استارتاپی که به ربات ها حس لامسه می دهد

به گزارش مجله شهبازی، یک استارتاپ نو ادعا می نماید که می تواند به نسل بعدی ربات ها، پوست، ماهیچه و نورون های مصنوعی چاپ شده بر روی مواد انعطاف پذیر بدهد که به آن ها اجازه می دهد احساس لامسه داشته باشند.

استارتاپی که به ربات ها حس لامسه می دهد

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، اگر ربات ها بتوانند چیز ها را لمس و احساس نمایند چه می گردد؟ این باعث می گردد آن ها در بسیاری از وظایف در صنایع مختلف از سفر های فضایی گرفته تا اعمال و جراحی های پزشکی کارآمدتر شوند.

اکنون یک استارتاپ نو به نام PowerON ادعا نموده است که نسل بعدی ربات ها دارای پوست های حسی، ماهیچه ها و نورون های مصنوعی چاپ شده بر روی مواد انعطاف پذیر خواهند بود که به آن ها اجازه می دهد همه چیز را لمس و احساس نمایند.

دکتر مارکوس هنکه، رهبر گروه تحقیقاتی در مؤسسه نیمه هادی ها و میکروسیستم های درسدن (TU Dresden) و مدیر عامل این استارتاپ می گوید: ما در حال مشاهده یک روند صعودی شدید در اتوماسیون در تمام زمینه های صنعت هستیم و به زودی شاهد این روند در زندگی روزمره خود خواهیم بود.

این توسعه نو مبتنی بر تحقیقات مشترک اجرا شده به وسیله پژوهشگران TU Dresden و دانشگاه اوکلند در نیوزیلند است که مبانی علمی الاستومر های دی الکتریک چند منظوره را در رباتیک نرم به عنوان بخشی از یاری هزینه اعطا شده به وسیله کمیسیون اروپا موسوم به یاری هزینه ماری کوری آنالیز نموده است.

پیشرفت قابل توجه

استارتاپ PowerON با یاری و حمایت های مالی موجود و سرمایه گذاری خطرپذیر درسدن تأسیس شده و اکنون به پیشرفت های بسیار چشمگیری دست یافته است.

هنکه می گوید: زمانی که این فناوری به مقدار کافی پیشرفت کند، انتظار داریم که نه تنها در صنعت بلکه در زندگی روزمره مردم نیز با ربات ها روبرو شویم.

اکنون هنکه می خواهد از اولین محصول استارتاپ خود که نوعی نوک انگشت حسی برای ربات های صنعتی است، استفاده کند تا زمینه های کاربردی ربات ها را به طور قابل توجهی توسعه دهد و به ربات های معمولی کنونی اجازه دهد تا وظایف ظریف تری را انجام دهند.

این کاربرد ها طیف گسترده ای نظیر جابجایی اقلام شنماینده، حذف زوائد لاستیکی از قالب های تزریقی، برداشت میوه ها و سبزیجات و یا حتی یاری به آشپزی در خانه و مراقبت های پزشکی دارد.

گروه هنکه آماده است تا آزمایش های عملی اولیه محصول خود را در هفته های آینده شروع کند تا تأثیر متقابل این پوست حساس به لمس، ماهیچه های ساخته شده و نورون های مصنوعی را نشان دهد.

این دستگاه در واقع یک گیرنده است که به طور انحصاری به وسیله عضلات مصنوعی تغذیه می گردد که آن ها نیز به نوبه خود به وسیله نورون های مصنوعی کنترل می شوند. بعلاوه مجهز به یک پوست لمسی است که می تواند نحوه و مکان گرفتن یک شیء را حس کند.

یک مشارکت ثمربخش

استارتاپ PowerON برای دستیابی به این نقطه عطف چشمگیر به شکل نزدیک با TU Dresden همکاری کرد و در یک پروژه تحقیقاتی در مقیاس بزرگ موسوم به 6 G-life مشارکت دارد.

پروفسور آندریاس ریشتر، مدیر مؤسسه نیمه هادی ها و ریزسیستم ها می گوید: این مشارکت، گواهی بر پتانسیل همکاری بین علم و صنعت است و اینکه چگونه چنین پروژه های مشترکی می توانند به انتقال سریع یافته های علمی به محصولات تجاری یاری کند.

در نوامبر سال 2021، پژوهشگران توسعه دهنده هوش مصنوعی شرکت متا با همکاری دانشگاه کارنگی ملون، پوست نوی را توسعه دادند که به ربات ها اجازه می داد احساس نمایند. این پوست مصنوعی ReSkin نام داشت و از پیشرفت هایی در یادگیری ماشین و حسگر مغناطیسی بهره می برد تا راه حلی همه کاره را ارائه دهد که برای استفاده طولانی مدت مکرر ایده آل است.

در ژوئیه 2021، پژوهشگران دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) یک ماده فوم هوشمند را توسعه دادند که به دست های رباتیک اجازه می داد تا خود را ترمیم نمایند و اشیا را بسیار شبیه به پوست انسان حس نمایند. این ماده نو که AiFoam نام دارد، از یک پلیمر با قابلیت ارتجاعی بالا ساخته شده است که با ذرات فلزی میکروسکوپی و الکترود های ریز تزریق شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 14 بهمن 1401 بروزرسانی: 14 بهمن 1401 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1480

به "استارتاپی که به ربات ها حس لامسه می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استارتاپی که به ربات ها حس لامسه می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید