فرونشست زمین در مجموعه آرامگاه خرقانی شاهرود در دست بررسی است

به گزارش مجله شهبازی، ایرنا/ براساس آخرین گزارش های بدست رسیده، فرونشست زمین در مجموعه آرامگاه خرقانی شاهرود در دست بررسی است.

فرونشست زمین در مجموعه آرامگاه خرقانی شاهرود در دست بررسی است

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شاهرود به فرونشست زمین در مجموعه آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی اشاره کرد و گفت: تفاهمنامه ای با دانشگاه صنعتی شاهرود به منظور انجام مطالعات علمی در این مجموعه منعقد شد.

مرتضی نظری اضافه کرد: به همین منظور، آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در روزهای نهم و دهم مرداد به دلیل انجام کارهای مطالعاتی فرونشست این مجموعه پذیرای گردشگران و مسافران نیست.

وی با اشاره به اینکه گنبد این مجموعه نیز نیاز به بازسازی دارد، ابراز کرد: آزمایشهای ژئوفیزیک و پرتوگرافی به منظور شناسایی های زیرسطحی از طریق کارشناسان دانشگاه صنعتی انجام می شود، در این هنگام نباید لرزش ها و ارتعاشات ناشی از رفت و آمد گردشگران بر نتایج آن تاثیر بگذارد.

نظری با بیان اینکه این مجموعه از بستر خاکی تشکیل شده است، اظهار کرد: هر ساله بستر این مجموعه با فرونشست روبرو است که با انجام مطالعات اساسی و دریافت گزارش کارشناسان دانشگاه صنعتی برای تزریق و یا پی سازی آن اقدام می شود.

وی با اشاره به اینکه 10 میلیارد ریال برای بازسازی و بازسازی این مجموعه از اعتبارات ملی اختصاص یافت، اضافه کرد: یک میلیارد ریال برای انجام کار مطالعاتی در نظر گرفته شده و بقیه این اعتبار به منظور بازسازی و تقویت سازه هزینه می شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شاهرود شرح داد: در صورت نیاز، اعتبار دیگری برای بازسازی و بازسازی مجموعه شیخ ابوالحسن خرقانی اختصاص می یابد.

منبع: همگردی
انتشار: 8 مرداد 1402 بروزرسانی: 8 مرداد 1402 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1550

به "فرونشست زمین در مجموعه آرامگاه خرقانی شاهرود در دست بررسی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرونشست زمین در مجموعه آرامگاه خرقانی شاهرود در دست بررسی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید