صندلی اتاق در صدور کارت بازرگانی تغییری نکرده است

به گزارش مجله شهبازی، هفته گذشته، حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت در نامه ای به روسای سازمان های صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد که عملیات صدور کارت بازرگانی از یک مرداد سال جاری در سامانه اتاق بازرگانی متوقف و صرفاً در سامانه یکپارچه اعتبار سنجی انجام می گردد.

صندلی اتاق در صدور کارت بازرگانی تغییری نکرده است

بر اساس این بخشنامه، عملیات تمدید کارت بازرگانی هم تا تاریخ 15 مرداد سال 99 همچنان در سامانه اتاق بازرگانی قابل انجام بوده اما از تاریخ مذکور عملیات تمدید کارت بازرگانی نیز در سامانه اتاق بازرگانی متوقف و صرفاً در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی انجام خواهد شد.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران درباره این فرایند جدید به ارائه شرحاتی پرداخته و خاطرنشان می نماید: متأسفانه این طور از بعضی خبرها برداشت می گردد که اتاق بازرگانی دیگر مسئولیت صدور کارت بازرگانی را بر عهده ندارد و این فرآیند به طور کامل به وزارت صنعت واگذارشده است که به هیچ عنوان صحت ندارد. بلکه اتاق بازرگانی همچنان یکی از امضانماینده های اصلی صدور کارت بازرگانی است و بحث های مربوط به کارت عضویت و تشکیل پرونده مانند قبل در اتاق ایران پیگیری می گردد.

کیوان کاشفی به پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: در فرایند جدید، تغییراتی را مطابق مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شاهدیم که بر اساس آن، وزارت صنعت به وسیله ایجاد سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی در نظر دارد صدور و تمدید کارت بازرگانی را پیگیری کند تا نظارت بیشتری هم در همین خصوص به عمل آید.

کاشفی درباره تفاوت سامانه اتاق ایران و سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتبار، شرح می دهد: در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتبار، وزارت صنعت به کلیه بانک های اطلاعاتی و سامانه دستگاه های اجرایی مختلف که برای تشکیل پرونده متقاضیان به آنها برای استعلام احتیاج دارد، ازجمله سوءپیشینه و سامانه تائید مدارک تحصیلی، دسترسی دارد؛ درحالی که سامانه اتاق ایران راسا به این بانک های اطلاعاتی دسترسی نداشت و استعلام ها باید به صورت جداگانه انجام می شد.

او می افزاید: بر اساس دستورالعمل جدید، متقاضیان ابتدا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت می نمایند و پس ازاینکه وزارت صنعت استعلام های لازم را انجام داد و مدارک متقاضی را تائید کرد، اطلاعات متقاضیان برای تشکیل پرونده فیزیکی به اتاق ایران ارسال می گردد.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران ادامه می دهد: پس از ارسال اطلاعات متقاضیان صدور کارت بازرگانی از وزارت صنعت به اتاق ایران، اتاق برای تائید نهایی و تکمیل پرونده فیزیکی متقاضیان، اقدامات قبلی خود را که شامل آنالیز محل، آنالیز اسناد، دوره های آموزشی، مصاحبه حضوری و احراز هویت است انجام خواهد داد و درصورتی که مغایرتی در تکمیل پرونده وجود نداشته باشد، پرونده متقاضی پس از امضا برای تائید نهایی به وزارت صنعت ارسال خواهد شد؛ بنابراین، تائید نهایی برای صدور کارت بازرگانی که از قبل با دو امضای وزارت صنعت و اتاق ایران انجام می شد، همچنان به قوت خود باقی است.

کاشفی تأکید می نماید: تمام مراحل گفته شده در رابطه با صدور کارت بازرگانی صدق می نماید و در مورد کارت عضویت، اتاق مستقلاً به روال قبل عمل خواهد نمود.

به گفته او از زمان توقف عملیات صدور کارت بازرگانی در سامانه اتاق ایران، مرکز فاوای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و وزارت صنعت همکاری قابل توجهی برای اتصال سامانه اتاق ایران و سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتبار داشته اند که خوشبختانه تا حدود زیادی هم این امر محقق شده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 422

به "صندلی اتاق در صدور کارت بازرگانی تغییری نکرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صندلی اتاق در صدور کارت بازرگانی تغییری نکرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید