روزنامه جمهوری اسلامی: نمایندگان مجلس، خودشان را هم قبول ندارند

به گزارش مجله شهبازی، مسیح مهاجری در روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: رد شدن لایحه بودجه 1400 کل کشور در مجلس، با نکاتی همراه است که توجه به آن ها برای نمایندگان مجلس و دولت و عقلای نظام، لازم است.

روزنامه جمهوری اسلامی: نمایندگان مجلس، خودشان را هم قبول ندارند

1-مجلس، لایحه دولت را رد نکرده بلکه لایحه خودش را که در کمیسیون تلفیق پخت و پز شده بود رد کرده است. به عبارت روشن تر، کنندگان مجلس نشان دادند که خودشان را قبول ندارند و پخت و پزی که توسط برگزیدگان خودشان در کمیسیون تلفیق اجرا شده است هم با مزاجشان سازگاری ندارد.

2- رد کردن یا تأیید لوایح دولت ازجمله لایحه بودجه، از حقوق قانونی مجلس است. بنابراین، به اصل مردود دانستن لایحه بودجه ایرادی نیست، ایراد اساسی اینست که وقتی کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق که اعضای آن منتخبان خود کنندگان مجلس هستند تصویب می شود و اعضاء کمیسیون تلفیق نیز آن را آنهمه چکش کاری می کنند، رد شدن این لایحه، مفهومی غیر از استفاده از حق رد کردن یا تأیید کردن پیدا می نماید و می توان آن را طور دیگری تفسیر کرد که رایج ترین آن، که ظرف دو روز گذشته بر زبان های عموم می چرخد، برخورد خصمانه با دولت است.

3- از نشانه های برخورد غیرعادی مجلس با لایحه بودجه 1400 قطع کردن تریبون رئیس سازمان برنامه و بودجه است که اجازه نیافت سخنان خود درباره بودجه 1400 را تکمیل کند. گفته شده تریبون به صورت اتوماتیک در انتها زمان مقرری که برای افراد در نظر گرفته شده قطع می شود و سخنان کننده دولت بعد از 20 دقیقه که مهلت او بود قطع شد. پاسخ اینست که رئیس مجلس این حق را دارد که وقتی توضیح مهمان ناقص مانده، دستور بدهد مهلت او تمدید شود، ولی رئیس مجلس این کار را نکرد!

4- نشانه دیگر، هتاکی ها و تهدیدهائی است که در جلسه بررسی کلیات لایحه بودجه به دولت و کننده آن صورت گرفت. برداشت افکار عمومی از این روش اینست که گویا کنندگان مجلس یازدهم تصمیم دارند هر طور شده دست بزن داشته باشند، یکی با سیلی زدن و عده ای هم با هتاکی و تهدید.

5- سؤال کنونی افکار عمومی از مجلس اینست که آیا بهتر نبود همان زمان که لایحه بودجه به مجلس داده شد، کنندگان آن را مطالعه می کردند و به دولت برمی گرداندند و اینهمه وقت صرف فراهم ساختن مقدمات رد کردن نمی شد؟ این، وقت ملت است که برای چنین کار بی فایده ای صرف می شود و حضرات کنندگان خوبست درباره جواز شرعی و قانونی این روش کمی بررسی کنند.

6- برخلاف اصرار رسانه ملی که در بخش های مختلف خبری خود اصرار دارد ثابت کند مجلس با رد کردن لایحه بودجه 1400 یک اقدام قهرمانانه کرده و این کار در چند مورد دیگر نیز در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تکرار شده است، این برای اولین بار است که کمیسیون تلفیق کلیات لایحه را تأیید می نماید و اینهمه وقت صرف چکش کاری آن می نماید، ولی در صحن علنی آن را رد می نماید؛ لذا هم برای مجلس و هم برای رسانه ملی باید فکری کرد تا از این روش ناصواب دست بردارند.

7- نکته مهم تر اینست که اقدام مجلس آنهم در شرایط بحران اقتصادی کنونی، به منزله برافروختن آتشی است که دود آن به چشم مردم می رود. تدوین دوباره لایحه بودجه یا تهیه بودجه چنددوازدهم، مشکلاتی دارند که عوارض منفی تمام آن ها متوجه مردم خواهد شد، مردمی که استخوان هایشان در اثر جنگ قدرت های موجود، هم اکنون زیر بار سنگین گرانی و تورم در حال خرد شدن است و معلوم نیست تحمل بار سنگین تری را داشته باشند.

8- راه درست این بود که مجلس به جای تقابل با دولت، راه تعامل را در پیش می گرفت و اجازه نمی داد کار به اینجا بکشد. اگر فلسفه تشکیل جلسات مشترک سران سه قوه این نیست که تقابل ها را به تعامل ها تبدیل کنند، چه توجیهی برای صرف وقت در این جلسات می توان یافت؟ کارشناسان اقتصادی می گویند شرایط پیش آمده با دستکاری در لایحه بودجه موجب افزایش نرخ تورم و گران شدن مایحتاج ضروری مردم خواهد شد. آیا تجربه گران شدن بنزین کافی نبود تا سران قوا با تکیه بر آن، روش تعامل را بر تقابل ترجیح دهند؟!

منبع: فرارو
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 760

به "روزنامه جمهوری اسلامی: نمایندگان مجلس، خودشان را هم قبول ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه جمهوری اسلامی: نمایندگان مجلس، خودشان را هم قبول ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید