دقیق ترین نقشه زمین تهیه شد

به گزارش مجله شهبازی، متخصصان فیزیک نجوم از دانشگاه پرینستون می گویند، نقشه جدیدی از جهان ارائه کرده اند که به دلیل گرد و دو طرفه بودن خطای بسیار کمی دارد و شبیه به یک صفحه گرامافون است.

دقیق ترین نقشه زمین تهیه شد

به گزارش خبرنگاران، این نقشه نیمکره های شرقی، غربی، شمالی و جنوبی زمین را در هر دو طرف خود نشان می دهد و خط استوا از لبه آن رد می شود.

این نقشه دوطرفه تمام شش نوع مشکل نقشه های قبلی را حل کرده و قاره جنوبگان و استرالیا را با دقت بیشتری نشان می دهد. همچنین فاصله بین اقیانوس ها و قطب ها رعایت شده و اندازه گیری آن نیز راحت تر است.

جی ریچارد گات، استاد برجسته اخترفیزیک در پرینستون می گوید: نقشه ما به نسبت سایر نقشه های تخت به زمین شباهت بیشتری دارد.

برای مشاهده کل جهان کافی است آن را در دستتان بگردانید و برای دیدن کل نقشه کافی است آن را پشت و رو کنید.

نقشه مرکراتور

نقشه سازان برای مدت طولانی تلاش کردند تا نقشه ای با کمترین میزان خطا بسازند با این حال اگرچه محل قرارگیری کشورها در این نقشه ها درست است اما اندازه ها رعایت نشده است. در بیشتر نقشه ها آمریکای شمالی بزرگ تر از آفریقاست و آلاسکا از مکزیک بزرگ تر است و به نظر می رسد چین از گرینلند کوچک تر باشد. این خطاها ناشی از سیستم تصویر مرکاتور(Mercator projection) است. نقشه هایی که در کلاس های درس و کتاب های درسی دیده می شوند نیز از همین نوع هستند که در سال 1596 برای کمک به دریانوردان ساخته شدند.

پروژه مرکاتور که پایه و اساس نقشه گوگل است شکل های محلی را به درستی نشان می دهد اما در مناطق نزدیک به قطب خطاهایی دارد.

گات که فارغ التحصیل دانشگاه پرینستون است می گوید: یک نقشه نمی تواند در همه موارد عالی باشد. نقشه ای که در یک مورد خوب است ممکن است در نشان دادن موارد دیگر مناسب نباشد.

گات به همراه دو متخصص دیگر در زمینه نقشه می خواهد نقشه ای دقیق تر از جهان بسازد. این سه نفر سال ها بر روی طراحی نقشه کار کردند.

در سال 2007 گات و دیوید گولدبرگ که استاد فیزیک در دانشگاه درکسل است راهی برای امتیازدهی به نقشه ها پیدا کردند.

در این سیستم شش نوع خطا برای نقشه ها در نظر گرفته شده است: شکل های محلی، منطقه ها، فاصله ها، خمیدگی، کج بودن و شکاف های مرزی و هرچه امتیاز یک نقشه پایین تر باشد آن نقشه بهتر است.

نقشه وینکل تریپل

در طی تحقیقات این دو نفر فهمیدند که نقشه وینکل تریپل (Winkel Triple) با امتیاز 4.563 بهترین نقشه موجود است.

اگرچه این نقشه شکاف مرزی داشت که اقیانوس آرام را به دوبخش کرده بود و به نظر می رسید فاصله هاوایی و آسیا بیش از حد باشد.

این گروه برترین بخش های نقشه وینکل تریپل را با کارهای گات بر روی نقشه های چند وجهی (polyhedra) که نقشه های مسطح با سه بعد هستند ترکیب کردند. اگرچه نقشه های چندوجهی از سال 1940 وجود دارند محققان آن را تغییراتی داده اند.

نقشه چندوجهی مسطح

این گروه در بیانیه ای گفت: چسباندن این نقشه ها به هم باعث خلق ایده نقشه های جدید شد و نقشه های دوطرفه به جهان آمدند. این نقشه ها دو طرف نیمکره را در دوطرف نشان می دهند و برای دیدن نیمکره دیگر کافی است آن را بچرخانید.

محققان همچنان بیان کردند که هیچ شکاف مرزی در این نقشه وجود ندارد و برای اندازه گیری می توانید از یک نوار اندازه گیری یا یک رشته استفاده کنید.

این گروه خوشحالند که نقشه آن ها می تواند به صورت پشت و رو در صفحات مجلات چاپ شود تا کاربران بتوانند به راحتی آن را با قیچی جدا کنند. طرح آن ها همچنین بر روی مقوا و یا پلاستیک سخت به صورت دو طرفه چاپ می شود و به کتاب های درسی راه پیدا می کند.

گات می گوید: یک جعبه کم قطر می تواند نقشه تمام سیارات، قمرها و منظومه شمسی را در خود جای دهد و یا نقشه ای از داده های فیزیکی مثل مرزهای سیاسی،تراکم جمعیت، آب وهوا، زبان ها، سفرهای اکتشافی، امپراطوری های دوره های تاریخی مختلف و یا قاره ها در دوره های مختلف زمین شناسی را داشه باشد.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 805

به "دقیق ترین نقشه زمین تهیه شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "دقیق ترین نقشه زمین تهیه شد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دقیق ترین نقشه زمین تهیه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید