفت: با سرمایه بیشتر کار های بهتری می گردد انجام داد، بعلاوه مشاغل نوین رو به رشد و پیشرفت هستند از این رو کشورمان از جهت ایجاد اشتغال برای جوانان در حوزه کسب و کار های خرد، مشاغل خانگی و کم سرمایه آینده خوبی دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت در احیای کارخانه های نمیه تعطیل اطلاع داد و اضافه نمود: در بخش صنعت، فعالیت های خوبی برای راه اندازی کارخانه های تازه، احیای کارخانه های نیمه تعطیل و تعطیل آغاز شده است.

وی با بیان اینکه یک اتفاق مهم در فضای کسب و کار ایجاد می گردد، با اشاره به بودجه 1401 در حوزه اشتغال، بیان داشت: یک سری تسهیلات تکلیفی در این بودجه در قالب تبصره 16 و 18 دیده شده است که از شبکه بانکی درخواست خواهیم کرد تا زمینه اشتغال را تقویت کند.

عبدالملکی افزود: قوانین مختلفی برای اعطای تسهیلات از وام های خرد تا چند صد میلیون تومانی بر اساس شرایطی شورای پول و اعتبار داریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید نمود: در شورای عالی اشتغال نیز 160 هزار میلیارد تومان برای اشتغال و کسب و کار ها در نظر گرفته شده است که بعد از تصویب بودجه 1401، به تصویب دولت خواهد رسید و از فروردین هم آغاز می گردد.

وی گفت: در حوزه مشاغل خُرد و خانگی ظرفیت بسیار بالایی وجود دارد و دنیا به سمت این نوع مشاغل حرکت نموده است.

وزیر کار از اینکه در گذشته تاکید بر روی مشاغل صنعتی بسیار سرمایه بر بوده است، ابراز تاسف کرد و اضافه نمود: اکنون در دوره تازه ما می خواهیم از ظرفیت مشاغل مهارت محور و کم سرمایه استفاده کنیم که امیدواریم بخش قابل توجهی از بار اشتغال برداشته گردد.

لازم به ذکر است نمایشگاه های فرصت های شغلی مهارت محور کم سرمایه بر در استان های کشور از اواخر آذر ماه برپا شده است.

در این نمایشگاه ها بیش از 150 شغل مهارت محور کم سرمایه بر معرفی گردید که در حوزه های شغلی مثل فراوری محتوی، نرم افزار های کاربردی به ویژه کسب و کار، دیجیتال مارکتینگ، انرژی های نو، تهیه مصنوع های چرمی، اتومکانیک، برق و الکترونیک، حرفه های پوشاک، صنایع دستی، خدمات تعمیر و نصب تاسیسات برقی و مکانیکی، قالی و گبه است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 اسفند 1400 بروزرسانی: 2 اسفند 1400 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1240

به "عبدالملکی: با مهارت آموزی می گردد اشتغال با سرمایه کم ایجاد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبدالملکی: با مهارت آموزی می گردد اشتغال با سرمایه کم ایجاد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید