جیمز وب نظریه نظریه تشکیل کهکشان ها را به چالش کشید

به گزارش مجله شهبازی، مزیت مهم تلسکوپ فضایی جیمز وب که هنوز هم ما را با داده های خود غافلگیر می نماید، توانایی آن در رصد عمیق گذشته است. این تلسکوپ با رصد بخش فروسرخ طیف الکترومغناطیسی، می تواند نوری را مشاهده کند که میلیارد ها سال طول کشیده تا به ما برسد و به وسیله دنیا در حال انبساط منتشر شده است.

جیمز وب نظریه نظریه تشکیل کهکشان ها را به چالش کشید

دانشمندان با آنالیز داده های تلسکوپ فضایی جیمز وب دریافته اند که کهکشان های مشابه کهکشان راه شیری ما زودتر از آنچه دانشمندان انتظار داشتند شکل گیری خود را شروع نموده اند.

به نقل از اسپیس، مزیت مهم تلسکوپ فضایی جیمز وب که هنوز هم ما را با داده های خود غافلگیر می نماید، توانایی آن در رصد عمیق گذشته است. این تلسکوپ با رصد بخش فروسرخ طیف الکترومغناطیسی، می تواند نوری را مشاهده کند که میلیارد ها سال طول کشیده تا به ما برسد و به وسیله دنیا در حال انبساط منتشر شده است.

نگاه تخصصی جیمز وب به دنیا به تازگی شگفتی دیگری را نمایش داده است. کهکشان های متعددی که شبیه به کهکشان راه شیری ما هستند، پیدا شده اند که بین هشت تا 11 میلیارد سال قبل یعنی زمانی که دنیا بسیار جوان تر بوده، شکل گرفته اند.

تحقیقات نوی که به وسیله دانشگاه تگزاس در آستین (UT Austin) منتشر شده نشان دهنده رصد های وب از کهکشان هایی با ستون های ستاره ای (stellar bars) و خطوط مستقیم ستاره ای است که از مراکز کهکشان تا قرص های بیرونی کشیده شده اند. براساس بیانیه این دانشگاه، این کشف می تواند دانشمندان را ملزم کند که نظریه های خود در خصوص تکامل کهکشان ها را اصلاح نمایند.

این اولین بار است که ستون های ستاره ای در چنین کهکشان های جوانی مشاهده می شوند و مدل های موجود در خصوص چگونگی شکل گیری و رشد کهکشان ها را به چالش می کشند.

آن ها بعلاوه ممکن است به اخترشناسان یاری نمایند تا به سؤالات موجود در خصوص کهکشان ها پاسخ دهند، مانند اینکه سیاهچاله های پرجرم چگونه در مراکز کهکشانی شکل می گیرند و چگونه کهکشان ها مواد کافی برای ساختن ستاره در مراکز خود را دریافت می نمایند. موردی که با عنوان مشکل زنجیره تامین شناخته می گردد.

یوچن گوئو (Yuchen Guo)، نویسنده اصلی این مطالعه، اضافه نمود: برای این مطالعه، ما به الگوی نوی نگاه کردیم و هیچ کس پیش از این از چنین داده هایی استفاده ننموده و چنین تجزیه و تحلیل های کمی انجام نداده بود؛ بنابراین همه چیز نو است. مثل رفتن به جنگلی که هیچ کس تا به حال داخل آن نرفته است.

یکی از ستاره شناسان دانشگاه تگزاس می گوید که این ستون های ستاره ای می توانند مشکل زنجیره تامین در کهکشان ها را حل نمایند.

درست همانطور که ما احتیاج داریم مواد خام را از بندر به کارخانه های داخلی بیاوریم و محصولات نو فراوری کنیم، یک ستون ستاره ای نیز گاز را با قدرت به منطقه مرکزی منتقل می نماید، که در آن این ماده به سرعت به ستاره های نو تبدیل می گردد.

این کشف گواه دیگری بر قابلیت های خارق العاده تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا و گامی به سوی درک چگونگی پیدایش کهکشان هایی مانند کهکشان راه شیری است.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید
انتشار: 22 دی 1401 بروزرسانی: 22 دی 1401 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1467

به "جیمز وب نظریه نظریه تشکیل کهکشان ها را به چالش کشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جیمز وب نظریه نظریه تشکیل کهکشان ها را به چالش کشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید