حذف 99 درصدی آلاینده پساب بیمارستانی با نمک طعام، نرم افزاری که می تواند نشت کلر را گزارش دهد

به گزارش مجله شهبازی، محققان یکی از شرکت های مستقر در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر دستگاهی را برای گندزدایی آب عرضه کردند که به گفته آنها با استفاده از آن توانستند پساب بهداشتی را تا بیش از 99 درصد گندزدایی نمایند.

حذف 99 درصدی آلاینده پساب بیمارستانی با نمک طعام، نرم افزاری که می تواند نشت کلر را گزارش دهد

محمدجواد نوروزخانی از محققان این طرح در گفت وگو با مجله شهبازی حوزه فعالیت های این شرکت را در حوزه محیط زیست و فراوری گندزداهای نوین در بخش آب و فاضلاب دانست و گفت: در این راستا پیروز به ارائه نرم افزارهای بحران آب و همچنین دستگاه های تصفیه آب در شرایط بحرانی شدیم. دستگاه تصفیه آب ساخته شده می تواند در شرایط بحرانی چون جنگ، زلزله و سیل هر نوع آبی با هر کیفیتی و حتی آب هایی از چشمه های لب شور را با کیفیت استاندارد تصفیه کند.

وی با اشاره به جزئیات دستگاه تصفیه آب با بیان اینکه اساس این دستگاه بر اساس الکترولیز غشایی نمک طعام است، اظهار کرد: اساس کار این سیستم به این صورت است که با استفاده از غشایی که توسط محققان این شرکت فراوری شده، سدیم از کلر تفکیک می گردد و از این طریق قادریم یک ماده گندزدا با خصوصیات چهار اکسیدکننده بسیار قوی کلر، ازن، دی اکسید کلر و اکسیژن فراوری کنیم.

نوروزخانی از کاربردی کردن این دستگاه برای تصفیه پساب های بیمارستانی اطلاع داد و در این باره گفت: شایع ترین آلودگی پساب های بهداشتی و بیمارستانی شاخص توتال کلی فرم (یکی از پارامترهای میکروبی آب آشامیدنی) است و در آنالیز ای که بر روی نمونه پساب بیمارستانی در آزمایشگاه دانشگاه تهران انجام دادیم، مشاهده کردیم که میزان این شاخص قبل از انجام فرآیند گندزدایی حدود 500 هزار MPN بود، ولی با گندزدایی با استفاده از این دستگاه به مدت سه دقیقه، اثربخشی این فرآیند آنالیز شد و نتایج نشان داد که با استفاده از این روش غلظت توتال کلی فرم به 40 MPN رسید.

این محقق تاکید نمود: نتایج به دست آمده نشان داد که این روش گندزدایی می تواند 99.963 درصد توتالی کلی فرم را در مدت سه دقیقه حذف کند. استاندارد محیط زیست برای دفع فاضلاب های بیمارستانی در فاضلاب های شهری هزار MPN است؛ از این رو این روش می تواند راه حل مناسبی برای گندزدایی بیمارستانی باشد.

وی از اخذ مجوزها برای کاربردی شدن این دستگاه برای یک بیمارستان اطلاع داد تا از آن برای تصفیه پساب و گندزدایی ابزارهای بیمارستانی استفاده گردد.

نوروزخانی همچنین از تجاری سازی این دستگاه در یکی از شهرهای جنوبی کشور اطلاع داد و خاطر نشان کرد: با قراردادی که با شرکت آب و فاضلاب جنوب کشور منعقد شد، تعداد 13 دستگاه از این سیستم در منطقه ای در شهر آبادان نصب شد و با بهره برداری از آن، آب شرب جمعیت 250 تا 300 هزار نفری گندزدایی شد، ضمن آنکه با این روش توانستیم 10 سیلندر یک تنی گاز کلر را از این مجموعه حذف کنیم.

به گفته وی، تا قبل از آن گزارش هایی از نشت گاز کلر و خفگی افراد و پرسنل ناشی از نشت گاز کلر ارائه شده بود.

این محقق این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه این دستگاه در اتاق تصفیه خانه ها و پس از آنکه آب از فیلترهای مختلفی عبور می نماید و گل و لای آن ته نشین می گردد، نصب خواهد شد، ادامه داد: با کاهش میزان کدورت آب، به منظور گندزدایی میکروبی آن از آب گاز و پودر کلر و سایر مواد استفاده می شد که این سیستم در این مرحله نصب می گردد و آب را بدون استفاده از کلر و با استفاده از نمک خوراکی، گندزدایی می نماید.

وی پیاده سازی نرم افزار مدیریت بحران آب را از دیگر دستاوردهای تحقیقاتی این شرکت ذکر کرد و یادآور شد: این نرم افزار، در هر نقطه از خط انتقال آب نصب می گردد و عوارضی چون نشت کلر و یا آب را عارضه یابی می نماید و در هر نقطه ای که دچار افت کلر شده باشد، اعلام خواهد شد. علاوه بر آن این نرم افزار مجهز به سنسورهای خاصی است و می تواند آلودگی های آب را نیز تشخیص دهد و اعلام کند.

به گفته این محقق، این نرم افزار تا سال آینده به بهره برداری می رسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 72

به "حذف 99 درصدی آلاینده پساب بیمارستانی با نمک طعام، نرم افزاری که می تواند نشت کلر را گزارش دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف 99 درصدی آلاینده پساب بیمارستانی با نمک طعام، نرم افزاری که می تواند نشت کلر را گزارش دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید