خبر تازه درباره افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان، آئین نامه دولت، مغایر مصوبه مجلس است؟

به گزارش مجله شهبازی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه 1402 درباره آیین نامه افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان توضیحاتی ارائه کرد.

خبر تازه درباره افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان، آئین نامه دولت، مغایر مصوبه مجلس است؟

به گزارش ایسنا، یک عضو کمیسیون تلفیق بودجه 1402 با بیان اینکه آیین نامه افزایش حقوق کارمندان در امسال خلاف مصوبه مجلس نیست، گفت: افزایش 20 درصدی حقوق شامل همه کارمندان خواهد شد و سقف دریافت 55 میلیون تومان هم در آئین نامه دولت رعایت شده است.

احسان ارکانی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه 1402 در واکنش به انتشار اخباری درباره اینکه آئین نامه افزایش حقوق کارکنان دولت خلاف مصوبه مجلس است، گفت: برای درک این موضوع بهتر است مقایسه ای بین آئین نامه افزایش حقوق در سال های 1401 و 1402 صورت گیرد.

وی شرح داد: طبق آئین نامه افزایش حقوق در سال 1401 حداقل حقوق و فوق العاده های مستمر کلیه کارمندان شاغل در دستگاه های اجرایی موضوع ماده 76 قانون مدیریت خدمات کشوری یعنی همان عموم کارمندان 24.715.000 ریال بوده که امسال بر اساس مصوبه مجلس به آن 20 درصد اضافه شده و این مبلغ به 29 میلیون و 658 هزار ریال رسیده است؛ این بدان معناست که افزایش 20 درصدی روی حداقل حقوق و فوق العاده های مستمر اعمال شده و شاهد افزایش 20 درصدی حقوق نسبت به سال گذشته هستیم.

وی اضافه کرد: طبق آئین نامه امسال حداقل حقوق کارمندان مشمول نظام هماهنگ پرداخت به گونه ای معین شده که کمتر از 29.658.000 ریال نگردد پس اگر کف حقوق برای این افراد کمتر از این رقم باشد باید حقوق شان به گونه ای معین گردد که حداقل آن به 29.658.000 ریال برسد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه شرح داد: بر این اساس اگر عدد 29.658.000 ریال را هفت برابر کنیم به رقم 207.606.000 ریال می رسیم. این همان عددی است که در تبصره 2 ماده 5 آئین نامه دولت برای افزایش حقوق ها قید شده است.

ارکانی بعلاوه گفت: عبارت حقوق و فوق العاده های مستمر همان حکم کارگزینی کارکنان است. یعنی بر اساس آئین نامه دولت نباید حکم کارگزینی افراد بیشتر از 207.606.000 ریال باشد که این هم مغایر مصوبه مجلس نیست. کما اینکه با نگاهی به آئین نامه افزایش حقوق در سال 1401 این موضوع معین می گردد که متن تبصره 2 ماده 5 در آئین نامه امسال عینا همان متن تبصره 2 ماده 4 آئین نامه پارسال حقوق بوده و فقط عدد آن عوض شده است.

ارکانی درباره اینکه آیا با آئین نامه دولت سقف دریافتی حقوق 55 میلیون تومان بر اساس مصوبه مجلس تغییر می نماید؟ گفت: در آئین نامه دولت برای جلوگیری از هر گونه افزایش حقوق غیرقانونی و بی انضباطی حداکثر رقم حکم کارگزینی 207.606.000 ریال قید شده است. چون پیش از این مواردی مشاهده می شد که افراد دارای حکم کارگزینی یکسان بودند، اما برای آن ها مثلا 300 ساعت اضافه کار و 15 روز ماموریت حساب می شد که با احتساب حکم کارگزینی مثلا حقوق آن ها به 70 میلیون تومان می رسید؛ آئین نامه دولت باعث می گردد که سقف دریافتی 55 میلیون تومان رعایت شده و کسی بالاتر از آن حقوق نگیرد.

این عضو کمیسیون تلفیق گفت: طبق آئین نامه دولت و مصوبه مجلس، افزایش حقوق ها در امسال برای همه کارکنان دولت 20 درصد اعمال شده و پلکانی هم نیست. این شامل کارکنان شاغل در دستگاه های اجرایی و بعلاوه مشمولین قانون نظام هماهنگ پرداخت می گردد. پس آئین نامه دولت هیچ مغایرتی با مصوبه مجلس ندارد.

ارکانی در عین حال گفت: تنها ابهام موجود در این آئین نامه مربوط به حقوق اعضای هیات علمی و قضات است؛ سال گذشته مجلس در جریان تصویب قانون ترمیم حقوق و در راستای جلوگیری از مهاجرت نخبگان و اساتید سقف افزایش هفت برابری حقوق برای هیات علمی و قضات را برداشت بدان معنا که افزایش حقوق اعضای هیات علمی و قضات سقفی ندارد.

وی ادامه داد: سوال این است که آیا در آئین نامه نو دولت درباره حقوق ها همچنان پرداخت حقوق اعضای هیات علمی و قضات مشمول نبودِ سقف می گردد یا اینکه سقف افزایش هفت برابری حقوق امسال به آن ها هم تسری پیدا نموده است؛ دولت باید در این باره شرح داده و ابهام را رفع کند.

بر اساس این گزارش، دولت 15 فروردین آیین نامه چگونگی پرداخت افزایش 20 درصدی حقوق و دستمزد کارکنان دستگا های اداری اجرایی کشور را در سال نو در دو تبصره و 10 بند تصویب و به همه این دستگاه ها ابلاغ کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 فروردین 1402 بروزرسانی: 23 فروردین 1402 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1506

به "خبر تازه درباره افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان، آئین نامه دولت، مغایر مصوبه مجلس است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر تازه درباره افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان، آئین نامه دولت، مغایر مصوبه مجلس است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید