توقف اجرای قرارداد فروش جنگنده های انگلیسی به عربستان

به گزارش مجله شهبازی، توافق پنج میلیارد دلاری انگلیس برای فروش 48 فروند جنگنده تایفون یوروفایتر به عربستان سعودی به خاطر نقش این کشور در پرونده قتل جمال خاشقجی متوقف شد.

توقف اجرای قرارداد فروش جنگنده های انگلیسی به عربستان

به گزارش مجله شهبازی، به نوشته روزنامه دیلی میل، این یک ضربه کاری به بزرگ ترین کمپانی دفاعی انگلیس موسوم به BAE Systems محسوب می گردد؛ چراکه قرار بود این قرارداد به حفظ هزاران شغل در شمال انگلیس یاری کند.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان این قرارداد را در مارس 2018 میلادی امضا نموده بود.

پس از آنکه آلمان، فروشنده قطعات اصلی این جنگنده ها به دنبال قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی ممنوعیت فروش سلاح را علیه عربستان اعمال کرد، این توافق مدت ها به فراموشی سپرده شد اما انتظار می رود موضوع این توافق در جریان سفر وزیر امور خارجه عربستان به لندن و دیدارش با دومینیک راب، همتای انگلیسی اش مطرح گردد.

یک منبع سعودی گفت: بدون شک ما می خواهیم این قرارداد عملی گردد و نظرمان را مبنی بر اینکه تصمیم آلمان نباید بر توافقات تسلیحاتی دوجانبه تاثیر بگذارد، با انگلیس نیز درمیان خواهیم گذاشت.

این در حالی است که انگلیسی ها تایید نموده اند فروش این جنگنده ها عملی نخواهد شد مگر آنکه آلمان ممنوعیت فروش تسلیحاتی خود را بردارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 45

به "توقف اجرای قرارداد فروش جنگنده های انگلیسی به عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف اجرای قرارداد فروش جنگنده های انگلیسی به عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید