برترین جاذبه های گردشگری اردبیل، تصاویر

به گزارش مجله شهبازی، شهری که میانه دمایش در تابستان به 19 درجه سانتی گراد می رسد و این یعنی برای فرار از گرما میتوان به آن پناه برد. اردبیل، جدا از هوای خنک و بهاری اش در دل روزهای گرم تابستان، سرزمین دشت های سرسبز، دریاچه ها و آبهای گرم و گردنه حیران هم هست و علاوه بر این عسل و آش دوغش هم بسیار محبوب است.

برترین جاذبه های گردشگری اردبیل، تصاویر

اردبیل به جز اینکه در تابستان مورد استقبال قرار می گیرد بعلاوه در نوروز هم به علت داشتن یکی از نوروزهای دیدنی کهن ،گردشگران بهاری را جذب خود می نماید . اردبیل از مکان های زیبای ایران است که بیش از 1500 اثر تاریخی و باستانی در کنار صدها فرصت چشمه گردی سرد و گرم دارد که این شهر را به یکی از مرکز های پر رونق گردشگری تبدیل نموده است.

پل معلق مشگین شهر اردبیل

پل معلق مشگین شهر بزرگترین پل معلق خاورمیانه می باشد که در ارتفاع 80 متری رودخانه خیاو چای احداث شده است دارای دو متر است و 365 متر طول به عدد روزهای سال دارد. و یکی از مهم جاذبه های گردشگری شهر اردبیل است که توانسته گردشگران خارجی زیادی را هم جذب کند و اگر به اردبیل رفتید حتما از این مکان دیدنی مشگین شهر دیدن فرمایید.

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

از مهمترین منطقه ها دیدنی اردبیل آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی جد پادشاهان صفوی است. آرامگاه وی مجموعه ای از مقبره پادشاهان، مشایخ و بزرگان صفوی است. این بنا یکی از 10 اثر باستانی و ارزشمند ایران محسوب می گردد. در این آرامگاه می توانید مجموعه ای کم نظیر از گچبری، خوشنویسی و کاشیکاری را در یک بنا ببینید.

مقبره شاه ناماعیل اول (نخستین پادشاه صفویه) و تاجلی بگیم، همسر شاه ناماعیل (مادر شاه طهماسب) هم در این آرامگاه قرار دارند.علاوه بر این بعضی از مشایخ و صاحب منصبان دوران صفوی و هم شهیدان ایرانی جنگ چالدران در این مکان دفن شده اند. چینی خانه، مسجد، جنت سرا، خانقاه، چله خانه، شهیدگاه و چراغ خانه از دیگر بخش های این مجموعه است. مجموعه ای که ساعت ها شما را متحیر خواهد نمود.

مسجد جامع اردبیل

مسجد جامع اردبیل یا آدینه مسجد مربوط به دوران سلجوقیان است که کنار آتشکده ای احداث شده است. این مسجد تا اوایل دوره صفوی کاربری داشت. در دوران ایلخانی آدینه مسجد برای آخرین بار مورد بازسازی و بازسازی نهاده شد. نقشه این مسجد بر خلاف مساجد دوره سلجوقی که اغلب به صورت چهار ایوانی بنا می شده اند، ساخته شده است.

زیر تالار اصلی مسجد، به منظور تسهیل عبور و مرور مردم و دسته ها و اجتماعات، دهلیزها و راهروهایی به صورت شبکه ای منظم، طراحی شده است. مسجد جامع اردبیل از مهم ترین و قدیمی ترین مساجد اسلامی ایران است که هم اکنون محوطه مکعبی آن سرپا است.

پل هفت چشمه

پل هفت چشمه یکی از پل های تاریخی معروف اردبیل است که قدمت آن به دوران صفوی می رسد. این پل روی رودخانه بالیقلو چای (رودخانه ماهی دار) ساخته شده است و با اسامی دیگری ازجمله پل داشکَسَن هم شناخته می گردد.

کاروانسرای سنگی صائین

کاروانسرای سنگی صائین یا کاروانسرای عباسی که در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، در 15 کیلومتری جاده سراب واقع شده است. نهاده شدن اردبیل در حوالی جاده ابریشم منجر به احداث کاروانسراهایی با معماری بی نظیر از لحاظ نوع معماری و هنر ظریف ایرانی شده و وجود کاروانسراهای متعدد بیانگر رونق مالی این منطقه در گذشته است. کاروانسرای سنگی صائین از مهم ترین کاروانسراهای تاریخی این شهر است که قدمت آن به دوران صفویه می رسد.

قلعه قهقهه اردبیل

قلعه قهقهه در بخش ارشق، ما بین روستای گنچویه و قره آغاج کلان از توابه مشگین شهر در استان اردبیل واقع شده است و از آثار دوره صفویه به شمار میرود.این دژ به علت اینکه محل زندانی شدن افراد سیاسی مهمی، مانند شاهزادگان صفوی در زمان گذشته بوده است در تاریخ معروفیت بسیاری دارد.

موزه چینی خانه اردبیل

دیگر جاذبه ارزشمندی که در اردبیل واقع شده است موزه چینی خانه است که دارای 4 قرن قدمت می باشد. این موزه سمت شرقی رواق اصلی مجموعه شیخ صفی الدیل اردبیلی است و طراح آن یکی از مشاهیر و دانشمندان دوران حکومت صفویان به نام شیخ بهایی بوده است. این موزه تالاری است که از چهار شاه نشین و طاق نما تشکیل شده است و برای ساحخت آن از مقرنس های رنگی و نقوش زیبای اسلیمی استفاده شده است. اما به غیر از این موارد آنچه که باعث جذابیت این موزه شده استحکام بالای آن در هنگام وقوع زلزله است.

عجیب ترین گورستان تاریخی شهر اردبیل

منطقه باستانی معروف به شهر یری و قبرستان یئری در شمال غربی روستای پیرازمیان در 31 کیلومتری شرق مشگین شهر واقع شده است. جایی در کنار رود قره سو که وسعت آن به 400 هکتار می رسد و از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشا تپه تشکیل می گردد. قدمت قلعه و معبد به 1450 پیش از میلاد و قوشا تپه به 7 هزاره پیش از میلاد می رسد.

بازار سنتی اردبیل

مجموعه تاریخی بازار سرپوشیده اردبیل در محوطه ای مثلثی شکل در طرفین خیابان امام خمینی واقع شده است و به علت دارابودن قدمت کهن و معماری اصیل ایرانی ازجمله جالب توجه ترین بازارهای سنتی کشورمان و یکی از جاهای دیدنی اردبیل است. این بازار در قرن های هفتم و هشتم قمری رونق فراوانی داشت و به ویژه در دوران سلطنت شاه طهماسب اول از اهمیت خاصی برخوردار شد. حتی اگر خرید هم نکنید، قدم زدن این بازار مسقف با حجره های قدیمی می تواند شیرین و خاطره ساز باشد.

جنگل فندقلو

از دیگر جاذبه های گردشگری اردبیل می توان به جنگل فندقلو اشاره نمود. این جنگل در 30 کیلومتری از این کلان شهر واقع شده است. این منطقه با منظره خارق العاده جنگلی-مرتعی، گردنه زیبا و شگفت انگیز حیران در کنار پوشش گیاهی متعدد بومی یکی از پربازدیدترین مکان های گردشگری در اردبیل است که میزبان مسافران زیادی است که برای دیدنی طبیعت منحصربه فرد آن در این منطقه حضور می یابند. از ویژگی های این جنگل می توان به قابلیت پرورش گیاهان نادر اشاره نمود. جالب است بدانید که در جنگل فندقلو استخر آبگرم با خاصیت درمانی وجود دارد که از آن به مشه سویی یاد می گردد.

دریاچه شورابیل شهر اردبیل

دریاچه توریستی شورابیل از زیبایی های طبیعی شهر اردبیل محسوب می گردد. علت نامگذاری دریاچه به این نام، به علت شوری بیش از حد آن در گذشته بوده است. شور در ترکی به معنای پرنمک است. جالب است بدانید که قدمت دریاچه شورابیل از دریاچه ارومیه بیشتر است. این دریاچه زیستگاه انواع پلیکان، اردک، غاز، لک لک، مرغابی، حواسیل و… است. هنگام غروب خورشید پرواز پرندگان در این دریاچه، تصاویر فوق العاده زیبا و حیرت انگیزی را ایجاد می نماید.

گردنه حیران

شاید بارها نام این گردنه شگفت انگیز که اغلب در بیشتر روزهای سال مه دارد به گوشتان خورده باشد اما هنوز فرصت گردش در آنجا پیش نیامده باشد، گردنه حیران در فاصله 51 کیلومتری اردبیل و راستا ارتباطی بین آستارا و اردبیل نهاده شده است.سرسبزی و دره ای قشنگ که در انتهای آن رودخانه زیبای آستاراچای عبور می نماید چشم هر بیننده ایی را برای دیدن تشویق میکند.

دریاچه نئور شهر اردبیل

از زیبا ترین منطقه ها گردشگری استان اردبیل دامنه های رنگارنگ رشته کوه باغرو است که دریاچه ای زیبا در سی و شش کیلومتری جنوب شرقی آن جای گرفته است . ام این دریاچه نئور است که حدود 2700 متر ارتفاع از سطح دریا واقع شده است و قزل آلای رنگین کمان در آن پرورش می یابد.

دشت مغان شهر اردبیل

دشت مُغان نام جلگه ای است در شمالی ترین قسمت استان اردبیل در شمال باختری ایران. مغان جلگه ای است در ساحل جنوبی رود ارس و غرب دریای خزر که قسمت عمده آن در جمهوری آدربایجان و بخشی هم شمالی ترین قسمت استان اردبیل در شمال غربی ایران را تشکیل داده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1018

به "برترین جاذبه های گردشگری اردبیل، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین جاذبه های گردشگری اردبیل، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید