روحانی: در 100 روز پایانی شکستن تحریم ها را در دستور کار داریم

به گزارش مجله شهبازی، رییس جمهور گفت: نمی توانیم منتظر واکسن داخلی در تابستان باشیم.

روحانی: در 100 روز پایانی شکستن تحریم ها را در دستور کار داریم

حسن روحانی در مراسم افتتاح طرح های وزارت نفت با اشاره به اینکه سفر ها در گسترش کرونایی انگلیسی تاثیر گذار است، گفت: هر کجا پروتکل را رعایت نکنیم دچار مشکل می شویم. باید در اسرع وقت از این پیک عبور کنیم. امیدوارم با مراعات های که مردم رعایت می نمایند و واکسنی که به دست ما می رسد، از این پیک عبور کنیم.

وی ادامه داد: امروز کلید یک واکسن است اتفاقا شرکت های خصوصی راحت تر می توانند واکسن ها را وارد نمایند. ما نمی توانیم منتظر واکسن داخلی در تابستان باشیم. باید در اردیبهشت و خرداد که بسیار حیاتی است، از واکسن وارداتی استفاده کنیم.

رییس جمهور همچنین گفت: هر شرکتی که برای ورود واکسن کوچک ترین مسئله ای دارد، به دفتر رییس جمهور نامه بنویسد. من مستقیم مسأله را دنبال می کنم، زیرا در هفته های آینده براحتی می توانیم میلیون ها دوز واکسن وارد کنیم. واکسن می تواند مردم را از مرگ بخوبی مراقبت کند.

روحانی با اشاره به این که دولت تا آخرین ساعت خود همه توانش را به کار می گیرد، گفت: ما در 100 روز سرانجامی دولت چهار هدف تامین سلامت و معیشت مردم، شکستن تحریم ها و تکمیل طرح های در دست اجرا را داریم.

وی ادامه داد: برای مبارزه با کرونا به اقدامات جدی تری احتیاج داریم که بخشی از آن مربوط به خرید و واردات واکسن و واکسیناسیون در کشور و در ادامه به ثمر نشستن فراوری واکسن داخل است. اگر به 60 تا 70 درصد مردم واکسن تزریق کنیم زنجیره بیماری قطع می گردد. البته همچنان باید پروتکل ها را رعایت کنیم. زیرا جهش اخیر کرونا که نوع انگلیسی آن است بسیار خطرناک است.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه سربازان خط مقدم دیپلماسی ما اکنون در وین هستند گفت: برای ما مهم نیست دشمن چه زمانی رفتار عاقلانه می نماید، اما آمریکا راهی جز بازگشت به برجام ندارد. اگر آن ها به صورت کامل به برجام بازگردند ما پس از راستی آزمایی که زمان زیادی نمی برد، به توافق باز می گردیم.

روحانی با اشاره به ابراز نگرانی اروپایی ها از غنی سازی 60 درصد ایران اظهار کرد: آن ها گفته اند با یک حرکت ایران می تواند از غنی سازی 60 درصد به 90 درصد برسد، اما آنچه در سر شما اروپایی هاست این است که ما جهت را برای بمب اتم هموار می کنیم که این اشتباه است. امروز ما می توانیم غنی سازی 90 درصد را انجام دهیم و اگر اراده کنیم این کار را انجام می دهیم، اما فعالیت هسته ای ما صلح آمیز است و دنبال بمب هسته ای نیستیم. شما دنبال بمب هسته ای بوده اید و هر سال بمب جدید می سازید و انبار می کنید. این اتهام روی پیشانی شماست و نمی خواهد درباره ملت ایران حرفی بزنید.

روحانی خطاب به اروپایی ها گفت: هر روزی که شما به تعهدات خود بازگردید ما هم به تعهدات خود باز می گردیم و غنی سازی 60 درصد را متوقف نموده و به غنی سازی 3.67 درصد باز می گردیم. ایران نشان داده است مردانه قول می دهد و شما هم نشان داده اید که قول تان بی اعتبار است. نمی خواهد درباره ایران نگران باشید ایران مردانه و با اخلاق حرکت نموده و به تعهدات خود پایبند است.

رئیس جمهور سرانجام دادن به طرح های فراوریی تا جایی که امکان پذیر است را یکی دیگر از برنامه های دولت در 100 روز سرانجامی بیان کرد و گفت: در یک سال و چند ماه فراوری پتروشیمی به کشور 25 میلیون تن افزوده شده است که این از افتخارات ایران است که در اوج تحریم های دشمن و کرونا پیروز شد عظیمترین جهش در پتروشیمی را داشته باشد. ریل گذاری لازم در کشور برای دولت بعدی هم اجرا شده است و 30 تا 40 و گاهی تا 70 درصد جهت آماده شده است.

روحانی همچنین با اشاره به اینکه معیشت مردم یکی دیگر از اهداف دولت است، توضیح داد: بسته حمایتی معیشتی جدیدی ویژه ماه رمضان پرداخت کردیم. برای معیشت مردم هر کاری بتوانیم انجام می دهیم. در زمینه همسان سازی حقوق بازنشستگان کار های مهمی در حال اجرا است. هر کاری دستمان بیاید برای معیشت مردم انجام می دهیم.

رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه صنعت نفت کشور در تاریخ ما درخشیده است اظهار کرد: دهه 90 دهه ای بود که دو بار ما در جهانی سیاست و دیپلماسی به جهان آمدیم و دشمن را شکاندیم. اگر بگوییم این دهه دهه پیروزی، نجات ملی و جهش در فراوری و توسعه کشور است، اشتباه نگفتیم که بعضی از پیروزیت ها مربوط به نفت و پتروشیمی است. اقدامات مختلفی از جمله کشف میدانی با 53 میلیارد بشکه در نام آوران، توسعه میدان های عظیم نفتی و گازی، لوله کشی به جاسک پالایشگاه گازی بید بلند تحقیق و توسعه و نوآوری، جمع کردن فلر ها و گازرسانی به روستا ها اجرا شده و امروز به مرز گازرسانی به 33 هزار روستا رسیده ایم. طرح های عسلویه و پارس جنوبی تقریبا سرانجام یافته است. در این سه سال جنگ مالی دشمن می خواست ما را از ارز آوری محروم کند، اما صادرات غیر نفتی به صحنه آمد که یکی از آن ها پتروشیمی بود.

وی ادامه داد: در مراسم امروز اعلام شد که حدود 90 درصد ارزی که در سامانه نیما عرضه شده است به وسیله پتروشیمی بوده است. فولاد، مس و آلومینیوم هم در کنار پتروشیمی ارز آوری کردند. ما حدود 35 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم و پتروشیمی یکی از صنایع مقدم برای جنگ مالی بود. یک طرحی امروز افتتاح شد با سرمایه گذاری یک میلیارد دلار از سال 95 شروع شده بود که محصول یک سال آن فقط یک میلیارد دلار است. این طرح ها پس از خروج خارجی ها توسط مهندسان کشورنان به بهره برداری رسید و غیر از ارز آوری، اشتغال هم توسط این طرح ها تامین شد.

منبع: فرارو
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 878

به "روحانی: در 100 روز پایانی شکستن تحریم ها را در دستور کار داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: در 100 روز پایانی شکستن تحریم ها را در دستور کار داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید